Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Paylaş

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) artık NFT’lerle de yakından ilgileniyor. Birkaç hafta önce SEC’in ilk NFT odaklı yatırım sözleşmesi olan kayıtsız menkul kıymet davasını duyurmuştuk. Bugün ise ikinci bir dava daha açıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Stoner Cats NFT’lerine ilişkin bir davayla ilgili olarak harekete geçtiğini duyurdu. Stoner Cats adlı bir internet dizisini finanse etmek için yaklaşık 8 milyon dolar toplayan koleksiyon ihraççıları, kayıtsız menkul kıymet ihracı yapmakla suçlanıyor.

SEC’nin kararıyla, 7 Temmuz 2021 tarihinde, SC2, yatırımcılara her biri 800 doların üzerinde olan 10.000’den fazla NFT sattı. Koleksiyonun satışında, belirli avantajlar yatırımcılara tanıtıldı ve bu pazarlama stratejisiyle talep oluşturuldu.

SC2 ekibi, Stoner Cats NFT’lerinin ikincil piyasadaki değerini artırabileceğini Hollywood yapımcılarının desteğiyle bir web dizisiyle başarılı bir şekilde gösterdi. Ayrıca, SC2’nin Stoner Cats NFT’lerini her ikincil piyasa işlemi için yüzde 2,5 telif hakkı sağlayacak şekilde yapılandırdığı belirtiliyor. Alıcılar toplamda 10.000’den fazla işlemde 20 milyon dolardan fazla para harcadı. SEC’in kararına göre SC2, bu kripto varlık menkul kıymetlerini kayıttan muaf olmayan kayıtsız bir teklifle halka sunarak ve satışını yaparak 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal etti.

Ekip, 1 milyon dolarlık bir ceza ödeyecek ve mağdur yatırımcılara paralarını geri ödeyecek. Ayrıca, SC2 elinde veya kontrolünde bulunan tüm NFT’leri imha etmeyi kabul etti. Gelecekte, benzer NFT projelerine karşı daha fazla dava açıldığını görebiliriz. Birçok koleksiyon, gelecekte kar elde etme umuduyla pazarlanıyordu.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...