Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

PFP NFT Nedir? Avatar NFT’leri Nasıl Yapılır?

Paylaş

Metaverse ve NFT sektörüne katılım her geçen gün artış gösteriyor. Bu sektöre katılan her bir dev ise yeni bir inavasyon yaratma çabasında. Tüm NFT ve metaverse haberleri için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın. CryptoPunks, Bored Apes, Doodles bunlar sayısız etkili PFP NFT veya sürekli büyüyen, NFT ekosisteminde yaşayan üretken avatar projelerinden sadece birkaçıdır. Yine de, PFP’ler şüphesiz mevcut NFT pazarının öncüsü olurken, birçok insan bu PFP’lerin ne olduğunu ve neden ilk etapta var olduklarını merak etmekte. Bu yüzden cevap aradığımız soru çok açık PFP NFT nedir?

Üretken avatar projelerinin popülaritesi artmaya devam ettikçe ve NFT’lerin gerçekten faydaya ihtiyaç duyup duymadığı konusundaki tartışmalar devam edecek. PFP NFT koleksiyonlarının ilk etapta nasıl ortaya çıktığına biraz ışık tutmak gerekmektedir.

PFP’ler, koleksiyon ve üretken sanatın kesiştiği noktada yaşamaktadır. Genellikle büyük miktarlarda geldikleri ve ticaret kartlarına benzer. Aynı şekilde değişen derecelerde nadirliğe sahip oldukları için koleksiyon ürünleridir. Yine de, PFP’ler aynı zamanda üretkendir. Kullanıcıların vücut tipi, kafa şekli, arka plan rengi vb. gibi çeşitli özellikleri ile yaratılırlar. Sırayla büyük miktarlarda NFT’leri rastgele derleyecek bir uygulamaya yüklediği basit yöntemi kullanılarak oluşturulurlar. Ancak bu özelliklerin bir yerden gelmesi gerekiyor, bu yüzden PFP’ler her zaman sanatla başlar. Peki PFP NFT nedir? Sanatla başlayan bu süreç nasıl biter?

Bored Apes, Doodles ve Cool Cats gibi popüler projelerin adımlarını takip etmekte fayda var. PFP çabalarının her zaman bir sanatçı ile başladığını görebiliriz. Yukarıda bahsedilen üç projede, bu sanatçılar sırasıyla Seneca, Burnt Toast ve Clon idi.

Bir sanatçı amaca katıldığında ve yaratıcı vizyon belirlendiğinde, PFP projeleri planlama ve geliştirme aşamaları boyunca bir şekilde modüler bir süreç haline gelir. Pek çok PFP projesi için pazarlama dilinin bir parçası olarak fazla özellikten oluşturuldu. Üretken avatarların ‘üretken’ kısmı burada devreye giriyor.

PFP NFT Parçalarını Bir Araya Getirmek

Proje ekibi bir konuya karar verdiğinde, bitmiş koleksiyonu oluşturacak binlerce NFT’nin nasıl oluşturulacağı çözmek gerek. Bunu yapmak için, proje geliştiricilerinin bilgisayar aracılığıyla defalarca birleştirilebilen bir tür yapboz bulmacası oluşturması gerekir. Her NFT’nin bir bütün olarak monte edilebilmesi için parçalara ayrılması gerekir. Bu nedenle projenin sanatçısı vücut tipi, kafa şekli, aksesuarlar gibi çok sayıda özellik oluşturmalıdır.

Basit yaratma sürecinin yanı sıra, sanatçılar her bir özelliğin tuval yerleşimini dikkate almalıdır. Böylece bir kez bir araya getirildiğinde, tam kompozisyon anlamlı olacak. Ayrıca tek, uyumlu bir NFT avatarı verecektir. Bu, kulakların, burnun, gözlerin ve aksesuarların avatarın tam kafasına oturmasını ve başın vücudun tam üzerine oturmasını vb. sağlamak için her NFT karakterini katmanlar halinde oluşturmak anlamına gelir.

Farklı Crptopunk öznitelik kombinasyonlarının bir listesi

Bu katmanlar birbirinden ayrıldığında, geliştiriciler her özelliği bir programa yükleyebilir. Fakat özellikleri karıştırıp eşleştirerek hızlı bir şekilde tek NFT’ler oluşturmak için bir miktar kod yazabilmektedir. Kullanılan programlar, ekibe ve her avatarı önceden mi yoksa para basma işlemi sırasında gerçek zamanlı olarak mı oluşturmayı umduklarına bağlı olarak değişir.

Çoğu zaman, olası hataları çözmek için birkaç üretken deneme çalışmasından gerekmektedir. Daha sonra, geliştiriciler 10.000 veya daha fazla benzersiz, çoğaltılmamış NFT’lerin tam kaynağını oluşturacaktır.

PFP’leri Satışa Çıkartmak

PFP sürecindeki son adım, proje sürecinde hem en genel hem de muhtemelen en iyi anlaşılan adımdır. Bu, elbette, bu parlak ve parlak yeni PFP NFT’leri serbest bırakmaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, nihai sürüm, NFT’lerin mint sırasında oluşturulup oluşturulmayacağına bağlıdır.

Bir projeyi yayınlamak, bir web sitesi oluşturmayı, akıllı bir sözleşme oluşturmayı, hem web sitesinin hem de akıllı sözleşmenin basım işlevlerini test etmeyi, bir satış yöntemine karar vermeyi, bir çıkış tarihi belirlemeyi, başlangıç ​​fiyatını ve daha fazlasını içerir.

Akıllı sözleşmeler ve dosya paylaşım bir yana, bu son adım çoğunlukla proje ekibinin yutturmaca oluşturup oluşturamayacağına, takipçiler oluşturup oluşturamayacağına ve potansiyel koleksiyonerlerine sağlam bir ürün sunup sunamayacağına iniyor. Koleksiyonların tekrar tekrar potansiyellerinin altına düşmek için müstehcen miktarda fomo yarattığını gördük.

PFP’ler Satışa Hazır

Kamu satışının, projenin genel algısı ile çok ilgisi var. Elbette, üretken NFT’lerin iyi görünüp görünmediği önemli bir rol oynar. Akutars gibi projelerin tam hızda satışa çıktığı ve önemli ve zayıflatıcı engellere çarptığı zamanların aksine.

BYC-CP’nin başarısı göz önüne alındığında, sanatçı ekiplerinin her yerde onların takip etmeye çalışması şaşırtıcı değil. Çoğu türev koleksiyon gitmiş, NFT pazarı PFP koleksiyonlarıyla doymuş olsa da, hala geçerli olduğu görülüyor. Pek çok PFP koleksiyonunun zamana direnmeye devam etmesinin nedeni tam olarak budur.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...