Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Solana NFT Marketplace Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Solsea NFT pazarı, Solana NFT ekosisteminin kısa geçmişinde önemli bir rol oynamaktadır. Nitekim, Solsea, Solana’daki ilk açık NFT pazarı olduğunu iddia ediyor. Peki Solsea şimdi neye benziyor ve büyüyen Solana NFT pazaryerleri alanına nerede uyuyor? İlk olarak, Solsea NFT pazaryeri lansmanı sırasında Solana hakkında hızlı bir geçmişe gidelim. Bilindiği gibi 2021, NFT’lerin gerçekten ana akım bilince girmeye başladığı yıldı. Şüphesiz, yıl ilerledikçe Ethereum, blok zincirler kadar NFT alanının tartışmasız zirvesiydi.

Aslında, birkaç önemli istisna dışında en iyi bilinen NFT’lerin hemen hepsi Ethereum’da yaşıyordu. Bununla birlikte, NFT’ler daha popüler hale geldi. Ve Ethereum’un çalışma şekli nedeniyle, zincir aslında birçok insan için daha az çekici hale geldi. Bu plan için, Ethereum ile büyüyen NFT pazarına geldiğinde ortaya çıkan üç ana konu var. Yani bunlar çevresel etkisi, düşük işlem hızları ve yüksek işlem maliyetleriydi. Bunların bir sonucu olarak, NFT ticaretini kolaylaştırabilecek alternatif akıllı sözleşme zincirlerine olan talep arttı.

Solano NFT: Solsea

Solano NFT: ETH Olmayan NFT’lere Yönelik Talebi Karşılıyor

Solana, 2020’de resmi olarak piyasaya çıktı ve bir süre nispeten sessiz kaldı. Bununla birlikte, hisse kanıtı blok zinciri statüsü, daha önce bahsedilen üç soruna kadar Ethereum üzerinde gelişen bir alternatif olduğu anlamına gelmekte. 2021 Sonbaharına kadar, Ethereum olmayan NFT’leri arayan herkesin diğer seçeneklerin üzerinde Solana’ya yönlendirilmesi muhtemeldi. Bu şekilde, Ethereum hala fiyat, piyasa değeri ve kullanım açısından onu gölgede bırakmakta. Fakat Solanada, Ethereum’un ana rakibi haline geldi. Ancak bir engel daha var. Ethereum NFT’lerine herkes OpenSea’da olsa da, Solana’da karşılaştırılabilir bir NFT pazarı yoktu. Solsea’nın değiştirmek istediği de buydu.

Solana NFT Pazarının Başlangıcı Solsea

ALL.ART protokolünün bir ürünü olan Solsea NFT pazarı, 2021 Ağustos’unun sonunda piyasaya çıktı. Adından da anlaşılacağı gibi, o zamanlar Ethereum’a özel NFT pazarı olan OpenSea’ya eşdeğer bir Solana olmayı hedefliyordu.

Solanart pazarının aslında Solsea’dan önce, Temmuz 2021’de başlatıldığını ve genellikle ilk Solana pazarı olarak kabul edildiğini belirtmek önemlidir. Öyle olsa bile, Solsea kendisini ilk açık Solana NFT pazarı olarak gösterdi. Lansman sırasında Solsea, NFT pazarının kullanıcıları için bir dizi çığır açan özellik sundu. Örneğin, özellikleri arasında gömülü lisanslara sahip NFT’ler, NFT koleksiyonları için bir nadirlik endeksi, FTX aracılığıyla cüzdan finansmanı ve entegre NFT madenciliği sayılabilir.

Solsea ayrıca, kullanıcıların yaklaşan NFT düşüşlerini takip etmelerine yardımcı olan popüler bir takvim özelliğiyle NFT pazarını başlattı. Tüm bu özelliklerin yanı sıra Solana NFT’lerin Ethereum’a karşı belirli avantajlarıyla Solsea, kendisini Solana NFT’lerinin yuvası haline getirdi.

Benzer Yazılar

XRPL Satış Setinde Yeni Rekor, Kara Para Aklama Olabilir Mi?

“XRPL Punks” koleksiyonundaki ürünlerden biri 108.900 XRP'ye yani 44.000...

Crypto.com NFT, 500 NFT’den Oluşan Drop’u Duyurdu!

Crypto.com, NFT'lerini ticarileştirmek için Female Pleasure Society ile öncü...

Web3 Ve Gizlilik Tokenleri 2023’te Suçluların Hedefleri Olacak!

Kaspersky, siber suçluların gözlerini giderek daha fazla Web3 ve...

20’den Fazla Çinli NFT Platformu Kripto Kışı Ortası Kapatıldı!

Sektördeki fonlama ve likidite düşmeye devam ederken, 20'den fazla...

Afrikans NFT Koleksiyonunun Değeri Arttı!

Afrikans NFT koleksiyonu, Gana ve Kamerun'un Katar dünya kupasındaki...

NFTEA, Dünya Kupası NFT Platformunu Başlattı!

Web3 tabanlı, NFT "Çay Evi" olan NFTEA, Dünya Kupası...