Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Tezos NFT Marketplace Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Üretken sanatın hayranları uzun süredir üretken sanat platformu Art Blocks’a akın ediyor. Ancak Ethereum’un artan işlem ücretleri ve enerji tüketimi birçok kullanıcıyı caydırıyor. Burada fxhash devreye giriyor. Enerji verimli Tezos blok zinciri üzerine inşa edilen fxhash, üretken belirteçler için bir NFT pazarıdır. Tezos NFT bu alandaki eksikliği tamamlamak hedefinde.

Tezos NFT Pazaryeri Nedir?

Web sitesine göre, “fxhash, tezos blok zincirinde üretken NFT’ler oluşturmak ve toplamak için açık bir platformdur”. fxhash açık bir platform olduğu için yukarıdan aşağıya küratörlük yoktur. Başka bir deyişle, sanatçılar ve yaratıcılar, üretken sanat NFT’lerini platforma özgürce yükleyebilirler. Üretken sanatçı ciphrd, Kasım 2021’de Tezos NFT pazaryerini başlattı. Bir aydan biraz fazla bir süre içinde platform 170.000 darphane üretti. Yeni bir NFT pazarı için küçük bir başarı değil.

Üretken sanat nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, üretken sanat, genellikle bir bilgisayar kodu olan özerk bir sistem tarafından üretilen sanattır. Bu sanat formu 1960’ların başından beri var olsa da, üretken sanatçılar kodları 2021’de çeşitli blok zincirlerine yüklemeye başladı. Sonuç mu? Bir koleksiyoncu her NFT bastığında, kod tamamen benzersiz bir sanat eseri oluşturur. Esasen sanatçılar, nihai çıktıyı belirleyen bir dizi kural oluşturur. Bu kurallar, ilgili şekiller, renkler veya desenler, yineleme sayısı vb. olabilir. Ardından, bilgisayar tamamen benzersiz bir sanat eseri üretmek için bu kuralları takip eder.

fxhash Nasıl Çalışır?

fxhash’te sanatçılar önce projelerini yükler ve belirli parametreleri ayarladıktan sonra onu Üretken Simge olarak basarlar. Örneğin, genellikle 100 ila 10.000 arasında olan baskı boyutuna karar vermeleri gerekir. Platform daha sonra projeyi IPFS ağında ve daha sonra Tezos blok zincirinde depolar.

Sanatçılar projelerini koleksiyonerlere açtığında, herkes projeden tamamen benzersiz yinelemeler çıkarabilecek. Üretken Simgenin her bir nanesi, sanatçının projesine enjekte edilen bir “rastgele karma” yaratır. Platform daha sonra bu yinelemeleri Tezos NFT zincirinden bir ürün olarak saklayacaktır. Bu şekilde, her bir token “bağımsız, kendi kendine yeten ve değişmez” olur.

Fxhash’in birincil görevi, kapsayıcı bir platform oluşturmak ve kontrolü sanatçılara bırakmaktır. Projenin açıkladığı gibi, “Üretken sanatçıların üretken olması gereken parçalarını basabilecekleri bir alana sahip olabilmeleri için bir çerçeve sağlamayı” amaçlıyor.

Tezos NFT fxhash’daki En İyi Koleksiyonlar

Şu anda Garden, Monoliths by Zancan, 12.500 ꜩ taban ile fxhash’te en yüksek hasılat yapan NFT koleksiyonudur. Şimdiye kadar, tüm zamanların hacminde 352.000 ꜩ üretti. Koleksiyon, doğadaki çeşitli elementlerden oluşan güzel bir bolluğa sahiptir.

Listede sonraki sırada Ciphrd’den RGB Elementary Cellular Automaton var. Platformda basılan ikinci proje olarak, bu da fxhash’ın geliştiricisi tarafından, koleksiyondaki NFT’ler çok aranıyor. Dragons by williamapan, (kinder)Garden, Monuments by Yezid ve zancan ve SMOLSKULL by markknol, Tezos NFT pazarındaki diğer mavi çipli projelerden bazıları.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...