Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Zora NFT Pazarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Zora NFT pazarı, birçok yönden Web3’ün ilkelerini benimsiyor. Platform, Blockchain’in en iyi özelliklerinden bazılarından yararlanırken insanların NFT ticareti yapmasına izin veriyor. Öncelikle Zora, sanatçıların çalışmaları için aldıkları ödeme söz konusu olduğunda anlatıyı değiştirmeyi hedefliyor. Zora’yı daha önce duymadıysanız, pazaryeri ve sundukları hakkında bilgi edinmek için doğru yerdesiniz. Zora NFT pazarı nedir? NFXhaber olarak sizin için derledik.

Zora NFT pazarı nedir?

Zora, içerik oluşturucular için bir NFT pazar yeri protokolü. Protokol, kullanıcılara bir NFT pazarından fazlasını sunmayı hedefliyor. Proje, aslında bir medya kayıt protokolü olarak çalışıyor. Buna göre Zora NFT, içerik oluşturucuların yaratıcılıklarını ortaya koymalarını ve bundan para kazanmalarını sağlıyor. Pazarı rakiplerinden ayıran kilit özelliği, içerik oluşturuculara Web3 öncesi platformlardan çok daha fazla sahiplik ve özgürlük sağlaması. Zora, insanların işlerinin etrafında kendi pazarlarını oluşturmalarını mümkün kılıyor. Bunun için Zora, yaratıcıların, işlerini nasıl sattıklarını düşünmeleri için Web3 değerleriyle daha uyumlu bir model kullanıyor.

İlk olarak, Zora’daki içerik oluşturucuların çalışmaları için yalnızca tek bir NFT oluşturması gerekiyor. Bu, diğer pazarların uyguladığı NFT satma yöntemlerine oldukça zıt. Ayrıca, Zora ile yaratıcılar, NFT’nin sadece sahibi olmuyor. Platform, dijital sanat eseriyle herkesin etkileşime girmesine de imkân tanıyor. Bu NFT, işin popülaritesi arttıkça yeniden satılıyor. Son olarak, içerik oluşturucular, NFT’NİN her satılmasında telif ücreti alıyor.

Zora NFT pazarı

Zora’nın yöntemini anlamanın en iyi yolu, onun Web3 tabanlı bir sosyal medya platformu gibi olduğunu bilmektir. Platformu diğerlerinden ayıran yegâne fark, içerik oluşturucuların ürünlerinden para kazanıyor olmasıdır. Yaratıcılar, çalışmaları ne kadar popüler hale gelirse, o kadar fazla gelir elde eder. Açıkçası bu, Web2 sosyal medya platformlarının katılım ekonomisinden bir paradigma kaymasıdır. Aynı şekilde Zora da sıfır ücretli bir protokoldür. Bu, insanlar NFT’leri listelediğinde ve sattığında herhangi bir ücret almadığı anlamına gelir.

Zora hakkında yorumlar

Zora NFT pazarı, Blockchain teknolojisinin özelliklerinden en iyi şekilde yararlanıyor gibi duruyor. Ama bu nitelikler tam olarak nedir? Zora, en son sürümü Zora V3’ün teknik incelemesinde konuya açıklık getiriyor:

“Asla aşağı inmez, şekillendirilebilir, değişmez, evrensel olarak erişilebilir ve sansüre dirençlidir”

Composable, Zora kullanıcılarının, pazarın sağladığı farklı bileşenleri ihtiyaçlarına en uygun şekilde seçip düzenleyebildiğini ifade ediyor. Immutable, Blockchain’e yerleştirilen bilginin kalitesini ön plana çıkarıyor. Buna göre, Blockchain üzerindeki bloklar asla değiştirilemiyor.

Sonuç olarak, Web3 alanında yaratıcıları destekleyen platformlarının büyümesini görmek harika. Şüphesiz, Zora’nın sağladığı NFT pazarı, Blockchain’den yararlanan sanatçılar için parlak bir giriş yeri.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...