Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Tarihinin İlk 10 NFT’si

Paylaş

Tarihin ilk NFT’leri, bugünün benzersiz dijital sanat eserlerinden oldukça farklıydı. Birçoğu pikselleştirilmiş görüntülerden oluşuyordu ve estetik yanları oldukça sınırlıydı. Ancak, bu koleksiyonların değeri, estetikten ziyade ifade ettikleri anlamdan geliyordu. Günümüzün birçok önemli koleksiyonu, bu erken dönem dijital öğelerinden ilham alınarak yaratıldı. NFXhaber olarak, tarihin ilk 10 NFT koleksiyonunu sizin için derledik. Gelin bu benzersiz projeleri birlikte inceleyelim.

10. Curio Cards NFT

Curio Cards NFT

Curio Cards, tarihi NFT koleksiyoncuları arasında en çok talep gören koleksiyonlardan biridir. Cards, 9 Mayıs 2017 tarihinde satışa çıktı. Koleksiyon, Ethereum’daki en eski değiştirilemez token öğelerini içerir. NFT’ler, üzerinde yazılar ve bir resim bulunan çeşitli görsellerden oluşur. Cards, birçok kişi tarafından ilk koleksiyon olarak kabul edilen CryptoPunks’tan 1 ay önce çıkmıştır.

Bitcoin’deki Pepes ve Spells of Genesis kart projeleri gibi, Cards da Ethereum için aynı mantıkla piyasaya sürüldü. Buna göre, koleksiyon içerisinde 7 farklı sanatçı tarafından oluşturulan toplam 30 farklı kart var. En seçkin koleksiyonculardan bazıları tam bir set oluşturmayı başardı.

9. Pixel Map

Pixel Map NFT

17 Kasım 2016 tarihinde piyasaya sürülen Pixel Map, 2005 yılında The Million Dollar Ana Sayfasının bir benzeri olarak oluşturuldu. Buna göre Ken Erwin, resmin merkeziyetsiz bir versiyonunu yarattı ve Ethereum blok zincirine yerleştirdi. Proje, herkesin bir parça satın alıp, döşemedeki görüntüyü değiştirebileceği ilan panosu tarzıyla yaratıldı. Bu şekilde reklam panosu, asla tamamlanmayan ortak bir NFT sanatı parçası haline geldi.

8. MoonCats NFT

Moon Cats NFT

MoonCats, 8 bitlik kedi NFT’lerinden oluşur. Koleksiyon, Ethereum’daki ilk kedi NFT’leriydi. Koleksiyonun maksimum arzı 25.440 adet ile sınırlanmıştı. Yaratıcıları CryptoPunks’tan ilham aldılar. Fakat, çoğu zaman gözden kaçan önemli bir değişiklik yaptılar. Bir CryptoPunk basıldığında, istediğinizi seçebiliyordunuz. 10.000 NFT’nin tamamı zaten zincir dışı üretilmişti. Bu nedenle projeyi bulan ilk koleksiyoncular, en nadir serserileri hızla topladı.

Ponderware, MoonCat’i basmak için yeni bir çözüm geliştirdi. Koleksiyoncular, basmak için düğmeye tıkladıklarında, blok zincirin onlara hangi kediyi tüküreceği hakkında hiçbir fikirleri yoktu. Bunun ardından çıkan birçok koleksiyon aynı modeli benimsedi. Günümüzde sahip olduğumuz milyar dolarlık NFT koleksiyonları, bu şekilde çalışıyor.

7. Digital Zones

Digital Zones

Digital Zones, Fransız sanatçı Yves Klein’ın 1959 tarihli Zones of Immaterial Pictorial Sensibility’sinden esinlenen Mitchell F Chan tarafından yaratıldı. Koleksiyon, 2017’de Ethereum blok zincirinde toplam 101 Digital Zones of Immaterial Pictorial Sensibility yayınlandı. Kripto sanatının nasıl geliştiğinin zaman çizelgesine dönüp baktığımda, bu Digital Zones’in piyasaya sürülmesinin çok önemli bir an olduğu açık. Buna göre Mitchell, çok derin bir düzeyde, NFT’lerdeki gerçek yeniliğin blok zincirini bir görüntüye bağlamak olmadığını anladı.

