Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

TOBB Başkanı Metaverse Hakkında İlginç Açıklamalar Yaptı

Paylaş

Türkiye ve dünyada kripto paralar her geçen gün daha da yaygınlaşmakta. Kripto paralarla birlikte hayatımıza entegre olan bir gerçekte NFT ve Metaverse dünyası. Bu dünyaya ait tüm haberleri öğrenmek ve yatırımlarınıza yön vermek için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın.

Son günlerde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok marka metaverse’de ya da NFT sektörüne hızlıca giriş yapmakta. Bundan dolayı da bu alanlarda bir hukuksal düzen kurulma çabası tüm dünya ülkeleri tarafından sağlanmakta. Türkiye’de bu çalışmaları yürüten ülkeler arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili en son açıklama ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılmakta. Eticaret Merkezi A.Ş ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Teknoloji Buluşmalarında” Sanal dünya hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda metaverse, e-ticaret, e-ihracat, NFT ve blockchain’e değinmektedir. Teknoloji Türkiye Buluşmaları’nda yaptığı açıklama ise şöyle:

Artık yeni dijital evrenimiz Metaverse. Metaverse dediğimiz şey sadece sanal gerçeklikten ve gözlükten ibaret değil. Artık perakendeciler sanal mağaza açarak satış yapıyor. Metaverse evreninde etkinlikler düzenliyor. Tehlikeli meslekler sanal gerçeklikte öğretiliyor. Ancak Metaverse’in gerçekten bir ekonomi olabilmesi için ödeme altyapılarına entegre etmemiz lazım. Bu da blockchain altyapısı ile ancak mümkün olabilir.

Blockchain uygulamaları hayatımıza Bitcoin ile girdi. Sonra birçok başka kripto varlıklar çıktı. Ancak bu kripto varlıklarla akıllı sözleşmeler yapılıyor. En basitinden ihracatta teminat vermek gibi sorunların altyapısı sürdürülmektedir. IMF’nin verilerine göre Türkiye, dünyada en çok kripto borsalarından işlem yapan ülke. Ancak bu platformu iş üretmek için kullanmıyoruz. Maalesef çıkardığımız blockchain girişimimiz çok az. Yani bu teknolojilerin üreticisi değil, tüketicisiyiz. Bu teknolojinin üretim ayağına daha çok kafa yormalıyız. Metaverse bir magazin konusu değil artık ekonomimizin temel unsurlarından biri haline gelmeli.

Türkiye ve Metaverse

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplantı haline geçildi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık etmişti. İlk tur görüşmelerinde 3600 ek gösterge görüşülmekteydi. Fakat ikinci tur görüşmesinde ise kripto para düzenlemeleri için hazırlanan taslak ele alındı. Kısaca Türkiye kripto, metaverse ve NFT alanında tüm dünya gibi gelişmeye devam etmekte.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...