Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Tom Sachs Rocket NFT Koleksiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Bir roket yapmak istediğiniz oldu mu? Tom Sachs Rocket Factory NFT sayesinde artık yapmanız mümkün. Sanatçı Tom Sachs tarafından oluşturulan NFT projesi, benzersiz bir dijital roket oluşturmanıza olanak tanıyor. Dahası, Sachs, NFT roketinizin fiziksel bir kopyasını da size verecek. Şimdi, türünün ilk örneği olan bu NFT projesine daha yakından bakalım: Tom Sachs Rocket NFT nedir? Projeyi kim yarattı ve nasıl çalışıyor? NFXhaber olarak, sizin için derledik.

Tom Sachs Rocket NFT nedir?

Tom Sachs Rocket NFT projesinin web sitesinde “Tom Sachs: Rocket Factory, boyutlar arası bir üretim tesisidir” diyor.  Ayrıca,”Rocket Factory, yeni roketler oluşturmak için NFT’leri kullanıyor.” diye ekliyor. Bu, projeyi hemen hemen özetliyor. Farklı Bileşen NFT’leri talep edebiliyor ve ardından bunları istediğiniz şekilde bir rokette birleştirebiliyorsunuz. Daha sonra yarattığınız bu kişiselleştirilen roket NFT’sini basmanız da mümkün.

Bunlara ek olarak, basılan tüm roketler bir “fırlatma” seçeneği ile birlikte geliyor. Bu seçeneği seçerseniz, Tom Sachs, kendi elleriyle, oyuncak boyutunda roketinizin heykelini yapacak ve size hediye edecek. Roketinizi başkasına hediye etme, bir müzeye bağışlama ve onu parçalamaya hakkınız var.

Tom Sachs Rocket Fabrikasını kim yarattı?

Amerikalı çağdaş sanatçı Tom Sachs, 2021 yazında Tom Sachs Rocket NFT projesini yarattı. Sanatçı, genellikle modern ikonların yeniden tahayyülü olan karma medya heykelleriyle ünlü. Tüm heykelleri reçine, çelik, seramik ve hatta telefon rehberi, koli bandı ve köpük dolgu gibi günlük malzemelerle üretilmiştir. Ayrıca her biri el yapımıdır. Heykeltıraş, bir dizi yenilikçi parça yaratmak için Nike gibi büyük markalarla ortaklık kurdu. Eserleri, Whitney Museum of American Art, Museum of Modern Art in New York, Los Angeles County Museum of Art ve Solomon R. Guggenheim Museum’daki müze koleksiyonlarında yer alıyor.

Rocket Factory NFT koleksiyonu nasıl çalışır?

İlk olarak, projenin pazarından Component NFT’lerini satın almalısınız. Bir roket yapmak için üç bileşene ihtiyacınız vardır: bir burun konisi, gövde ve kuyruk takımı. Buna göre üç öğenin her biri ayrı bir NFT’dir. Bir roket NFT’si tamamlayıp bastığınızda, web sitesi roketi yapan NFT’leri yakıyor. Yani, piyasada yalnızca 1.000 adet uyumlu roket olacak.

Son roketinizin bir Perfect Rocket veya bir Frankenrocket olması da mümkün. İlk roketiniz üç uyumlu bileşenden oluşuyordu. Ancak ikinci NFT’de böyle bir şey yok. İkinci NFT’nizde bir McDonalds başlığı, NASA gövdesi ve Tiffany and Co kuyruğu olabiliyor.

Belirttiğimiz gibi, basım sırasında roketinizin fiziksel bir versiyonunu başlatma seçeneğiniz var. Başlangıçta, bu gerçek dünya öğeleri yalnızca ABD ve Avrupa’dan erişime açık olacak. Bununla birlikte, proje yakın zamanda diğer kıtalara da ulaşmayı hedefliyor. Ancak hepsi bu kadar değil. Tom Sachs roket sahiplerini fırlatma etkinliğine davet edecek. Roket fırlatıldığında, sanatçı roketi kurtarmaya çalışacak. Ardından, NFT’nin sahibine özel bir ekran kutusunda roket gönderecek. Daha sonra proje, roket NFT’yi lansmandan Meta verilerle güncelleyecek. Böylece onu, fırlatma videosunun olduğu bir videoya bağlayacak.

Sonuç olarak, Tom Sachs Rocket Factory; NFT, Fiziksel Roket versiyonu ve fırlatma videosundan oluşuyor. Bir sonraki roket fırlatma etkinliğinin tamamı 26 Haziran 2022’de Kore’nin Seul kentinde gerçekleşecek. Fırlatma etkinliklerinin de Temmuz ve Ağustos aylarında yapılması planlanıyor. Roketinizi henüz fırlatmadıysanız, bir fırlatma tarihini seçebiliyorsunuz ve roketinizi fırlatmak için 0.1 ETH ücreti ödeyebiliyorsunuz. 

Tom Sachs NFT’nin maliyeti ne kadar?

Şu anda OpenSea gibi ikincil pazarlardan Tamamlanmış Roket NFT’leri satın alabilirsiniz. Ancak bunlar ucuz değil. En ucuzu size 2,8 ETH’ye (5.500 dolar) mâl olacak. Ancak iyi haber şu ki, hala fırlatılmamış halde duran birkaç roket var. Eğer NFT paketine sahip olmak istiyorsanız bunu taban fiyatından biraz daha fazla ödeyerek yapmanız mümkün.

Koleksiyondaki bazı NFT’lerin maliyeti elbette çok daha yüksek. Örneğin Nisan 2022’de lüks mücevher markası Tiffany & Co, 380.000 dolar karşılığında tamamen monte edilmiş bir Tom Sachs Rocket Factory NFT satın aldı. Ayrıca Sachs, o dönemde bir NFT’yi 86.376 dolarlık başlangıç fiyatına müzayedeye çıkardı. NFT, bir Miami Vice logosuna sahipti. Ayrıca, müzayede evi Christie’s ile iş birliği içinde Miami’deki Art Basel’de açık artırmaya çıktı.

Projenin geleceği

Roket fırlatmaları canlı olduğuna göre, Tom Sachs Rocket Factory’nin yol haritasında sıralanmış birkaç şey var. Bu, fiziksel roketlerin teslimini ve fırlatma videolarını içeriyor. Ek olarak, fabrika üniformalarına özel erişim, Metaverse roket fabrikasının açılması ve çeşitli sürpriz olaylar da sırada. Ayrıca, yakın zamanda proje, Rocket NFT sahipleri için sınırlı sayıda Rocket Factory Fanny Pack’i çıkardı. Bu paketler, güçlü, su geçirmez, hafif dokumasız bir kompozit kumaş olan Dyneema’dan yapıldı. Buna göre paketler, Bir dizüstü bilgisayar, bir iPad veya bir MacBook barındırabiliyor. Sonuç olarak, Tom Sachs Roket Fabrikası, koleksiyoncuların kendi kişiselleştirilmiş NFT’lerini bir araya getirmelerini sağlayan türünün ilk örneği bir NFT projesi olarak öne çıkıyor.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...