Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

OpenSea Davası Yeni Gelişmelere Sahne Oluyor!

Paylaş

İçeriden öğrenenlerin ticaret raporlarının ardından OpenSea davası ile ilgili kapsamlı bir üçüncü taraf incelemesi yürüttüğünü açıklamıştı. Adalet bakanlığı tarafından yapılan açıklama, sanığın NFT’ler hakkında içeriden bilgi alıp sattığını iddia ettiğini söyledi. Böylece Eski bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu avukatı olan Alma Angotti, bir OpenSea çalışanının içeriden öğrenenlerin ticareti için yakın zamanda yakalanmasını, NFT’lerin menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasının önünü açabileceğine inanmakta. NFT’lerin menkul kıymet olarak görülmesi piyasa açısından birçok dengenin değişmesine neden olabilmekte.

Çarşamba günü yetkililer, içeriden öğrenenlerin ticareti ile OpenSea müdürü Chastain’i tutukladı. ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı’na göre, iddialar şöyle sıralanmakta. “Dolandırıcılık, kara para aklama ve içeriden öğrenenlerin ticaretine yönelik bir plan” yer alıyor. Yakın zamana kadar, “içeriden öğrenenlerin ticareti” sadece bitcoin için değil, yalnızca hisse senetleri için kullanılmaktaydı.

Angotti daha önce SEC, Maliye Bakanlığı Uygulama Ağı icra memuru olarak görev yapmıştı. Şu anda ise, Guidehouse danışmanlık firmasının ortağıdır.

TechCrunch’ı bilgilendirdi:

Howey kapsamında bir menkul kıymet olabilmekte. Bir NFT parçası satın alıyorsanız ve fiyatın artacağını hedeflemişsinizdir. Böylece ondan para kazanacağınızı umuyorsunuz demek. bu menkul kıymetlerden çok farklı değil…

Test, işlemin gerekli açıklama ve tescil yatırım sözleşmesi veya teminatı olup olmadığını belirlemek için kullanılmakta. Howey Testi Nedir? Bir şekilde bir işlem nitelendirir olup olmadığını belirlemek için ABD Yüksek Mahkemesi altında açıklama ve kayıt gereksinimlerine ve konu 1933 Senetleri Kanunu ve 1934 Borsalar Kanunudur. Ayrıca Howey Testine göre, “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kâr beklentisiyle ortak bir işletmeye para yatırımı” varsa bir yatırım sözleşmesi vardır. Başkalarının emeklerinden faydalanma beklentisi ile bir yatırım yapıldığında yatırım sözleşmesi oluşur.

OpenSea Davası Yeni Bir Boyut Kazanabilir

OpenSea tarafından Nathaniel Chastain’e karşı açılan içeriden öğrenenlerin ticareti şikayeti ortaya çıktı. İlk sayfada gösterileceğini bildiği 45 NFT satın almak için OpenSea’deki hesapları kullandı. Daha sonra onlar pump ve değerlerini artırdıktan sonra kâr için sattı. Bu da OpenSea davası için gerçekçi bir neden olarak görülmekte.

Angotti’ye göre suçlamalar şok edici değil:

İşvereninizin gizli bilgilerini kötüye kullanmak bir dolandırıcılıktır. Bu dolandırıcılığın gelirlerini parasal sisteme aktardığınızda, bu kara para aklamadır.

Hatta ilgili bir haberde, menkul kıymetlerden ziyade emtiaları düzenleyen Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, vadeli işlem sözleşmesi değerlendirmesini yanlış yansıttığını söyleyerek kripto para borsası Gemini’ye dava açtı. 2017’de CFTC, Gemini’yi kendilerini aldatmakla suçladı.

Benzer Yazılar

OpenSea, Ethereum L2 Optimism’in Katılımını Duyurdu!

Hacim olarak önde gelen NFT pazarı OpenSea, Twitter aracılığıyla...

MetaMask, Web3 Deneyimlerini Geliştirecek Dapp’ı Yayınladı!

Dünya çapındaki kullanıcılar, varlıklarını tek bir yerde görme isteğini...

Avrupa Metaverse Teknolojisinde ABD ve Çin’i Yakalamak İstiyor!

Avrupa Komisyonu, gelecek yıl Metaverse gibi sanal dünyalar üzerine...

Hi ve Mastercard, Özelleştirilebilir NFT Banka Kartlarını Duyurdu!

Kripto ve fiat finansal bankacılık platformu Hi, küresel ödeme...

Funko, Game of Thrones NFT Koleksiyonunu Duyurdu!

Yeni Funko dijital NFT koleksiyonu Game of Thrones karakterlerinden...

Robinhood, Web3 Kripto Cüzdanını 10.000 Müşterisi için Kullanıma Sundu!

Merkezi Menlo Park California'da bulunan Amerikan finansal hizmetler şirketi...