Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Nissan Metaverse Dünyasına Giriyor! Sanal Test Sürüşler Başladı!

Paylaş

Otomobil şirketi Nissan Metaverse alanına giren firmalar arasında yerini aldı. Şirket, son otomobili Nissan Sakura mini EV’yi metaverse üzerinde tanıttı. Şu anda sanal alemde test edilen elektrikli Kei otomobilinin tam şarjla 180 km’ye kadar hız sunduğu iddia ediliyor. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Nissan Metaverse üzerinde araba tanıttı

Nissan, ilk tamamen elektrikli Kei otomobili Sakura’yı Metaverse üzerinde tanıttı. Tamamen yeni Nissan Sakura, mini bir elektrikli araçtır. Bunun yanında, 2019 Tokyo Motor Show’da sergilenen IMk Concept’in üretim versiyonudur. Elektrikli otomobil, Nissan’ın Japonya’daki Global HQ’sunda fiziksel olarak piyasaya çıktı. Bunun ardından şirket, onu sanal dünyaya taşıdı. Şu anda kullanıcılar, Metaverse üzerinden aracı test ediyor.

Nissan Metaverse üzerinde Sakura EV aracını tanıttı

Japon araba firması Nissan, Sakura’yı şu anda sanal “Nissan Crossing” üzerinde sergiliyor. Kullanıcılar, bu sanal dünyaya katılarak aracı kullanma imkânı buluyor.  Şirket, Nissan Sakura’nın metaverse tanıtımının, izleyicilerine sürükleyici ses ve ışık efektleriyle benzersiz bir deneyim sunmak için tasarladığını söyledi. Metaverse deneyimi, eş zamanlı olarak YouTube’da yayınlandı. Ancak yayın, yalnızca Japonca dil desteğine sahipti.

Nissan, bu girişimin Metaverse’teki varlığını genişletmek için bir fırsat olduğunu söyledi. Ayrıca, müşterilerle dijital olarak iletişim kurmak için daha fazla imkâna sahip olduğunu da ekledi. Nissan’ın Genel Müdür Yardımcısı Asako Hoshino, Sakura hakkında şunları söyledi:

““Yepyeni Sakura, LEAF ve Ariya’yı bir kitlesel pazar elektrikli otomobili olarak takip ediyor. Bunun Japon pazarı için bir ezber bozan olacağına ve EV’leri Japonya’daki müşteriler için çok daha erişilebilen bir hale getireceğine inanıyoruz.”

Nissan Sakura EV

Otomobil firmaları Metaverse’ye akın ediyor

Aslında Nissan Metaverse alanına yukarıda bahsedilen yeni araç ile girmedi. Şirket, geçtiğimiz ay Tokyo’daki ‘Nissan Crossing’ isimli araba galerisinin sanal bir versiyonunu Metaverse’ye taşımıştı. Her ne kadar bunlar heyecan verici haberler olsa da araba şirketi, Metaverse konusunda rakiplerinin gerisinde. Toyota, Mercedes ve Wolkswagen gibi dev firmalar Metaverse’ye geçmişte adım atmıştı.

Toyota Türkiye Metaverse'te toplantı gerçekleştirdi
Toyota Türkiye Metaverse üzerinde toplantı gerçekleştirdi

Buna göre Toyota, Metaverse üzerinde toplantı yapmaya imkân sunacak bir alan yaratacak. Şirketin çalışanları, bu alanda konferanslara katılacak ve sanal avatarları aracılığı birbirleriyle toplantı yapıp sosyalleşecek. Bununla birlikte Alman otomobil firması Volkswagen, Microsoft ile iş birliği yaptı. Anlaşma, HoloLens 2 isimli bir VR başlığını kapsıyor. Buna göre HoloLens 2, trafikte bile kullanıma açık olacak.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...