Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Omnichain NFT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Omnichain NFT, Web3 dünyasındaki en son moda sözcüklerdir. Her şey Kanada merkezli bir firma olan LayerZero Labs’ın bir birlikte çalışabilirlik protokolü olan LayerZero’yu geliştirmesiyle başladı. Özetle, LayerZero omnichain NFT’lerin omurgasını oluşturur. Bu nedenle, çok zincirli NFT’lerin gerektirdiği her şeyi daha iyi kavramak için önce LayerZero’yu anlamak gerek.

Omnichain NFT Nedir?

LayerZero protokolünün piyasaya sürülmesinden bu yana, daha geniş NFT topluluğu ekosisteme getirdiği beklentiler konusunda çok hevesliler. Esasen, LayerZero sayesinde, NFT’ler artık gerçek anlamda omnichain haline gelebilmekte. Ve daha geniş yeteneklerin keyfini çıkarabilmekte.

Örneğin, çok zincirli NFT’ler, bulunduğu zincire bağlı olarak etkinleştirilen özelliklere sahip olabilmekte. Veya yalnızca belirli bir zincirde olduğunda belirli yardımcı programlara sahip olabilmekte. Alternatif olarak, başka bir ağda aynı NFT’yi seçerek Ethereum tabanlı bir NFT satın almak için fahiş gaz ücretleri ödemekten kaçınılabilir. Olasılıklar oldukça sonsuz!

Bu nedenlerle, NFT projeleri artık çok zincirli birlikte çalışabilirliği araştırıyor. Aslında, bu ayın başlarında Gh0stly Gh0sts, dünyanın ilk çok zincirli NFT koleksiyonu olarak tarihe geçti.

Gizlice ortaya sürülen 7.710’luk koleksiyon, ücretsiz NFT’leri piyasadan hızlıca topladı. Bugün, proje 0,41 ETH seviyesinde ve şimdiye kadar OpenSea’de 16,4 milyon dolar işlem hacmi üretti.

Emin olmak için, bu gelecek daha büyük şeylerin sadece başlangıcı demek yanlış olmayabilir. Gh0stly Gh0sts’in haklı olarak söylediği gibi, “Omnichain NFT’ler gelecek”. Bununla birlikte, çok zincirli NFT’ler LayerZero ile sınırlı değildir. UMA’nın İyimser Oracle’ı gibi bazı eski protokoller benzer yetenekler sunar.

LayerZero Labs CTO’su ve kurucu ortağı Ryan Zarick, “LayerZero, sınırsız geleceğin blok zincirlerinin kilidini açıyor” dedi. “Kullanıcılar, birden fazla blok zincirinde bulunan çok zincirli dApp’lerle etkileşime girecek. Bu dApp’ler, kullanıcı farkına bile varmadan LayerZero üzerinden sorunsuz bir şekilde iletişim kuracak.” diye ekledi.

Şu an itibariyle protokol, Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kullanan tüm blok zincirlerini desteklemektedir. Bunlar Ethereum, Binance, Avalanche, Polygon, Arbitrum, Fantom ve Optimism’dir. Gelecekte ekip, diğerlerinin yanı sıra Terra, Cosmos ve Hub gibi EVM olmayan zincirler için destekleyecek. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda, omnichain alanında kesinlikle daha fazla gelişme bekleyebiliriz.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...