Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

P2E Oyunları Hangi Ülkelerde Daha Popüler?

Paylaş

Metaverse ve NFT sektörü her geçen gün daha da büyümekte. Bu sektör büyüdükçe yatırımcıların para kazanma yöntemleri de değişmekte. Oyun sektöründeki büyüklüğü fark eden şirketler oyuncu kitlelerini kendilerine çekmek için P2E oyunları çıkartmakta. NFT’lere dayalı play-to-earn (P2E) oyunlarının en popüler olduğu ülke Hindistan. Hatta ankete katılan internet kullanıcılarının %34’ünün böyle bir oyun oynadığını söylediği Hindistan’dır. Fider bir karşılaştırma şirketidir ve son dönemlerin en önemli anketlerinden birini yaptı. Karşılaştırma web sitesi Finder.com’un anketine göre, Hindistan’ın ardından katılımcıların %29’unun play-to-earn oyunu oynadıklarını söyledi. Ardından Hong Kong’un %27’si ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Türkiye en popüler P2E oyunları oynayan ülkeler arasında henüz yer almamakta. Bunun sebebi ise Türk oyuncu kitlesi henüz P2E oyunlara adapte olamadı.

Finder.com’un anketi, NFT oyunlarının özellikle gelişmekte olan ülkelerde popüler olduğunu ortaya koydu. Öne çıkan ülkeler sırasıyla %25, %23, %19 ve %18 ile Filipinler, Vietnam, Malezya ve Brezilya. Ayrıca herkesin merakla beklediği Türkiye ise listede kendisine yer bulamamakta. Çünkü Türkiye’de oyun oynayan kişi sayısı hali hazırda çok fazla olmasına karşılık P2E oyunları pekte ilgi görmüyor. Bunun sebebi ise P2E oyunları oynamak için belli miktarda bir para ödenmesi.

P2E Oyunları Asya’da Çok Beğeniliyor!

Finder’ın anketine göre en çok NFT oyunları oynayanlar 35 yaş altındakiler. Hatta küresel olarak bu yaş grubunun ortalama %18’i bu oyunları oynadıklarını söyledi. Ayrıca ülkedeki 18 ila 34 yaş aralığının %42’sinin play-to-earn NFT oyunları oynadıklarını söylediği Hindistan listenin başında yer alıyor. Bu yaş grubuna özel olarak bakıldığında, Singapur ikinci en yüksek benimseme oranına sahip ülkedir.

Ankete göre 18-34 yaşındaki Singapurluların %35.5’i bir P2E oyunu oynadıklarını söyledi. Genç NFT oyuncuları arasında üçüncü sırada, en genç yaş grubunun %35’inin oynadığını söylediği Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor. Aynı üç ülkenin 55 yaş üzeri anket katılımcıları arasında benimseme oranları %27, %17 ve %26 idi. En yaşlı yaş grubunda en yüksek benimseme oranına sahip ülke %33 ile Hong Kong oldu. Finder.com’un anketi 26 ülkedeki internet kullanıcıları arasında düzenlendi. Her ülke için katılımcılar 1.000 ila 3.800 kişi arasında değişmekteydi ve nüfus büyüklüğü ile doğru orantılıydı.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...