Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Türkiye NFT ve Blockchain İçin Üniversitelerde Bölüm Açıyor!

Paylaş

YÖK Başkanı Özvar’dan yapılan açıklama ile birlikte NFT ve Blockchain temalı eğitim programlarına uygun şekilde bölümler tasarlandığını açıkladı. Böylelikle görev gereği ziyaret ettiği illerden Eskişehir’de bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde programa katılım gösteren öğrencilerle bir araya geldi. Ayrıca öğrencilerle bir araya gelen Başkan Özvar, gelen soruları yanıtladı. Soruların ardından Türkiye NFT ve Blockchain hakkında da konuştu.

Uzaktan eğitimin dijital dönüşüm için sadece bir parça olduğunu dile getirildi. Üniversitenin Rus Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi tarafından gelen dijital dönüşüm sorusunu şöyle yanıtladı.

Normalde de üniversitelerde var olan uzaktan eğitimin yaygınlaştırılarak kullanım oranının arttığını belirten Özvar. “Üniversitelerimiz son 20-25 yılda fevkalade önemli adımlar attı. Ayrıca dijitalleşmeyle birlikte bütün süreçleri, dijital olarak takip edebilecek programları ve yazılımları kullanmaya başladılar. Uzaktan ve açık öğretim unsuruyla eğitim öğretim, dijital dönüşümün sadece bir parçası. Çok büyük bir parçası değil. Böylelikle Salgın esnasında biz müfredatın bir kısmını online yapılmasını sağladık. Daha önce de online vardı, oranı yükseltmiş olduk. İyi de oldu. Eğitim öğretim aksamamış oldu. Bütün üniversitelerde uzaktan eğitim öğretim işini geliştirmeyi hedefledik. Hepimiz ciddi bir tecrübe yaşadık.” dedi.

Türkiye NFT ve Metaverse İçin Üniversitelerde Bölüm Açacak

Bakan Özvar, tüm dünyayı etkisi altına alan metaverse ve blockchain konusunda da açıklamalar yaptı. Metaverse ve blockchain’in üniversitelere de geleceği konusunda gelen sorulara ise sevindirici bir cevap verdi. Böylelikle Üniversitelerde bu alanı kapsayan bölüm ve programların tasarlama aşamasında olduğunu dile getiriliyor. Prof. Dr. Erol Özvar şu ifadeleri kullandı:

“Hakikaten son yıllardan en çok talep edilen, dünyada da en çok rağbeti bu alanlar görüyor. Ayrıca açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan bu konu ve temaları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda.”

Tüm dünyada kullanımı giderek artan blockchain teknolojisi artık Türkiye’de de eğitim kurumları tarafından önemsenmekte. Böylelikle geleceğin teknolojisine geç kalmamak adına başarılı bir adım olarak görülmekte.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...