Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Satarak 16 Yaşında Milyon Dolar Kazandı! Peki Nasıl?

Paylaş

NFT sektörü her geçen gün yeni içerik oluşturucuları bünyesine katıyor. Sosyal medyada “Jasti” olarak bilinen 16 yaşındaki Jaiden Stipp, NFT (değiştirilemez token) satarak milyoner oldu. Peki nasıl? NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

COVID-19 karantinası, fırıncılık, müzik aletleri, bilgisayar programlama gibi birçok hobinin keşfedilmesine yol açtı. Bu hobiler, karantinadaki garip ve distopik zamanlardan geriye kalan iyi şeyler arasında yer alıyor. Jaiden de kısıtlamalar sırasında bu hobilerden birkaç tane edindi.

Jaiden Stipp NFT

16 yaşındaki NFT sanatçısı milyoner oldu

Genç sanatçı, karantinayı Adobe Illustrator ve Adobe After Effects gibi tasarım uygulamalarını öğrenerek geçirdi. Bu uygulamalarda uzmanlaşırken de para kazanmayı ihmal etmedi. Öğrendikten sonra Discord üzerinden müşterileriyle iletişim kuran Stipp, 20 ila 70 dolar karşılığında logo tasarımı yapmaya başladı. Bunun ardından Stipp’in aklına bir fikir geldi. Kendi oluşturduğu astronot karikatürünü bir NFT’ye dönüştürdü. Bunun ardından Stipp, yeni NFT’sini açık artırmaya çıkardı ve bir gecede mavi tikli bir NFT sanatçısı oldu. Ayrıca Jaiden, o dönemden bugüne 4 tane dijital sanat eseri daha sattı. Sanatçı, verdiği bir demeçte NFT’leri ile ilgili şunları söyledi:

“Dürüst olmak gerekirse çok satacağını düşünmedim. Tek seferlik bir şey olacağını düşünmüştüm.”

NFT’ler nasıl satıldı?

Jaiden, koleksiyonunu piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra ilk telifini aldı. Bir kullanıcı, Jaiden’ın NFT’leri için Stipp.09 tokenleri teklif etti. Bu ABD doları cinsinden 200 dolarlık bir teklif anlamına geliyor. Ayrıca Stipp ve bir alıcı, pazarlığa oturdu. Genç sanatçı, fiyatı 20 ETH’ye kadar yükseltti ve bu fiyattan sattı. O dönemde 20 ETH, 30 bin dolara tekabül ediyordu.

Bunun ardından, bir başka NFT eserini de 20 ETH’ye sattı. Böylece Stipp, dijital sanat kariyerine başlamış oldu. Sanatçı, NFT’lerini Ethereum tabanlı bir pazar olan SuperRare’de yayınladı. Bu pazar, Shiba Inu, Dogecoin gibi birçok popüler kripto para birimi üzerinde etkisi olan Ethereum ile çalışıyor. Stipp bugüne kadar 438 parça sattı ve 1 milyon dolar civarında para kazandı.

NFT pazarı ne durumda?

Jaiden’ın öyküsü iyi olsa da NFT pazarı için son dönem, oldukça karanlık geçiyor. Değiştirilemez token piyasasındaki satışlar 2021’in eylül ayından bugüne %92 düşüş yaşadı. Bunun yanında, birçok yeni sanatçı, NFT koleksiyonları oluşturuyor ve satışa çıkıyor. Başarılı olanlarsa Jaiden gibi ciddi paralar kazanıyor. NFT’ler benzersiz sanat öğeleri olmalarının yanı sıra çeşitli kullanım durumları da kazanıyor. Bugün, birçok metaverse platformu, NFT’leri kullanıyor. Ayrıca bazı metaverse’lere dahil olmak için bu öğeleri satın almanız gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak, birçok büyük marka, bu yeni dijital sanat eserlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Mercedes, F1 Grand Prix için bir koleksiyon yayınladı ve Chelsea NFT piyasasına adım attı. Ayrıca Starbucks, müşterileri için bir koleksiyon üzerinde çalıştığını duyurdu.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...