Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

P2E Oyunları Hangi Ülkelerde Daha Popüler?

Paylaş

Metaverse ve NFT sektörü her geçen gün daha da büyümekte. Bu sektör büyüdükçe yatırımcıların para kazanma yöntemleri de değişmekte. Oyun sektöründeki büyüklüğü fark eden şirketler oyuncu kitlelerini kendilerine çekmek için P2E oyunları çıkartmakta. NFT’lere dayalı play-to-earn (P2E) oyunlarının en popüler olduğu ülke Hindistan. Hatta ankete katılan internet kullanıcılarının %34’ünün böyle bir oyun oynadığını söylediği Hindistan’dır. Fider bir karşılaştırma şirketidir ve son dönemlerin en önemli anketlerinden birini yaptı. Karşılaştırma web sitesi Finder.com’un anketine göre, Hindistan’ın ardından katılımcıların %29’unun play-to-earn oyunu oynadıklarını söyledi. Ardından Hong Kong’un %27’si ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Türkiye en popüler P2E oyunları oynayan ülkeler arasında henüz yer almamakta. Bunun sebebi ise Türk oyuncu kitlesi henüz P2E oyunlara adapte olamadı.

Finder.com’un anketi, NFT oyunlarının özellikle gelişmekte olan ülkelerde popüler olduğunu ortaya koydu. Öne çıkan ülkeler sırasıyla %25, %23, %19 ve %18 ile Filipinler, Vietnam, Malezya ve Brezilya. Ayrıca herkesin merakla beklediği Türkiye ise listede kendisine yer bulamamakta. Çünkü Türkiye’de oyun oynayan kişi sayısı hali hazırda çok fazla olmasına karşılık P2E oyunları pekte ilgi görmüyor. Bunun sebebi ise P2E oyunları oynamak için belli miktarda bir para ödenmesi.

P2E Oyunları Asya’da Çok Beğeniliyor!

Finder’ın anketine göre en çok NFT oyunları oynayanlar 35 yaş altındakiler. Hatta küresel olarak bu yaş grubunun ortalama %18’i bu oyunları oynadıklarını söyledi. Ayrıca ülkedeki 18 ila 34 yaş aralığının %42’sinin play-to-earn NFT oyunları oynadıklarını söylediği Hindistan listenin başında yer alıyor. Bu yaş grubuna özel olarak bakıldığında, Singapur ikinci en yüksek benimseme oranına sahip ülkedir.

Ankete göre 18-34 yaşındaki Singapurluların %35.5’i bir P2E oyunu oynadıklarını söyledi. Genç NFT oyuncuları arasında üçüncü sırada, en genç yaş grubunun %35’inin oynadığını söylediği Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor. Aynı üç ülkenin 55 yaş üzeri anket katılımcıları arasında benimseme oranları %27, %17 ve %26 idi. En yaşlı yaş grubunda en yüksek benimseme oranına sahip ülke %33 ile Hong Kong oldu. Finder.com’un anketi 26 ülkedeki internet kullanıcıları arasında düzenlendi. Her ülke için katılımcılar 1.000 ila 3.800 kişi arasında değişmekteydi ve nüfus büyüklüğü ile doğru orantılıydı.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...