Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

OpenSea Seaport Protokolü ile NFT Takas Yapmak Artık Mümkün!

Paylaş

OpenSea, OpenSea Seaport Protokolü’nün lansmanını duyurdu. Bu sayede, yalnızca NFT’ler için ETH sunmak yerine, kullanıcılar artık ETH’den farklı seçeneklere sahip olmakta. ERC-20/ERC-721/ERC-1155 gibi farklı varlıklar da artık masada ihtimal dahilinde. Daha önce yapılması zor ve birçok dolandırıcılığa neden olan ticaretin için artık güvenli fırsat tanımakta.

OpenSea Seaport Protokolünün Detayları

OpenSea’nin Seaport Protokolü artık kullanıcıların OpenSea’deki NFT’ler için kriptonun ötesinde kendi varlıklarını sunmalarına izin veriyor. Ayrıntılı olarak, bir kullanıcı bir NFT karşılığında “bir dizi ERC20/ERC721/ERC1155 ürünü tedarik etmeyi kabul edebilmekte”. Bu, kullanıcıların ödemeleri olarak bir token kombinasyonu ile takas edebilecekleri anlamına gelmekte. Teklif verirken kullanıcılar, NFT’lerin özellikleri gibi, birisinin teklifini kabul etmesi durumunda isteyecekleri belirli şeyleri belirtebilirler. Ek olarak, miktar orijinal teklifi aşmadığı sürece platform bahşiş vermeyi destekleyecektir.

Ne yazık ki, bazı insanların kafası biraz karışık ve yeni konsepte eleştirel yaklaşıyor. Bazı Twitter kullanıcıları vergi fikrini gündeme getirdi. “NFT’ler için NFT ticareti yaparken vergilerinizde iyi şanslar!” dediler. İnsanların vergi beyannamelerini doldurduğu yılın sonunda bir karışıklık unsuru ekleyebileceğinden, bu kesinlikle iyi bir noktadır. Söz konusu NFT’lerin değerini, işlem sırasında keşfetmek zor olabilmekte.

Dolandırıcılıklara Çare Olacak Mı?

Dolandırıcılık, NFT alanı boyunca birçok yönden açıktı. Gördüğümüz en yaygın olanlardan biri, sahte ticaret platformu bağlantıları olmuştur. Şimdiye kadar, kullanıcıların NFT’lerini başkaları için takas edebilmelerinin tek yolu, bilgisayar korsanlarının sahte bağlantılar oluşturacağı ve kullanıcıları dolandırmak için sahte NFT’ler sunacağı NFTrade gibi platformlar aracılığıyla olacaktı.

Bu, NFTrade’in veya hatta dolandırıcılık kurbanlarının hatası değildir, ancak daha çok bilgisayar korsanlarının zekasına dayanmaktadır. Bazen, web siteleri neredeyse aynı görünür, web sitesi alan adında yalnızca bir karakter değiştirilmekte. Örneğin kullanıcıları kandırmak için ‘o’ harfi yerine sıfır olur.

OpenSea’nin yeni Seaport Protokolü aracılığıyla, kullanıcılara büyük bir markanın NFT’lerini takas etmeleri için güvenli bir platform sağlanacak. Yine de bu, dolandırıcılık olmayacağı anlamına gelmez, çünkü bunun için her zaman bir olasılık vardır ve elbette kullanıcıların sadece dikkatli olmaları ve bağlantılara ayrıntılı olarak bakmaları gerekir.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...