Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

TOBB Başkanı Metaverse Hakkında İlginç Açıklamalar Yaptı

Paylaş

Türkiye ve dünyada kripto paralar her geçen gün daha da yaygınlaşmakta. Kripto paralarla birlikte hayatımıza entegre olan bir gerçekte NFT ve Metaverse dünyası. Bu dünyaya ait tüm haberleri öğrenmek ve yatırımlarınıza yön vermek için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın.

Son günlerde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok marka metaverse’de ya da NFT sektörüne hızlıca giriş yapmakta. Bundan dolayı da bu alanlarda bir hukuksal düzen kurulma çabası tüm dünya ülkeleri tarafından sağlanmakta. Türkiye’de bu çalışmaları yürüten ülkeler arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili en son açıklama ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılmakta. Eticaret Merkezi A.Ş ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Teknoloji Buluşmalarında” Sanal dünya hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda metaverse, e-ticaret, e-ihracat, NFT ve blockchain’e değinmektedir. Teknoloji Türkiye Buluşmaları’nda yaptığı açıklama ise şöyle:

Artık yeni dijital evrenimiz Metaverse. Metaverse dediğimiz şey sadece sanal gerçeklikten ve gözlükten ibaret değil. Artık perakendeciler sanal mağaza açarak satış yapıyor. Metaverse evreninde etkinlikler düzenliyor. Tehlikeli meslekler sanal gerçeklikte öğretiliyor. Ancak Metaverse’in gerçekten bir ekonomi olabilmesi için ödeme altyapılarına entegre etmemiz lazım. Bu da blockchain altyapısı ile ancak mümkün olabilir.

Blockchain uygulamaları hayatımıza Bitcoin ile girdi. Sonra birçok başka kripto varlıklar çıktı. Ancak bu kripto varlıklarla akıllı sözleşmeler yapılıyor. En basitinden ihracatta teminat vermek gibi sorunların altyapısı sürdürülmektedir. IMF’nin verilerine göre Türkiye, dünyada en çok kripto borsalarından işlem yapan ülke. Ancak bu platformu iş üretmek için kullanmıyoruz. Maalesef çıkardığımız blockchain girişimimiz çok az. Yani bu teknolojilerin üreticisi değil, tüketicisiyiz. Bu teknolojinin üretim ayağına daha çok kafa yormalıyız. Metaverse bir magazin konusu değil artık ekonomimizin temel unsurlarından biri haline gelmeli.

Türkiye ve Metaverse

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplantı haline geçildi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık etmişti. İlk tur görüşmelerinde 3600 ek gösterge görüşülmekteydi. Fakat ikinci tur görüşmesinde ise kripto para düzenlemeleri için hazırlanan taslak ele alındı. Kısaca Türkiye kripto, metaverse ve NFT alanında tüm dünya gibi gelişmeye devam etmekte.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...