Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Tezos NFT Sektörüne Katkı Vermek İçin Fon Toplamaya Başladı!

Paylaş

Tezos Blockchain’in kâr amacı gütmeyen kolu olan Tezos Vakfı, bir NFT fonu başlattığını duyurdu. 1.23 milyon dolarlık fon, ağ üzerinde yapılan ve Asya ve Afrika’dan sanatçıları destekleyen bir Tezos NFT koleksiyonunu oluşturulmasına yardımcı olacak. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Tezos NFT sektörünün çeşitliliğini destekliyor

Tezos NFT koleksiyonunun lansmanının bu yaz yapılması planlanıyor. Koleksiyon, vakfın web sitesindeki bir dijital sanat galerisi olarak yerini alacak. Proje, eskiden Londra’daki Southbank Center’ın başkanı olan İngiliz fotoğrafçı Misan Harriman tarafından yönetiliyor. Bir basın açıklamasına göre koleksiyon, NFT topluluğunda az temsil edilen bölgelerden gelen sanatçıların eserlerini içerecek. Bu bölgeler arasında Afrika ve Asya yer alıyor. Harriman, sanatçıların çalışmalarının küratörlüğünü yapacak. Harriman konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu koleksiyonun ilk küratörü olarak, dünyanın kripto sanatıyla olağanüstü işler yapan farklı sesleri gördüğünden emin olmak istiyorum. Tezos NFT koleksiyonu, gerçekliklerini göstermek için akıllı sözleşmelerin etkin olduğu bir yolu seçen yeni nesil sanatçıları destekleyecek. Ayrıca bu yeni, yaratıcı topluluğun koruyucusu olacak.”

Tezos Blockchain NFT alanında yerini almak istiyor

2017 yılında kurulan Tezos vakfı, Tezos Blockchain’i destekliyor. Tezos Blockchain, Ethereum gibi akıllı sözleşmeleri destekleyebilen açık kaynaklı bir blok zinciri olarak sektörde popüler bir yere sahip. Crypto.com’a göre, ağın yerel kripto para birimi XTZ’nin birim fiyat, 1,79 dolar civarında seyrediyor. Bunun yanında kripto paranın 24 saatlik işlem hacmi 52.4 milyon dolar seviyesinde. NFT sanatının ticaretinde en yaygın olarak kullanılan kripto para birimi olan bir birim Ethereum (ETH) ise, şu anda 1.909 dolarlık bir fiyatla işlem görüyor.

Geçtiğimiz yıl Tezos, Alman dijital sanatçı Mario Klingemann ile ortak bir proje gerçekleştirdi. Ağ, NFT sanatçılarını bünyesine çekmek için çok çalışıyor. Blok zinciri, bu yaz Art Basel fuarlarının resmi Blockchain partneri olacak. Bunun yanında, Tezos NFT koleksiyonu, zor bir dönemde piyasa çıktı. Kripto para piyasası, 2 yıldır görülmemiş fiyat seviyelerine geriledi. Bunun sonucunda, piyasa üzerinde NFT ve kripto para alanlarına duyulan endişe arttı. Geçtiğimiz ay kripto para piyasasından 1 milyar doların üzerinde varlık çıkışı yaşandı.

Asya ve Afrikalı NFT sanatçılarına destek

Kararlı kripto ve NFT savunucuları, piyasa dalgalanmalarının beklendiğini iddia ediyor. Buna ek olarak, artan küresel faiz oranları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkileri nedeniyle daha geniş borsanın da serbest düşüşte olduğu bir gerçek. Yine de Tezos, NFT’lerin sanat dünyasındaki önemli engelleri yıkacağından emin. Tezos ekosisteminin küresel iletişim direktörü Reid Yager, bir dizi Asya ve Afrika ülkesindeki NFT yaratıcılarının şu anda karşılaştığı zorlukla ilgili olarak şunları söyledi:

“NFT hareketi, dünya genelinde sanatçılar ve diğer yaratıcılar için giriş engellerini azalttı. Ayrıca sanat dünyası için yeni bir ortamın kapılarını açtı. Alanda, düzenleyici ve kullanılabilirlik endişeleri gibi benimsemenin önündeki engeller devam ediyor. Ancak, NFT’lere güç sağlayan kripto para birimlerine erişim parçalandı.”

Ancak Reid Yager, NFT’lere olan umudunun bu karanlık zamanlarda bile devam ettiğini de sözlerine ekledi:

“İçiniz rahat olsun, dünyanın herhangi bir yerindeki sanatçılar NFT’leri özgürce yaratabiliyor, basabiliyor ve satabiliyor. Bunun bir kısmı da taban düzeyinde birbirini destekleyen benzersiz sanatçı topluluğundan geliyor.”

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...