Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Yatırımı Yapmanın Avantajlı ve Dezavantajlı Yönleri

Paylaş

NFT yatırımı yapmak, piyasanın büyümeye devam etmesiyle popüler hale geldi. Ancak bu alana yatırım yapmak isteyen çoğu kişi, alana ve piyasaya hâkim değildir. Herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmadan önce piyasayı iyi öğrenmek önemlidir. Bu rehber makalemizde NFT’ye yatırım yapmak ne anlama gelir, artıları ve eksileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. NFXhaber olarak, NFT yatırımı yapmadan önce bilmeniz gerekenleri sizin için hazırladık.

Her şeyden önce, “NFT pazarına yatırım yapmak” kötü bir tanımlamadır. Bunun nedeni, NFT’lerin kendi başlarına bir varlık sınıfı olmamasıdır. Non-fungible tokenler (NFT’ler), dijital sahiplikleri göstermek için Blockchain teknolojisini kullanır. Bu durumda NFT, bir otomobilden çok, o otomobilin adıdır. Bu, tokenize varlıklara para yatırmanın kötü bir fikir olduğu anlamına gelmez. Beğendiğiniz bir NFT bulursanız ve satın alacak paranız varsa, bunu yapmak istemeniz oldukça normaldir. NFT’ler, varlığın sahipliğini temsil eder. Bu durumda, NFT’ler ile birlikte gelen diğer avantajlardan faydalanmanız da mümkündür. Ancak, NFT’lere yatırım yapmanın risklerini de bildiğinizden emin olmanız gerekir.

NFT yatırımının avantajları nelerdir?

NFT Yatırımının Avantajları Nelerdir?

Yatırımcıların belirli NFT’leri satın almak istemelerini sağlayan birçok neden var. Bu nedenlerin başında gelenler ise şunlardır:

  • Tokenlere dönüştürülen dijital koleksiyonlara herkes yatırım yapabilmektedir. Bir NFT’ye dönüştürülen varlık sahipliği, dünya çapındaki insanlar arasında daha hızlı ve verimli bir şekilde aktarılır. Buna göre, dijital sanat eseri (NFT) satın almak, pahalı bir tablo almaya benzer.
  • NFT’ler, dijital mülkiyeti kanıtlamak için blok zinciri teknolojisini kullanır. Bu, NFT yatırımı yapan kişinin, bir varlığa sahip olmasını daha güvenli hale getirir. Blockchain, dijital sanat eserinin kime ait olduğunu görmemizi sağlar.
  • Yatırımcılar, Blockchain tabanlı dijital varlıklara küçük bir miktar ayırıp, bu büyüyen pazarda portföylerini çeşitlendirerek Blockchain bilgilerini artırır.

NFT yatırımı yapmanın dezavantajları nelerdir?

NFT Yatırımı Yapmanın Dezavantajları nelerdir?

NFT yatırımı yapmanın avantajlarından bahsettik. Ancak, bu tür varlıklara para yatırmanın dezavantajları da mevcut. Bu dezavantajların başında şunlar gelir:

  • İnsanlar genellikle, NFT’leri teknoloji aracılığıyla sahiplik göstermenin bir yolu olduğunu düşünmez. Toplum, NFT’leri, fiziksel varlıklar olarak düşünme eğilimindedir. NFT’ler hakkındaki hype ve genel yanlış bilgiler, bu varlıkların fiyatlarının yükselmesine ve düşmesine neden olabilmektedir.
  • NFT’lerin üzerine inşa edildiği en popüler blok zinciri Ethereum’dur. Ethereum, “Proof-of-Work” isimli, çok fazla enerji kullanan bir protokol kullanır. NFT sanatçıları, benzersiz dijital eserlerini yaratmak için bu protokolden yararlanır. Tek bir NFT işlemi, ortalama bir evin yaklaşık 1.5 gün boyunca ihtiyaç duyduğu elektriği harcar. Bununla birlikte, Ethereum blok zinciri, 2022’de enerji tüketimini %99 oranında azaltacak olan “Ethereum 2.0” adlı bir “Proof-of-Stake” modeline geçecektir.
  • NFT satışlarının çoğu Ethereum ağında gerçekleşir. Bu nedenle, NFT yatırımı yapmak için Ethereum’un yerel para birimi olan ETH’ye sahip olmanız gerekir. Yatırımcılar, ABD doları gibi itibari para ile dijital varlıkları satın almak istiyorlarsa çok fazla seçeneğe sahip değildir.

NFT yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

NFT yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

NFT’ler harika bir teknoloji ve onları kullanmanın yolları artıyor. Bazı NFT koleksiyonları, haber manşetlerine çıkıyor. Ayrıca, büyük bir ivme yakalayan koleksiyonlar çok yüksek fiyatlara ulaşıyor. Ancak bilgili yatırımcılar, bu varlıkları satın almayı düşünürlerse dikkatli olmalıdır. Bunun nedeni, NFT’leri alıp satmanın zor olması ve fiyatlarının çok değişken olmasıdır. Yani, üç veya dört haneli fiyat getirisi elde etme umuduyla NFT yatırımı yapmak iyi bir fikir değildir.

NFT’lerin gerçek değeri, pazarların çalışma ve gelişme şeklini değiştirme potansiyeline ve hassas verileri nasıl yönettiğine göre belirleniyor. Burada her şey mümkün. Blockchain hareketine katılmak istiyorsanız ve NFT sahipliğinin iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorsanız, bunu yapmalısınız. Ancak, lütfen bunu iyi bir şekilde yapın. NFT’lere çok fazla para yatırmayın ve her zaman düşük maliyetli pozisyonlar almaya çalışın. Bunu yapmazsanız, maddi ve mental açıdan zor duruma düşebilirsiniz.

Sonuç olarak, NFT’lerin geniş bir pazarı var ve bu pazar büyümeye devam ediyor. Ancak, çok fazla imkân var gibi görünse de bunlara yatırım yaparken dikkatli olmalısınız. Bunu nedeni, yeni ve tanımlanmamış pazarların, istikrarsız ve spekülasyona dayalı olmasıdır.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...