Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

OpenSea Ticaret Hacmi Yüzde 70 Geriledi

Paylaş

NFT heyecanı bitti mi? Dune Analytics platformundaki OpenSea tarafından alınan en son rakamlar alarm zillerinin yeniden çalmasına neden oluyor. Çünkü ticaret hacmi yaklaşık yüzde 70 oranında düştü. Talep düşüşleri NFT piyasasını ciddi şekilde negatif etkiliyor. Buna rağmen hâlâ yeni şirketler NFT piyasasına giriş için tereddüt dahi etmiyor.

Geçen yıl bazı NFT’lere bakınca gerçek bir ponzi gördük. NFT trenine atlayan şirketlerden, sözde Metaverse’i de kendileri için kullanabilmek bir yola giriş yaptı fakat giderek daha karmaşık bir hal alan NFT dünyası bunca atılıma rağmen giderek değer mi kaybediyor?

NFT olarak bir BigMac, Victoria’s Secret’tan iç çamaşırı ve hatta sanal diş macunu: Görünüşe göre Big Tech, sadece restoranları ziyaret etmekle kalmayıp aynı zamanda kişisel hijyen uygulayabileceğimiz dijital paralel dünyaya tamamen adapte olmuştu. Bunun gerçekte ne kadar mantıklı olduğu zamanla görülecektir.

Ancak NFT sektöründen gelen son rakamlar çok farklı bir hikaye anlatıyor. Çünkü dijital kıtlık piyasası şu anda düşük bir uçuşta. Dune Analytics analiz platformundan elde edilen verilere göre, şu anda en büyük NFT ticaret mekanı kan kaybetmeye devam etmekte.

OpenSea’de ABD doları cinsinden işlem hacmi, yılın başından bu yana görülen zirveye kıyasla yüzde 76 civarında düştü. Grafiğin birkaç aykırı değeri olsa da, genel olarak düşüş yönlü eğilim devam etmekte.

Kaynak: Dune AnalyticsNFT faizi azalıyor mu?

Uzmanlar, NFT pazarının şişirildiğini uzun süredir tartışıyorlar. Neredeyse patlamak üzere olan bir balon olduğundan sık sık bahsedilmekte. O noktaya ulaşıp ulaşmadığımızı ise şimdiden söylemek zor.

Ancak, NFT pazarındaki bir düzeltmenin hemen bir cehennem anlamına gelmediği açık olmalıdır. Kesinlikle sadece heyecan uyandıran ve uzun vadeli bir strateji izlemeyen NFT projeleri var. Fakat uzun vadede toplumumuzu ve çeşitli endüstrileri değiştirebilecek gerçekçi projeler de var.

OpenSea İçin NFT Faizi Azalıyor Mu?

Rakamların yanı sıra, NFT sektörüne olan genel ilgi de şu anda azalıyor gibi görünmekte. Google trend analizinde, Şubat ayının muhtemelen NFT’ler için en iyi olmadığını görmek için yeterlidir. NFT’ler için Google üzerinden yapılan arama ilgisi özellikle Ocak ayının ortalarında zirveye ulaşmıştı. Fakat eğilim şu anda hızla aşağı doğru gidiyor.

Ancak, Şubat ayındaki aramaların tamamen farklı bir yöne gittiğini de net bir şekilde söylemek gerekir. Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının başlamasıyla birlikte, dünya nüfusunun tüm dikkati muhtemelen Başkan Zelenskyj ve Ukrayna halkına çevrildi.

OpenSea için NFT faizinin gerçekten düşmekte olup olmadığı veya sektörü gölgede bırakan başka olaylar olup olmadığı görülecektir. Yaşanan bu durumun bir düzeltme ya da bir ponzi olup olmadığı süreç içerisinde belli olacaktır. Buna rağmen OpenSea NFT sektörüne büyük yatırımlar yapmakta ısrarcı. Bu bile hâlâ büyük inançla yatırım yapan yatırımcıların ve koleksiyoncuların varlığını göstermekte.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...