6. Eggs

Eggs

2014’te insanlar, merkezi olmayan bir anahtar/değer çifti olarak adlarına meta veri ekleyebileceklerini fark ettiler. Bunun ardından bazı kullanıcılar, adlarına bir profil resmi eklemeye karar verdi. Böylece ilk profil fotoğrafları (PFP) doğdu. Kaydedilen PFP’lerden 277’si “Twitter Yumurtaları” olarak bilinen Twitter avatarlarıydı. Bu yumurta resimleri, 14 farklı renge sahipti. Koleksiyoncular onları en eski zincir üstü NFT’ler ve PFP’ler olarak tanımladılar. Ayrıca yumurta sahipleri, yakın zamanda bir DAO kurdu. Kurulan topluluk her geçen gün daha da güçlenmeye devam ediyor.

5. SaruTobi

SaruTobi

19 Aralık 2014’te Christian Moss adlı genç bir iOS geliştiricisi, App Store üzerinden SaruTobi adlı bir oyun yayınladı. Oyunda bir maymunu ekrana dokunarak döndürüyor ve uzağa fırlatıyorduk. Bunun ardından Christian, SaruTobi oyuncularının Bitcoin ile oyun içi öğeler satın almasına izin vermek istedi. Ancak Apple buna izin vermedi. Bunun yerine, oyuncuların oynadıkça küçük miktarlarda Bitcoin toplamasını onayladı. Böylece SaruTobi, dünyanın ilk oyna-kazan kripto oyunlarından biri oldu.

Birkaç yıl sonra Christian, SaruTobi için NINJASUIT’i piyasaya sürerek yapmaya karar verdi. İlk NFT dış görünümü, ilk NFT güçlendirmesine dönüştü. Bu şekilde, NFT’lerin bir oyna-kazan oyunundaki ilk kullanımı gerçekleşti.

4. Spell of Genesis

Spell of Genesis

Spell of Genesis, 11 Mart 2015 tarihinde, Bitcoin ağı üzerinde, bir Blockchain kart oyunu olarak piyasaya çıktı. Her kart, Blockchain tarihindeki tarihi anları temsil eden bir sanat eserini içeriyor. Bunun yanında yapımcı EverdreamSoft, FDCARD’ı piyasaya sürdü. Böylece ilk tokenize varlık ortaya çıktı.

Ayrıca bu, oyuncuların birçok yönden merkeziyetsizliği savunmasına neden oldu. Oyuncuların dijital varlıklarının gerçek mülkiyetine sahip olduğu yeni bir oyun çağını başlattığı için bu an oldukça önemlidir.

3. CryptoKitties NFT

CryptoKitties NFT

CryptoKitties, 23 Kasım 2017 tarihinde Ethereum Blockchain’e damga vurdu. Bahsi geçen dönemde, bu sevimli kedileri basmak o kadar popülerdi ki Ethereum’da sorunlar ortaya çıktı. Buna göre Kitties, viral hale gelen bir blockchain oyununun ilk örneğiydi. Ayrıca, onu çevreleyen tüm yutturmaca sayesinde “NFT” terimini ortaya çıkardı. Ayrıca Kitties, tarihin ilk ERC-721 tokenleriydi. Bugünkü popüler NFT’lerin çoğu, ERC-721 standardını kullanıyor.

2. Rare Pepes

Rare Pepes

Rare Pepes, 9 Eylül 2016 tarihinde piyasaya çıktı. Çeşitli kartlardan oluşan bu koleksiyon, internet kültürünün temelini yarattı. Ayrıca, blok zincirindeki ilk sanat deneylerinden biri olarak kabul ediliyor. 36 seride yayınlanan yaklaşık 1.800 kart yer alıyor. Buna ek olarak, Bitcoin’i yaratan Satoshi Nakamoto’ya saygı duruşunda bulunan Seri 1, Kart 1 en üst düzeydeki değere sahip. Buna Nakamoto Kartı denir ve bir tanesini elde etmek, “300” Kulübüne giriş kazanmanın tek yoludur.

1. CryptoPunks NFT

CryptoPunks NFT

Larva Labs tarafından geliştirilen CryptoPunks, birçok kişiye göre ilk NFT koleksiyonudur. Yeni başlayanlar bile, bu küçük 8-bit avatarları biliyor. Ayrıca, NFT topluluğunun aktif üyeleri için, CryptoPunks’ın listenin başında bulunması muhtemelen şaşırtıcı değil. İki Kanadalı yazılım geliştiricisi olan Matt Hall ve John Watkinson, son zamanlarda Twitter’ı ele geçiren NFT profil fotoğraflarına öncülük etti.

Topluluk, bu avatarları hem sanat hem de koleksiyon olarak görüyor. Ayrıca, yavaş yavaş dünyanın en ikonik NFT’si olma yolunda ilerliyor. Sadece dokuz tanesi olan en nadir uzaylılardan bazıları, müzayedede 11 milyon dolardan fazla para aldı.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...