Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Projesi Hayali Suya Düştü! Kritik Hata 34 Milyon Dolara Mâl Oldu

Paylaş

AkuDreams adlı bir NFT projesi, bilgisayar korsanının kâr etmediği Cuma günü iade edilebilme ihtimali söz konusu. Hollanda müzayedesiyle üzücü bir zarara uğradı. Ancak projenin akıllı sözleşmesi daha sonra 34 milyon dolarlık fonla kilitlendi.

Kripto geliştiricisi Foobar, “34 milyon doların sonsuza kadar kilitlediğini duyurdu. AkuDreams sözleşmesine göre 34 milyon doların kalıcı olarak kilitlendiğini gösteren bir kodlama yayınladı. Bireysel kullanıcılar veya geliştirme ekibi tarafından geri alınamaz.”

AkuDreams’in Twitter hesabı, Aku Akutars, istismara dikkat çekti ve şunları söyledi. “Kilitlendik ve sonraki adımlarda en iyilerden bazılarına danışıyoruz. NFT’lerinizi basacağız ve onları mümkün olan en kısa sürede ortaya çıkaracağız. Ayrıca, nihai fiyatın 0,5 ETH altında bir fiyat elde etmek amacıyla teklif veren geçiş sahiplerine fon sağlamak için de çalışacağız.” dedi.

Bunu birkaç saat sonra tweetlenen bir güncelleme takip etti. “5E Paso Sahiplerine Para İadesi yapılacak. Bu tarih için ise Pazartesi/Salı tahmini tarih. Çünkü? Bankalar Pazartesi açılıyor. Bölüm hazinesinden gelen para kullanılacaktır.

Söz konusu hatada zararın en kısa sürede giderilmesi ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiği belirtilmekte. 33 milyon dolarlık tarihin en büyük kodlama hatalarından biri olarak kayıtlara geçen olayı sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklayarak yatırımcıların içini rahatlatmayı hedefledi. Akutars’ın akıllı sözleşmesinin yaşadığı bu problemi çözeceğini dile getirilmekte. Ayrıca hiçbir fonu geri çekmeden öncelikli olarak fon sahiplerine iade işlemlerinin yapılacağını dile getirdi.

Söz konusu hatanın yapıldığı kodlama

Yaşanan hatanın sebebi ise kodlamada yapılan bir hatadan kaynaklanıyor. Sözleşmenin kodlarında geri çekim yapılmadan hemen önce minimum sayıda teklif gerektiğine dair bir şart var. Ancak minimum teklif sayısı açık artırma için mevcut NFT projesi seviyelerine eşit olması için ayarlanmaktaydı. Bu ayarın tamamen hatalı olduğu açıkça belirgin olmasına karşın. Bazı yatırımcılar ve koleksiyoncular aynı teklif için birden fazla teklif verdi. Bu da hatalı yazılan kodu tetikledi. Kilitlenme ile birlikte yaklaşık 34 milyon dolarlık NFT projesi açılmamak üzere kilit altına alındı.

NFT Projesi Nasıl Kilitlendi?

Aslında müzayede her şey olağan akışında başladı ve 15 bin NFT içinde yalnızca 5495 tanesi satışa sunulmaktaydı. Klasik olarak teklif yollayan herkesin parası hesaplarından çıktı fakat hatalı kodların çalışmasını tetikleyen olayın ardından tüm NFT’ler kilit altına alındı ve satışlar gerçekleşmedi.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...