Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Rezervasyon Konsepti Giderek Büyüyor

Paylaş

Metaverse ve NFT sektörü son dönemlerde giderek boyut atlıyor. NFT sektörü fiziksel hayattan ürünlere de ulaşmamızı hatta onlara karşı bir değeri de simgelemeye başladı. Örneğin sanal dünyada satış, bir NFT ile fiziksel dünyada size kazanç sağlayabilmekte. NFT Rezervasyon sistemi de buna en güncel örneklerden biri olarak görülmekte. Son dakika iptallerinden kaynaklanan para kaybetmemek için oteller, iptal edilen rezervasyonları NFT’lere dönüştürmeyi planlıyor. RNT’ler (oda-gece belirteçleri) olarak adlandırılan yeni konsepttir. Rezervasyonlarını iptal edenlerin, RNT’lerini, kullanılmayan odaları satmaya ayrılmış bir pazaryerinde satmak zorunda kalacakları anlamına gelmektedir. Geri ödeme isteyerek veya yeniden rezervasyon yaparak işletmenin nakit akışı tehlikeye girer.

Yeni stratejiyi benimsemeyi planlayan otellerden biri, kullanıcıların belirli bir oda, zaman aralığı için RNT satın almalarına olanak tanıyan yeni bir rezervasyon sistemi platformu olan Pinktada ile ortak olan Casa de Campo Resort & Villas adlı Dominik Cumhuriyeti’ndeki bir tatil köyüdür.

NFT Rezervasyon RNT!

Platformun kendisine göre, bir RNT satın alındığında otelin geliri güvence altına alınmaktadır. Ayrıca gelir garanti edildiğinden, rezervasyonları güvence altına almak için eski modelin yerini alabilmekte. Yani bir müşteri konaklamasını iptal etmek veya yeniden rezervasyon yapmak isterse, yapabilmekte. Hatta check-in’den iki gün öncesine kadar Pinktada’daki RNT’lerini devrederek, satarak veya takas ederek. Hem otelin kayıplarını neredeyse 0 seviyesine getirebilmekte, hem de iptal edeceği ürün üzerinden zararını ortadan kaldırmaya çalışmakta. Çünkü online alışverişle birlikte iade süreçleri kimi zaman satıcıları bezdirmiş durumda. Sadece tatil değil birçok online satış konusunda sıkıntılar yaşayan sistem artık değişmekte. Bu sistem ile birlikte artık hem kullanıcı hem de satıcı artık hak olarak gördüğü parayı kaybetmemektedir.

Pinktada ayrıca, insanların RNT’leri toplu olarak satın almalarına izin verecek. Hatta daha sonra platformda tek tek geceleme fiyatına satabilecekleri bir pazaryeri sunmakta. Böylece Pinkdata yerine satış departmanın başına geçmiş ve otel fiyatını dilediği gibi değiştirebilecek. Herhangi bir emtiada olduğu gibi, RNT’ler hala piyasa fiyatı dalgalanmalarına tabi olacak, ancak birçok NFT’nin aksine, check-in tarihi yaklaştıkça değerini belirleyecek bir son kullanma tarihi ile gelecekler.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...