Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Paylaş

Solana’nın sıkıştırılmış NFT’lerini (cNFT’ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir bir seçenek sunarak dijital koleksiyon sahiplerine olanak sağlamayı hedefliyor.

Magic Eden Açıklamaları, cNFT’lerin normal Solana NFT’lerinden farklı olduğunu belirtmektedir. cNFT’lerin verileri sıkıştırılır ve zincir dışında saklanır. Bu özellikleri sayesinde, cNFT’ler mint işlemi için daha az ücret gerektirdiği için daha büyük miktarlarda üretim yapmak daha mümkün hale gelir.

Magic Eden’a göre, bu tür NFT oyun, müzik, etkinlik ve metaverse gibi farklı sektörlerde seri üretim koleksiyonları oluşturmak için idealdir. NFT pazaryeri, içerik üreticilerinin daha fazla harcama yapmadan daha geniş bir kitleye ulaşmalarına olanak sağladığına inanmaktadır.

NFT pazaryeri, NFT üretimine ilişkin maliyetleri düşürerek, benimsenmesini teşvik edebileceğini ve NFT toplamayı denemek isteyen yeni kullanıcılar için “kolay erişim noktası” olabileceğini düşünmektedir. Daha düşük maliyetlerle, kullanıcılar büyük miktarda fon riskine girmeden koleksiyonlarını oluşturabilir ve NFT’ler üzerinden para kaybetme riskini azaltabilir.

cNFT’ler, Solana blockchain teknolojisi tarafından desteklenmektedir. Bu özellik sayesinde, yaklaşık 110 dolar ile 1 milyon cNFT basmak mümkün hale gelmektedir. Ethereum üzerinde ise NFT basmanın maliyeti genellikle 2,9 ila 30 dolar arasında olabilmektedir. Dolayısıyla, cNFT’lerin basım maliyeti önemli ölçüde düşürülmüş gibi görünmektedir.

Bunun yanı sıra, NFT’leri blok zinciri dışında saklamanın bazı avantajları olsa da, bazen kendi zorlukları da beraberinde getirebilir. Örneğin, FTX kripto borsasında 2022 yılında basılan NFT’ler bozuldu ve borsa iflas ettiği için boş görüntüler gösterdi. Bir mühendis, NFT’lerin blok zinciri yerine Web2 API kullanılarak saklandığına dikkat çekti ve NFT’lerin Web2 teknolojisi kullanılarak saklanmasından çıkarılması gereken bir ders olduğu konusunda uyardı.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...