Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Yapı Kredi NFT Koleksiyonunu Atatürk’ün Eşyalarından Yaptı

Paylaş

Yapı Kredi gelecek dönemdeki gençler ve çocuklar için emaneten sakladığı Atatürk’ün eşyalarından oluşan parçaları birleştirdi. Birleştirmesinin sebebi ise 19 Mayıs’ta sergilemek üzere Metaverse üzerinde NFT şeklinde sergilemek. Yapı Kredi NFT koleksiyonu bu yılın ilk sergisine imkan tanıyacak.

Yapı Kredi Bankasından yapılan açıklamaya göre. ”Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e ait madalyalar, kehribar tespih, ahşap baston, gramofon ve Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın gözlük çerçevesi gibi son derece nadide eşyanın NFT olarak görülebileceği bu özel koleksiyon için Yapı Kredi’nin metaversede 19 Mayıs’ta açacağı 3 katlı binanın ilk katı müzeye dönüştürülecek.

Bir süredir Atatürk’ün bizzat şahsına ait olan kişisel eşyaları NFT haline getirilmekteydi. Hatta blockchain merkezli bir yapı olan Decentraland haritasında Yapı Kredi NFT binasını bulabilmektesiniz. Decentraland’de -112, -43 koordinatlarında konumlanmakta olan Yapı Kredi binasını herkes gezebilmekte. Ticari bir işlem yapılmamasından dolayı Metamask yada herhangi bir dijital cüzdana gerek yoktur. Decentraland’ın sitesi üzerinden ziyaretçi girişi yaparak yukarıdaki koordinatlara gidip sergi gezilebilmekte.

Yapı Kredi NFT Koleksiyonu Çok Değerli!

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü Arda Öztaşkın, kültür ve sanatın korunması gerektiğine inanmakta. Ayrıca gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasını hedeflemekte olduklarını belirtti.

Arda Öztaşkın şunları da söyledi.

‘Kültür ve sanatın bankası Yapı Kredi olarak, 19 Mayıs’ta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak ve mirasını gelecek kuşaklara aktarmak adına yapılmakta. Daha önce Sanal Müze ile dijital ortama taşıdığımız Atatürk arşivimizin NFT versiyonlarını oluşturduk. Böylelikle Atatürk’e ait kişisel eşyaların yer aldığı bu çok değerli koleksiyonun en değerli parçalarını bir araya getirmekteyiz. Metaverse evrenindeki binamızın müzeye dönüştürdüğümüz birinci katında sergileyeceğiz. Ayrıca ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyaları NFT olarak görmek çok önemli. Böylece inceleyebileceği bir serginin olması bunu da dijital ortama aktarabilmek. Kendisinin mirasını gelecek kuşaklara ulaştırmak bizim için oldukça değerli. Her alanda öncü ve yenilikçi yaklaşımımızla geleceğin teknolojisini bugünden takip etmeye başladık. Ayrıca bu yolla kültürel değerlerimizi bir sonraki nesle aktarmaya var gücümüzle devam edeceğiz.’

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...