Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Topluluğu, Solana’dan Bu Blockchain’e geçiyor! İşte nedeni

Paylaş

2 Haziran tarihinde Solana ağı, tam 4 saat boyunca kapalıydı. Buna göre, bir hata, popüler Blockchain’deki blok üretimini değiştirdi. Bunun sonucunda Solana geliştiricileri, ağı yeniden başlatmak zorunda kaldı. Aslında bu kapanma, Solana’nın kullanıcılarını ilk zor duruma düşürüşü değil. Ağ, geçmişte bir kez daha bu tür bir sorun yaşayarak kapanmıştı. Böylece, ağdaki NFT kullanıcıları Solana’ya alternatif Blockchain’ler aramaya başladılar ve bir tartışma ortaya çıktı. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Solana ağı neden tekrar çöktü?

Ne yazık ki Solana, 2 Haziran tarihinde başka bir çöküş yaşadı. Ağın resmi Twitter hesabına göre, Blok zinciri çalışmayı durdurdu. Ayrıca geliştiricilerin, popüler blok zincirindeki sorunu çözmesi 4 saat sürdü. Buna göre sebep, dayanıklı nonces özelliği içindeki bir hataydı. NFT koleksiyoneri TolyxNFT’nin açıkladığına göre, hatanın sonucunda ağ, bloğun geçersiz olduğuna inandı. Bu nedenle, geliştiricilerin ağı yeniden başlatması gerekti.

Nisan ayının başında, Solana başka bir kesinti daha yaşamıştı. O zamanlar, platformu tekrar işlevsel hale getirmek için geliştiriciler tam 7 saat çalıştı. Ancak Blockchain, şüphesiz Ethereum’un en büyük rakiplerinden biri olmaya devam ediyor. Ağın yerel kripto para birimi olan SOL, 2021’in son aylarında büyük bir yükseliş kaydetti. Ancak, son aylarda genel piyasa eğilimiyle birlikte kademeli olarak düşüyor.

Cardano NFT için daha iyi bir alternatif mi?

Solana’nın ağ sorunları ve yüksek Ethereum maliyetleri, NFT topluluğunun alternatifler aramasına neden oluyor. Son zamanlarda, giderek daha fazla kullanıcı Cardano’ya yöneliyor. Blok zincirinin başlangıçta iniş ve çıkışları olmasına rağmen, bugün Cardano 2.000’den fazla akıllı sözleşmeye sahiptir. Bu arada, kripto para birimi ADA’nın değeri hâlâ kararsız. Ancak, bu ay çoğu para biriminde durum böyle. Sonuç olarak, Cardano, Solana için ciddi bir rakip haline geldi. 4 saatlik kesinti süresinin ardından NFT topluluğu, dijital öğelerinin bu tür hatalardan etkilenebileceğinden endişe ediyor.

Cardano ileride, Solana’yı devirerek NFT pazarında daha iyi bir konuma gelecek mi? Bu sorunun cevabını zaman gösterecek. Ancak, Cardano’nun yüksek işlem hızı, düşük masraf ve çevreci tasarımı, Blockchain’in ileride daha sağlam bir rakip haline gelmesine neden olabilir.

NFT topluluğu için Blockchain’lerin durumu neden önemli?

Öncelikle NFT’ler, Blockchain ağları aracılığıyla oluşturuluyor. NFT üretme konusundaki şu an için en popüler blok zinciri ise Ethereum. Ethereum ağı, yüksek gas ücretleri sunmasının yanı sıra, oldukça yavaş çalışıyor. Bu nedenle, Blockchain alanında kendini “Ethereum Katili” olarak adlandıran bir dizi blok zincir piyasaya çıktı. İşte Solana ve Cardano gibi alternatifler de bu kategoride yer alıyor. Solana, oldukça yüksek hızda çalışıyor. Ayrıca, kullanıcıların işlemler için ödediği masrafları da düşürüyor. Cardano’da aynı şekilde güçlü ve enerji verimli bir blok zinciri olarak dikkat çekiyor. Yani NFT’nizin hangi Blockchain üzerinde barındırıldığı, onu aldığınız kripto para birimine ve ödediğiniz işlem ücretine kadar birçok konuda etkili.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...