Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

OpenSea Ticaret Hacmi Yüzde 70 Geriledi

Paylaş

NFT heyecanı bitti mi? Dune Analytics platformundaki OpenSea tarafından alınan en son rakamlar alarm zillerinin yeniden çalmasına neden oluyor. Çünkü ticaret hacmi yaklaşık yüzde 70 oranında düştü. Talep düşüşleri NFT piyasasını ciddi şekilde negatif etkiliyor. Buna rağmen hâlâ yeni şirketler NFT piyasasına giriş için tereddüt dahi etmiyor.

Geçen yıl bazı NFT’lere bakınca gerçek bir ponzi gördük. NFT trenine atlayan şirketlerden, sözde Metaverse’i de kendileri için kullanabilmek bir yola giriş yaptı fakat giderek daha karmaşık bir hal alan NFT dünyası bunca atılıma rağmen giderek değer mi kaybediyor?

NFT olarak bir BigMac, Victoria’s Secret’tan iç çamaşırı ve hatta sanal diş macunu: Görünüşe göre Big Tech, sadece restoranları ziyaret etmekle kalmayıp aynı zamanda kişisel hijyen uygulayabileceğimiz dijital paralel dünyaya tamamen adapte olmuştu. Bunun gerçekte ne kadar mantıklı olduğu zamanla görülecektir.

Ancak NFT sektöründen gelen son rakamlar çok farklı bir hikaye anlatıyor. Çünkü dijital kıtlık piyasası şu anda düşük bir uçuşta. Dune Analytics analiz platformundan elde edilen verilere göre, şu anda en büyük NFT ticaret mekanı kan kaybetmeye devam etmekte.

OpenSea’de ABD doları cinsinden işlem hacmi, yılın başından bu yana görülen zirveye kıyasla yüzde 76 civarında düştü. Grafiğin birkaç aykırı değeri olsa da, genel olarak düşüş yönlü eğilim devam etmekte.

Kaynak: Dune AnalyticsNFT faizi azalıyor mu?

Uzmanlar, NFT pazarının şişirildiğini uzun süredir tartışıyorlar. Neredeyse patlamak üzere olan bir balon olduğundan sık sık bahsedilmekte. O noktaya ulaşıp ulaşmadığımızı ise şimdiden söylemek zor.

Ancak, NFT pazarındaki bir düzeltmenin hemen bir cehennem anlamına gelmediği açık olmalıdır. Kesinlikle sadece heyecan uyandıran ve uzun vadeli bir strateji izlemeyen NFT projeleri var. Fakat uzun vadede toplumumuzu ve çeşitli endüstrileri değiştirebilecek gerçekçi projeler de var.

OpenSea İçin NFT Faizi Azalıyor Mu?

Rakamların yanı sıra, NFT sektörüne olan genel ilgi de şu anda azalıyor gibi görünmekte. Google trend analizinde, Şubat ayının muhtemelen NFT’ler için en iyi olmadığını görmek için yeterlidir. NFT’ler için Google üzerinden yapılan arama ilgisi özellikle Ocak ayının ortalarında zirveye ulaşmıştı. Fakat eğilim şu anda hızla aşağı doğru gidiyor.

Ancak, Şubat ayındaki aramaların tamamen farklı bir yöne gittiğini de net bir şekilde söylemek gerekir. Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının başlamasıyla birlikte, dünya nüfusunun tüm dikkati muhtemelen Başkan Zelenskyj ve Ukrayna halkına çevrildi.

OpenSea için NFT faizinin gerçekten düşmekte olup olmadığı veya sektörü gölgede bırakan başka olaylar olup olmadığı görülecektir. Yaşanan bu durumun bir düzeltme ya da bir ponzi olup olmadığı süreç içerisinde belli olacaktır. Buna rağmen OpenSea NFT sektörüne büyük yatırımlar yapmakta ısrarcı. Bu bile hâlâ büyük inançla yatırım yapan yatırımcıların ve koleksiyoncuların varlığını göstermekte.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...