Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Vergi Sistemi Geliyor: NFT Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Paylaş

Hindistan, kripto para gibi dijital varlıklar için tartışmalı bir vergi uygulaması ortaya koymuştu. Şimdiyse hükümet, non-fungible token (NFT) vergilendirmesine hazırlanıyor. Yeni vergilendirme yönergelerinin yakında duyurulması bekleniyor. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Hindistan NFT vergilendirmesine hazırlanıyor

Business Standart’ın bir raporuna göre, Hindistan Ekonomi Bakanlığı Vergi Kurulu (CBDT), dijital varlık vergilendirmesi üzerinde çalışıyor. Buna göre CBDT, neyin dijital varlık olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine dair yönergeler hazırlıyor. Kurulun bu adımı, NFT vergilendirilmesi konusundaki belirsizliği ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Buna göre yönergeler, yatırımcıların ve vatandaşların vergi hesaplamasını kolaylaştırmasını sağlayacak.

Bununla birlikte yeni düzenlemeler, vatandaşların, dijital varlıkları için vergi ödemesi gereken 15 Haziran tarihinden önce uygulamaya geçecek. Hindistanlılar, bu yaza kadar vergi yükümlülüklerini hesaplamak zorunda. Ayrıca, 15 Haziran’a kadar vergilerinin %15’ini ödemeleri gerekecek. Raporda, ismi açıklanmayan bir yetkili, yeni vergi düzenlemesiyle ilgili konuştu:

“Sanal varlıkların tanımı ve uygulanması konusunda netlik gerektiren birkaç önemli konu vardır. Mükelleflerin vergilerini doğru bir şekilde hesaplayabilmeleri ve vergi ödemelerindeki eksiklik nedeniyle faiz ve cezalardan kaçınabilmeleri için ilk geçici vergi taksitinin vade tarihinden önce ödenmesi gerekir.”

Hindistan’ın vergi yasası dijital varlıkların büyümesini engelliyor

Bu yılın başlarında Hindistan hükümeti, tüm kripto para kazançları için sabit %30’luk bir gelir vergisini yürürlüğe soktu. Yüksek vergi oranı birçok vatandaş arasında tedirginlik yarattı. Bunun nedeni, özellikle dijital varlıklardan kaynaklanan zararların vergi planına dahil edilmemesiydi. Şüphesiz, yeni vergi rejimi kripto yatırımcılarının canını yaktı. Bununla birlikte sonraki aylarda, ülkedeki kripto para ticaret rakamları ciddi şekilde düşüş yaşadı.

Ancak Hindistan, yakın tarihli bir rapora göre, şu anda dünyanın en büyük üçüncü NFT şirketine ev sahipliği yapıyor. Merkezi hükümetin, NFT vergilendirmesini tanımlamanın yanı sıra, verginin nasıl hesaplanacağını netleştirmesi de gerekiyor. Hükümet, kripto işlemlerini takip etmek için yayınladığı bir teklifte, her kripto işlemi üzerinden %1 vergi almayı planladı. Bununla birlikte fonlar, işlem sonunda iade ediliyor. Ancak uzmanlar, bunun, piyasayı likit hale getirebileceğini ve günlük ticareti caydırabileceğini açıkladı.

Ayrıca bir dizi vergi, yukarıda belirtilen vergilerin üzerinde olacak. Buna göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) üzerinden alınan vergilerin %20’yi bulması mümkün. Hindistan’ın dijital varlıklara yönelik hamleleri bununla sınırlı değil. Ülkenin merkez bankası, dijital para birimi (CBDC) geliştirmesini aşamalı olarak sona erdirdi.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...