Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Sony ve Theta NFT Sektöründe Devrim Yaratacak

Paylaş

NFT üç boyutlu hale geliyor ve Sony bu trende öncülük etmeyi hedefliyor. NFXHaber olarak bu yazımızda Sony ve Theta’nın devrim yaratan ortaklığını yazdık.

Yeni 3D NFT’ler, göz konumlarına dayalı 3D’ler oluşturmak için kullanıcıların göz hareketlerini takip eden teknoloji geliştirilmiştir. Sony’nin Uzamsal Gerçeklik Ekranı ile birlikte kullanılması için tasarlanmıştır. Bu birim, yüksek hızlı bir görüntü sensörüne sahip bir görüntüleme birimidir. Bu proje, Güney Kore’nin blockchain ağ operatörü Theta Labs (THETA) ile ortaklığında gerçekleştirilecektir. Bu cihazda gözlük veya gözle ilgili diğer aksesuarlar kullanılmayacak.

Ürün, 2020’nin sonlarında yaklaşık 5.000 $’a hazır olacak. Theta’ya göre, “dünyadaki herhangi bir dijital öğeyi, avatarı veya koleksiyonu temsil eden NFT’lerin gözlüksüz 3D karma gerçeklik biçiminde görülebileceği ve görüntülenebileceği” bir pilot projedir. Bu yaklaşım metaverse’e yeni bir gerçeklik düzeyi ve elle tutulur bir varlık getirmeyi amaçlanmıştır.

Proje, “Theta-powered” olan “The Tiki Guy” adlı bir tokenin on kopyasını içerecek. Sony bağlantısı, USștiigștiingștiinștiiștii’ye sahip kişiler tarafından Sony Uzamsal Gerçeklik Ekranı için kullanılabilecektir.

Antik Polinezya ve Hawai kültürlerinde ortaya çıkan ve tanrıları temsil eden ve kötü ruhları kovduğu düşünülen elle oyulmuş ahşap dekoratif maskeler olan Tiki maskeleri de NFT’lerde yer almaktadır. NFT’nin tasarımlarına estetiklik katacaktır.

Sony ve Theta’nın NFT işbirliğinin ayrıntıları

Theta, Sony’nin Uzamsal Gerçeklik Ekranı, NFT’lerin değerini arttıracağını belirtmektedir.

Theta’ya göre, maske temalı NFT’ler Sony’nin Uzamsal Gerçeklik Ekranının yeni nesil yeteneklerini gösterecek. Ayrıca, koleksiyoncuların herhangi bir 3D aksesuara ihtiyaç duymadan dijital meta veri deposu varlıklarını incelemelerini sağlayacak.

3D görüntüleme cihazlarına erişimi olmayan kullanıcılar, standart ekranlarda görüntülemek için 2D versiyonları satın alabilecekler.

Theta’ya göre, dünyadaki herhangi bir dijital öğeyi, avatarı veya koleksiyonu temsil eden değiştirilemez jetonlar görselleştirilecektir. Aurıca, gözlüksüz 3D karma gerçeklik biçiminde görülebilecektir. Böylece metaverse yeni bir gerçeklik ve fiziksel varlık getireceğini düşünmektedirler.

Sony yöneticileri, NFT programının şirketin “metaveren dostu teknolojinin hızla benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Sony’nin müzik ve eğlence departmanları, videonun Güney Koreli yaratıcısı Pinkfong ile “Baby Shark” token sorunu ve “Spider-Man” temalı NFT’ler de dahil olmak üzere NFT’leri daha önce denemişti. Geçen ay hem Sony hem de rakibi Universal, ünlü müzisyen Bob Dylan tarafından yönetilen bir NFT ticaret platformu olan Snowcrash ile çalıştıklarını duyurmuştu.

Bu yılın Şubat ayında Theta, iki yeni Samsung akıllı cihazı ile işbirliği yaptı. Galaxy S22 ve Tab S8’in lansmanını kutlamak için bir dizi NFT dijital koleksiyonu başlattı. Güney Kore’de önceden rezervasyon yaptıran ve ön sipariş veren müşterilere hatıra NFT’leri verilmiştir.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...