Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Sorare Nedir?

Paylaş

Sorare, 545 takımda yer alan futbolcuların dijital kartlarına erişilmesine imkan sağlayan popüler bir futbol fantezi oyunudur. Bu makalede Sorare nedir, nasıl çalışır, nasıl alınır ve ne için kullanılır gibi soruları cevapladık. NFXHaber olarak, sizin için hazırlayıp derledik.

Sorare, Ethereum tabanlı blok zinciri ve NFT ’lere dayalı bir fantezi futbol oyunudur. 180 lisanslı takımın futbolcularının dijital kartlarına sahip olmasının yanı sıra alım-satımının yapılmasına olanak sağlar.

Fantezi spor oyunları sürekli gelişen bir sektördür. Küresel çapta yaklaşık 20 milyar dolar hacme ulaşan ve 2030 yılına kadar 50 milyar doları aşması tahmin ediliyor. Ayrıca, Sorare’yi sıradan futbol oyunlarından ayıran en önemli özellik blok zincirine dayalı bir oyun olmasıdır.

Oyuncular, diğer futbol fantezi oyunlarında listelenen herhangi bir oyuncuyu seçme hakkına sahiptir. Ancak Sorare’de oyun blok zincirlerine dayandığı için sadece Ethereum blok zincirinde bulunan futbolcu kartları elde edilebilmektedir.

Sorare’de oyuncular oluşturdukları kadrolar ile oyun içinde puan elde etmeye çalışırlar. Bu puanlar, seçilen oyuncunun maçta elde ettiği gol,asist gibi saha içi istatistikler ile belirlenmektedir. Oyuncular, takım halinde en çok puanı toplayarak diğer oyuncuları yenmeye çalışır.

Sorare’de Lisansı Bulunan Takımlar

Sorare’de an itibari ile 545 takımın lisansı bulunmaktadır. Fakat, bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden küresel çapta en kapsamlı fantezi oyun platformudur.

Sorare’de 545 takımın lisanslı futbolcu kartları yer almaktadır. Bu liglerin arasında Avrupa’nın en değerli 10 liginin yanı sıra kendi kıtalarının en değerli ligler bulunmakta. Bu ligler;

Almanya Bundesliga

İtalya Serie A

Fransa Ligue 1

Hollanda Eredivisie

Belçika Jupiler Pro League

Rusya Premier League

Japonya J-League

Major League Soccer

Yukarıda belirtilen liglerde mücadele eden tüm futbolcuların lisanslı kartlarını satın almak mümkündür. Spor Toto Süper Lig’de ise Beşiktaş ve Konyaspor dışında 18 takımın lisanslı kartları bulunmaktadır.

Sorare Nasıl Oynanır?

Oyuna yeni dahil olan oyuncular çaylak ligden başlar. Bazı bölgesel lig ve 23 yaş altı oyuncuların giremediği özel ligler de bulunmaktadır.

Herhangi bir lige katılan bir oyuncu, oyun içi puanlarını kullanarak her hafta yeni bir kadro oluşturabilirler. Haftanın sona ermesinin ardından oyun içi puanlar dağıtımı yapılır ardından kadrolar sıfırlanır.

Oyuncular, her hafta en çok puanı toplamaya çalışır. Böylece, Sorare en çok puan toplayan oyunculara ETH ve NFT Kartı hediye etmektedir.

Sorare, oyuna ilk kez başlayan oyunculara kadro seçimi sırasında ücretsiz olarak NFT’ler vermektedir. Ancak, bu NFT’lerin herhangi bir NFT pazarında değeri yoktur ve satılamaz.

Oyunda yeni kartlar almak için Transfer Marketi’ni kullanabilir. Bu market içinde futbol yıldızlarınızı satın almak da oldukça kolay. New Signings adlı sekme üzerinden oyunda yer alan yeni dijital kartlar için teklif verebilirler. Ayrıca, oyuncu kartlarını satmak isteyen oyuncularda sabit fiyattan satabilir.

Şu ana kadar en pahalı kartın satışı 21 Mart 2021 tarihinde gerçekleşti. Bu kart ise, Manchester United forması giyen Cristiano Ronaldo’nun kartıdır.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik