Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Zora NFT Pazarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Zora NFT pazarı, birçok yönden Web3’ün ilkelerini benimsiyor. Platform, Blockchain’in en iyi özelliklerinden bazılarından yararlanırken insanların NFT ticareti yapmasına izin veriyor. Öncelikle Zora, sanatçıların çalışmaları için aldıkları ödeme söz konusu olduğunda anlatıyı değiştirmeyi hedefliyor. Zora’yı daha önce duymadıysanız, pazaryeri ve sundukları hakkında bilgi edinmek için doğru yerdesiniz. Zora NFT pazarı nedir? NFXhaber olarak sizin için derledik.

Zora NFT pazarı nedir?

Zora, içerik oluşturucular için bir NFT pazar yeri protokolü. Protokol, kullanıcılara bir NFT pazarından fazlasını sunmayı hedefliyor. Proje, aslında bir medya kayıt protokolü olarak çalışıyor. Buna göre Zora NFT, içerik oluşturucuların yaratıcılıklarını ortaya koymalarını ve bundan para kazanmalarını sağlıyor. Pazarı rakiplerinden ayıran kilit özelliği, içerik oluşturuculara Web3 öncesi platformlardan çok daha fazla sahiplik ve özgürlük sağlaması. Zora, insanların işlerinin etrafında kendi pazarlarını oluşturmalarını mümkün kılıyor. Bunun için Zora, yaratıcıların, işlerini nasıl sattıklarını düşünmeleri için Web3 değerleriyle daha uyumlu bir model kullanıyor.

İlk olarak, Zora’daki içerik oluşturucuların çalışmaları için yalnızca tek bir NFT oluşturması gerekiyor. Bu, diğer pazarların uyguladığı NFT satma yöntemlerine oldukça zıt. Ayrıca, Zora ile yaratıcılar, NFT’nin sadece sahibi olmuyor. Platform, dijital sanat eseriyle herkesin etkileşime girmesine de imkân tanıyor. Bu NFT, işin popülaritesi arttıkça yeniden satılıyor. Son olarak, içerik oluşturucular, NFT’NİN her satılmasında telif ücreti alıyor.

Zora NFT pazarı

Zora’nın yöntemini anlamanın en iyi yolu, onun Web3 tabanlı bir sosyal medya platformu gibi olduğunu bilmektir. Platformu diğerlerinden ayıran yegâne fark, içerik oluşturucuların ürünlerinden para kazanıyor olmasıdır. Yaratıcılar, çalışmaları ne kadar popüler hale gelirse, o kadar fazla gelir elde eder. Açıkçası bu, Web2 sosyal medya platformlarının katılım ekonomisinden bir paradigma kaymasıdır. Aynı şekilde Zora da sıfır ücretli bir protokoldür. Bu, insanlar NFT’leri listelediğinde ve sattığında herhangi bir ücret almadığı anlamına gelir.

Zora hakkında yorumlar

Zora NFT pazarı, Blockchain teknolojisinin özelliklerinden en iyi şekilde yararlanıyor gibi duruyor. Ama bu nitelikler tam olarak nedir? Zora, en son sürümü Zora V3’ün teknik incelemesinde konuya açıklık getiriyor:

“Asla aşağı inmez, şekillendirilebilir, değişmez, evrensel olarak erişilebilir ve sansüre dirençlidir”

Composable, Zora kullanıcılarının, pazarın sağladığı farklı bileşenleri ihtiyaçlarına en uygun şekilde seçip düzenleyebildiğini ifade ediyor. Immutable, Blockchain’e yerleştirilen bilginin kalitesini ön plana çıkarıyor. Buna göre, Blockchain üzerindeki bloklar asla değiştirilemiyor.

Sonuç olarak, Web3 alanında yaratıcıları destekleyen platformlarının büyümesini görmek harika. Şüphesiz, Zora’nın sağladığı NFT pazarı, Blockchain’den yararlanan sanatçılar için parlak bir giriş yeri.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...