Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

SEC’in NFT Projesine Yaptırım Kararı: NFT Topluluklarının Düzenleyici Netlik Taleplerini Tetikledi

Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), NFT projesine yönelik yaptırım kararı, NFT topluluğu üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. Kararın birçok NFT projesi için sorunlu olabileceği konusunda dikkat çeken topluluk üyeleri, SEC’in hedef listesinde yer alabilecek projelerin nasıl etkileneceğini merak ediyor. NFT projelerinin menkul kıymet olarak değerlendirilmesi, NFT piyasasının ve regülasyonlarının geleceği konusunda belirsizlik yaratıyor ve daha fazla düzenleyici netlik talep ediliyor. Bu olay, NFT’lerin regülasyon sürecinde önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Eğlence şirketi Impact Theory’nin, 28 Ağustos’ta kayıtsız menkul kıymet satışı yaptığı iddiasıyla SEC tarafından suçlandığı belirtiliyor. SEC’e göre, Founder’s Keys adı verilen NFT’ler “işe yatırım” niteliğinde satıldı ve şirketin toplamda yaklaşık 30 milyon dolarlık bir gelir elde ettiği iddia ediliyor. SEC, satılan NFT’lerin yatırım sözleşmeleri olduğuna ve menkul kıymet olarak kabul edildiğine inanıyor. SEC’in dosyalamasında, şirketin NFT’leri kayıt olmadan satması nedeniyle Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal ettiği belirtiliyor.

SEC’in kararıyla herkes aynı fikirde değil. SEC komisyon üyeleri Hester Peirce ve Mark Uyeda, 28 Ağustos’ta, SEC’in eylemine karşı muhalefetlerini dile getiren açıklamalar yayınladılar. İkili, kararda bahsedilen şirketler ve alıcı beyanlarının, yatırım sözleşmesi oluşturan vaatler olmadığını savundu.

Ayrıca, komisyon üyeleri SEC’in, “saat, tablo veya koleksiyon” satıcılarına belirsiz vaatlerde bulunarak marka oluşturma ve ürünlerin yeniden satış değerini artırma konusunda rutin olarak yaptırım uygulamadığını vurguladı. Bunun yanı sıra, etkinlik topluluğu üyelerinin birçok NFT projesinin SEC tarafından belirlenen tanıma uyduğunu belirtmeleri tepkilere neden oldu. Azuki’den bir araştırmacıya göre, bazı ayrıntılar “birçok” NFT projesi için geçerli olabileceğinden, dava önemli olabilir.

Diğer topluluk üyeleri, Impact Theory gibi birçok NFT projesi kurucusunun potansiyel alıcıları teşvik eden ve projenin başarılı olması durumunda kar vaat eden mesajlar yayınladığını belirtti.

NFT, Sonsuz Sayıda Varlığı Temsil Edebilir

NFT platformu Enjin’in baş hukuk sorumlusu Oscar Franklin Tan, SEC’in NFT’lere karşı son hamlesini şu şekilde ifade etti:

SEC kararının, yaratıcıları Web3 ekonomik ve sosyal modellerini denemekten engellemediğinden emin olmalıyız. Tüm NFT’lerin menkul kıymet olduğunu ima etmek, sorunlu olabilir çünkü NFT’ler bir teknoloji olarak kabul edilir ve bir grafikten sağlık kaydına ve arazi tapusuna kadar birçok şeyi temsil edebilir.

Avukat, kafa karışıklığının her yerde olduğunu da belirtti. Tan’a, kısa bir süre önce bir defilede katılım belgesi protokolü NFT’nin yasa dışı olup olmadığı sorulmuş. Tan, net kuralların olmamasının “Web3 modellerini denemekten caydıracağını” ve alanda “Web3’ün tüm faydalarını” asla keşfedememeye neden olacağına inanıyor. Hukuk danışmanı ayrıca SEC’den daha iyi bir düzenleyici netlik talep ederek birçok olası model olduğunu ve “yaratıcıların bir yatırım ürünü yaratıp yaratmadıklarını merak etmek zorunda olmamaları gerektiğini” söyledi.

NFT’lerin menkul kıymet olarak kabul edilmesine ilişkin ilk örnek olmasa da, bu olay önemli bir vaka olarak değerlendirilebilir. Bir ABD yargıcı, NBA Top Shot NFT’lerinin “yatırımcılar ve organizatör arasında bir yatırım sözleşmesi oluşturabilecek yeterli bir yasal ilişki” sağlayabileceğini belirttiği kararında, bu NFT’lerin menkul kıymet olarak nitelendirilebileceğini ifade etti.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...