Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

WEF, İklim Değişikliği için Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu Başlattı!

Paylaş

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Web3 teknolojilerinin iklim değişikliğine karşı mücadeledeki rolünü değerlendirecek bir girişim olan Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu’nu başlattı. Koalisyon toplamda 30 şirketten oluşmaktadır. Şirketler, bu teknolojilerin enerji tüketiminin etkisini ve mevcut karbonsuzlaştırma çabalarına yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini araştıracaktır. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

WEF Web3

WEF, İklim Değişikliğiyle Mücadelede Web3’ü Kullanmayı Hedefliyor!

Kripto para birimini ve Blockchain tabanlı teknolojileri gruplayan bir terim olan Web3, şu anda bu teknolojilerin kullanımının çevre için zararlı olup olmadığını belirlemeye çalışan enerji gruplarının ilgi odağındadır. Dünya Ekonomik Forumu (WEF), bu teknolojileri dikkate almaya karar vermiştir. Ayrıca iklim değişikliğine karşı mevcut mücadelede faydalı olup olamayacaklarını araştırmak için bir girişim başlatmıştır.

Yakın zamanda duyurulan girişim, Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu olarak adlandırılmıştır. Ayrıca 30 farklı şirket, eğitim kuruluşu ve bu konuyla ilgilenen diğer kurumlardan oluşmaktadır. Bu şirketler arasında Solana, Avalanche, Circle, NEAR Foundation, Ripple ve Stellar Development Foundation gibi bilinen kripto para bağlantılı projeler bulunmaktadır. Bu koalisyon, aynı yıl başlatılan daha büyük girişim Crypto Impact and Sustainability Accelerator’ın bir parçasıdır. Bunanla beraber, bu şirketlerin bu çabaya yardımcı olmak için düzenleyebilecekleri farklı yolları araştıracaklardır.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Blockchain ve dijital varlıkları başkanı Brynly Llyr girişimle alakalı açıklama yaptı. Açıklamasında, ‘Web3’ün önemli ve benzersiz yönü, doğrudan topluluk katılımını, eylemlerini ve ödüllendirmek için teknolojiyi kullanmasıdır. Bu, birçok bireyin çalışmalarını doğrudan birbiriyle koordine edebileceğimiz ve merkezi kontrol olmaksızın toplu eylemi mümkün kılabileceğimiz anlamına gelmektedir’ dedi.

Farklı Çalışma Alanları

Bu yeni girişim, kripto, Blockchain ve bunların kullanımıyla ilgili üç temel konuyu araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bunun için farklı çalışma grupları bulunmaktadır. Ancak bu girişimin ona odağı, teknolojilerin enerji kullanımıdır. Ayrıca bunların gelecekte iklimi ve doğayı nasıl etkileyebileceği ile ilgilidir.

Kilit noktalardan bir diğeri, bu Web3 teknolojilerinin mevcut faaliyetleri karbondan arındırmak için nasıl değişebileceğidir. Ayrıca bunlardan nasıl yararlanılabileceği ile ilgili araştırmalar yapılacaktır. Bu uygulamalar madencilik ve diğer merkezi olmayan faaliyetleri de içerecektir. Üçüncü konu, karbon kredilerini Blockchain’de standartlaştırmak ve koymaktır. Bu araçların verilmesini ve yönetimini daha şeffaf hala getirmeyle alakalıdır. Ayrıca güvenilir kılmak ve daha fazla insanın bu pazarlara katılması için problemler ortadan kaldırılmak istenmektedir.

Benzer Yazılar

Yagiverse NFT Nedir?

Platform gezegenlerinin yok edilmesinden sonra 3.333 Yagiverse, galaksiler arası...

Infkted NFT Launch Nedir?

Infkted NFT Launch projesi, NFT'lerde sevilen geleneksel özellikleri ve...

Energy of Space Robots Nedir?

Energy of Space Robots Nedir? adlı konu başlığımızı NFXHaber olarak...

Abbott & Costello’s Who’s on First Nedir?

Abbott & Costello, bütün zamanların en büyük komedi ikilisidir....

mETH Headz by Psychedelic Labs Nedir?

METH Headz NFT projesi, estetik bir resimden daha fazlasını...

Benevidisti NFT Nedir?

Benevidisti NFT projesi, Metaverse'in uzak noktalarında gizli hazineleri arayan...