Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

OpenSea Nedir?

Paylaş

Er ya da geç, NFT’leri ilk kez keşfeden herkesin NFT pazarı OpenSea ile karşılaşması muhtemeldir. Açık ara en büyük kullanıcı tabanına sahip en eski NFT pazar yerlerinden biri olan OpenSea, NFT’ler için ikincil pazar denilince akla gelen ilk isimdir. Fakat OpenSea nedir ve nasıl çalışır? NFXHaber olarak sizin için detaylı bir rehber oluşturduk. Yine de aklınıza takılan her soru için siz sorun bir yanıtlayalım.

OpenSea NFT pazarının tarihi

Aralık 2017’de Devin Finzer ve Alex Atallah tarafından kurulan OpenSea, NFT’leri üretmek, satın almak, satmak ve görüntülemek için bir platformdur. Popüler benzetmeler, şirkete “kripto varlıkları için eBay” veya “Web3 Amazon” olarak atıfta bulundu.

OpenSea için büyük bir ilham kaynağı, bugün bildiğimiz endüstri için zemin hazırlayan erken NFT projelerini mümkün kılan, o zamanlar yeni olan ERC-721 Ethereum standardından geldi.

OpenSea pazarı için bir başka ilham kaynağı, ticaret için kendi özel pazarına sahip olan OG NFT koleksiyonu CryptoKitties oldu. O zaman fikir, OpenSea’nin insanların çeşitli farklı NFT’leri yönetebilecekleri ve takas edebilecekleri tek bir varış noktası olmasıydı. OpenSea bir süre için çok fazla hareket görmedi. Ayrıca platformunu oluşturmaya odaklandılar. Tabii ki her şey 2021’de NBA Top Shot’ın artan popülaritesi, Beeple’ın çığır açan satışı ve CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club’ın başarısı gibi çeşitli faktörlerin NFT’leri büyük ölçüde ana akıma getirmesiyle değişti.

OpenSea Nedir? NFT Pazarı Nasıl Çalışır?

OpenSea, gözetim altında olmayan, eşler arası bir NFT pazarıdır. Bu birkaç şey demek. Birincisi, gözetim dışı kısım, teorik olarak, OpenSea’deki varlıkları kontrol eden merkezi bir grup olmadığı gerçeğine atıfta bulunur.

Çalışma şekli, OpenSea’deki işlemlerin tamamen akıllı sözleşmelerle yönetilmesidir. Böylece güvenilir olmayan işlemlere izin verilmemekte. Dahası, uyumlu bir kripto cüzdanı olan herkes OpenSea’de ticarete dahil olabilmektedir.

Öte yandan, OpenSea’nin eşler arası yönü, OpenSea’nin kendisinin NFT satmadığı gerçeğiyle ilgilidir. Bunun yerine, insanların veya projelerin diğer insanlara NFT satmasına izin verir. OpenSea, kullanıcıların OpenSea’de NFT’lerini kolayca oluşturmaları için gazsız bir para basma seçeneği sunar. Buna rağmen, desteklenen blok zincirlerinden herhangi bir NFT, NFT pazarında ticaret yapabilir ve yapabilir.

Çoğu çevrimiçi pazarda olduğu gibi, OpenSea işlemlerden ücret alarak para kazanır. Şu anda ücreti işlemin %2,5’i kadardır. Bu sayı, daha düşük ücretlerle bazı rakiplerine kıyasla genellikle OpenSea’nın eleştirilerinde ortaya çıkıyor. Adil olmakla birlikte, bazı diğer pazar yerlerinde %15’e varan ücretler vardır.

OpenSea’de Ne Tür NFT’lerin Ticareti Yapılıyor?

OpenSea başlangıçta yalnızca öncü akıllı sözleşme zinciri olan Ethereum NFT’lerine hitap ediyordu. Ethereum, özellikle bugün en önde gelen NFT koleksiyonlarının evidir. Bununla birlikte OpenSea, şu anda Polygon, Solana ve Klatyn blok zincirlerinde NFT’ler üzerinde ticaret sunar. Ve bu zincirler arası bir pazar haline gelecek şekilde genişledi.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...