Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Nike NFT Sneakers’ın Satış Fiyatı Rekora Koşuyor!

Paylaş

2021’in Aralık ayında Nike, sanal spor ayakkabı tasarımcısı RTFKT’yi satın alarak riskli bir yatırım yaptı. Şirketin aldığı bu risk şimdi, Nike NFT spor ayakkabılarının metaverse’de 8 bin dolarlık satış fiyatıyla karşılığını veriyor. NFXhaber olarak, merak eden okurlarımız için derledik.

Nike metaverse’de

Metaverse, Facebook’un “Meta” olarak yeniden markalaşmasıyla internetin geleceği olarak yerini aldı. Bununla birlikte, çeşitli endüstrilerden birçok büyük şirket bu yeni teknoloji trendine adım attı. Bu şirketler arasında popüler spor giyim firması Nike de var. 2021 yılının aralık ayında Nike, metaverse’de yer edinmek için önemli bir hamleye imza attı. Şirket, sanal bir spor ayakkabı tasarım firması olan RTFKT’yi (artefact) satın aldı. 

Aylarca süren planlamanın ardından Nike ve RTFKT, geçtiğimiz hafta sonu Nike Dunk Genesis Cryptokicks isimli bir NFT koleksiyonu çıkardı. Nike NFT koleksiyonu, 20.000 dijital spor ayakkabıdan oluşuyor. Koleksiyon içerisindeki her spor ayakkabı benzersiz bir görünüme sahip. Ayrıca, NFT’lerin sahipleri dijital öğeler aracılığıyla spor ayakkabılarının görünümünü de değiştirebiliyor. Koleksiyonun özellik havuzunda 8 dış görünüm bulunuyor. Bunun yanında, dijital şişeler ile NFT’lerini değiştiren kullanıcılar, NFT ayakkabılarını daha nadir hale getirebiliyor.

Nike NFT nedir?

Koleksiyon, piyasaya sürülmesinden bu yana, spor ayakkabılar 7500 ila 9000 dolar (2,5 ila 3 ETH) arasında değişiyor. Buna ek olarak, spor ayakkabıların görünümünü değiştirmek için kullanılan dijital öğeler, minimum 2500 dolara (0,8 ETH) satılıyor.

Koleksiyon, nadirlik seviyeleri değişen çeşitli spor ayakkabılarından oluşuyor. Nadir derilerle üretilmiş bazı Nike NFT öğeleri, çılgın fiyatlara satılıyor. Örneğin, Neon Nike logolu bir çift 133.000 dolara (45 ETH) alıcı buldu. Bir uzaylı şişesi (tüm koleksiyondaki en nadide öğe) ise, 449.000 dolar karşılığında (150 ETH) alındı.

Şu an itibariyle, Nike NFT sahipleri, dijital ayakkabılarının gerçek hayattaki versiyonlarını ücretsiz olarak alamıyor. Bununla birlikte NFT sahipleri, bir Snapchat filtresi aracılığıyla metaverse’de ayakkabılarını giymelerine izin veriyor. Nike’nin bu koleksiyon hareketi, sanal moda olarak bilinen daha büyük bir trendin parçası.

Nike NFT ve metaverse alanına giren tek şirket değil

Nike NFT alanına giren tek şirket değil. Adidas, 2021’in aralık ayında Bored Ape Yacht Club (BAYC) ile iş birliği yaparak metaverse’ye girdi. Adidas’ın NFT koleksiyonu, 30.000 NFT’den oluşan benzersiz öğelere sahip. Bunun yanında, Adidas NFT’lerini elinde bulunduran kullanıcılar hem sanal hem de gerçek hayattaki giysileri ücretsiz olarak satın alabiliyor.

Nike-Adidas rekabeti her zamanki gibi sert bir şekilde devam ediyor. Her iki şirket de rekabeti metaverse’ye taşıyor. Kısa süre önce Adidas, oyun ağırlıklı bir metaverse olan Sandbox’ta arazi satın aldı. Nike ise çocuklar arasında çok popüler olan Roblox dijital dünyasına yatırım yaptı.

Nike ve Adidas’ın yanı sıra, diğer popüler markalar da metaverse alanına giderek daha fazla yatırım yapıyor. Dolce & Gabbana , sahiplerine sanal ve gerçek hayattan kıyafetler vermeyi vaat eden bir NFT koleksiyonu yayınladı.

Ayrıca popüler giyim markası Gucci; Pudgy Penguins, Bored Ape Yacht Club ve World of Women gibi NFT koleksiyonlarına Gucci kıyafetleri yerleştirmek için bir ortaklık duyurdu.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik