Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Starbucks NFT Koleksiyonu Serisini Başlatıyor!

Paylaş

Amerikan kahve dükkânı zinciri Starbucks, bir NFT koleksiyonu başlatmayı planlıyor. Yetkililer, Starbucks NFT koleksiyonunun büyük olasılıkla blok zincirinden bağımsız olarak yayınlanacağını söyledi. Ayrıca koleksiyon, kahve severlerin en büyük zevki için Starbucks dükkanlarında bazı avantajlar sunacak. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Starbucks NFT koleksiyonu nasıl olacak?

Şirket, Starbucks NFT koleksiyonunun “benzersiz deneyimler, topluluk oluşturma ve müşteri katılımı” sunacağını söylüyor. Ayrıca bu NFT’ler, kahve dükkânı zincirinin mevcut uygulama tabanlı dijital ekosistemini tamamlayıcı bir rol üstlenecek.

NFT’lere ek olarak şirket, dijital topluluğu için “Starbucks Digital Community” isimli bir Web3 platformunu ima etti. Bu platform, muhtemelen mağaza içi mobil ödemelerle bağlantılı, tam teşekküllü bir ekosistem olarak yerini alacak.

Starbucks uygulaması şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan ikinci mobil ödeme şekli konumunda. Uygulama, 30 milyon kullanıcısı ile Apple Pay’in hemen arkasında yer alıyor.

Starbucks NFT koleksiyonu için Blockchain arıyor

Şirket, Starbucks NFT koleksiyonunun barınacağı blok zincirler hakkında fazla bir şey söylemedi. Şirket yalnızca iki kriterden bahsetti. Buna göre, seçilen blok zinciri “hızlı ve ucuz” olacak. Bu, şirketin Bitcoin gibi Proof-of-Work blok zincirlerini seçmeyeceği anlamına geliyor.

“Blockchain teknolojisine yaklaşımımız, nihayetinde çok zincirli veya zincirden bağımsız olması muhtemel. Ancak, on yıllardır süren dayanıklılık taahhüdümüzle tutarlı blok zinciri destekli koleksiyonlar ve altyapı ile başlayacağını söyleyebiliriz.”

Starbucks’ın NFT’ye girme planı ilk olarak Nisan ayında şirket CEO’su Howard Schultz tarafından açıklandı. CEO, duyuruyu, ulusal örgütlenme çabalarına yanıt olarak halka açık bir şirket toplantısında tanıtmıştı.

Çevrecilerin endişeleri

Kendisini bir “teknoloji uzmanı” olarak tanımlayan bir Starbucks çalışanı olan Mark, Starbucks NFT’leri ile ilgili şikayetlerini dile getirdi. Mark, NFT’lerin çevresel etkisi konusundaki endişelerini dile getirdi:

“Blockchain, Proof-of-Work veya Proof-of-Stake olması fark etmeksizin, gezegeni yok ediyor. Bir teknoloji uzmanı olarak söylüyorum tek kişi ben değilim. Birçok kişi benimle aynı fikirde. Starbucks hakkında böyle hissetmek istemiyorum.” 

Ayrıca Mark, NFT’lerin kapsayıcı olmaktan çok daha özel öğeler olduğunu savundu. Şirket yetkilisi, Mark’a, “NFT’lerin ve Web3’ün bir bütün olarak hâlâ çok erken günlerinde olduğunu” söyledi. Yetkili, Starbucks’ın NFT’lere girişini, mağazalara WiFi ekleme, mobil ödemeler ve mobil siparişler gibi önceki dijital ürünleriyle karşılaştırdı. Ayrıca, NFT’lerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda şirketin “sürdürülebilirlik” taahhüdünü yineledi.

Benzer Yazılar

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....

Büyük Şirketler NFT’lerin Yükselişini Kurtarabilir Mi?

Birçok büyük şirket, değerlerinin düşüşüne rağmen hala NFT'lere büyük...

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...