Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

TOBB Başkanı Metaverse Hakkında İlginç Açıklamalar Yaptı

Paylaş

Türkiye ve dünyada kripto paralar her geçen gün daha da yaygınlaşmakta. Kripto paralarla birlikte hayatımıza entegre olan bir gerçekte NFT ve Metaverse dünyası. Bu dünyaya ait tüm haberleri öğrenmek ve yatırımlarınıza yön vermek için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın.

Son günlerde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok marka metaverse’de ya da NFT sektörüne hızlıca giriş yapmakta. Bundan dolayı da bu alanlarda bir hukuksal düzen kurulma çabası tüm dünya ülkeleri tarafından sağlanmakta. Türkiye’de bu çalışmaları yürüten ülkeler arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili en son açıklama ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılmakta. Eticaret Merkezi A.Ş ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Teknoloji Buluşmalarında” Sanal dünya hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda metaverse, e-ticaret, e-ihracat, NFT ve blockchain’e değinmektedir. Teknoloji Türkiye Buluşmaları’nda yaptığı açıklama ise şöyle:

Artık yeni dijital evrenimiz Metaverse. Metaverse dediğimiz şey sadece sanal gerçeklikten ve gözlükten ibaret değil. Artık perakendeciler sanal mağaza açarak satış yapıyor. Metaverse evreninde etkinlikler düzenliyor. Tehlikeli meslekler sanal gerçeklikte öğretiliyor. Ancak Metaverse’in gerçekten bir ekonomi olabilmesi için ödeme altyapılarına entegre etmemiz lazım. Bu da blockchain altyapısı ile ancak mümkün olabilir.

Blockchain uygulamaları hayatımıza Bitcoin ile girdi. Sonra birçok başka kripto varlıklar çıktı. Ancak bu kripto varlıklarla akıllı sözleşmeler yapılıyor. En basitinden ihracatta teminat vermek gibi sorunların altyapısı sürdürülmektedir. IMF’nin verilerine göre Türkiye, dünyada en çok kripto borsalarından işlem yapan ülke. Ancak bu platformu iş üretmek için kullanmıyoruz. Maalesef çıkardığımız blockchain girişimimiz çok az. Yani bu teknolojilerin üreticisi değil, tüketicisiyiz. Bu teknolojinin üretim ayağına daha çok kafa yormalıyız. Metaverse bir magazin konusu değil artık ekonomimizin temel unsurlarından biri haline gelmeli.

Türkiye ve Metaverse

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplantı haline geçildi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık etmişti. İlk tur görüşmelerinde 3600 ek gösterge görüşülmekteydi. Fakat ikinci tur görüşmesinde ise kripto para düzenlemeleri için hazırlanan taslak ele alındı. Kısaca Türkiye kripto, metaverse ve NFT alanında tüm dünya gibi gelişmeye devam etmekte.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...