Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Projesi Hayali Suya Düştü! Kritik Hata 34 Milyon Dolara Mâl Oldu

Paylaş

AkuDreams adlı bir NFT projesi, bilgisayar korsanının kâr etmediği Cuma günü iade edilebilme ihtimali söz konusu. Hollanda müzayedesiyle üzücü bir zarara uğradı. Ancak projenin akıllı sözleşmesi daha sonra 34 milyon dolarlık fonla kilitlendi.

Kripto geliştiricisi Foobar, “34 milyon doların sonsuza kadar kilitlediğini duyurdu. AkuDreams sözleşmesine göre 34 milyon doların kalıcı olarak kilitlendiğini gösteren bir kodlama yayınladı. Bireysel kullanıcılar veya geliştirme ekibi tarafından geri alınamaz.”

AkuDreams’in Twitter hesabı, Aku Akutars, istismara dikkat çekti ve şunları söyledi. “Kilitlendik ve sonraki adımlarda en iyilerden bazılarına danışıyoruz. NFT’lerinizi basacağız ve onları mümkün olan en kısa sürede ortaya çıkaracağız. Ayrıca, nihai fiyatın 0,5 ETH altında bir fiyat elde etmek amacıyla teklif veren geçiş sahiplerine fon sağlamak için de çalışacağız.” dedi.

Bunu birkaç saat sonra tweetlenen bir güncelleme takip etti. “5E Paso Sahiplerine Para İadesi yapılacak. Bu tarih için ise Pazartesi/Salı tahmini tarih. Çünkü? Bankalar Pazartesi açılıyor. Bölüm hazinesinden gelen para kullanılacaktır.

Söz konusu hatada zararın en kısa sürede giderilmesi ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiği belirtilmekte. 33 milyon dolarlık tarihin en büyük kodlama hatalarından biri olarak kayıtlara geçen olayı sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklayarak yatırımcıların içini rahatlatmayı hedefledi. Akutars’ın akıllı sözleşmesinin yaşadığı bu problemi çözeceğini dile getirilmekte. Ayrıca hiçbir fonu geri çekmeden öncelikli olarak fon sahiplerine iade işlemlerinin yapılacağını dile getirdi.

Söz konusu hatanın yapıldığı kodlama

Yaşanan hatanın sebebi ise kodlamada yapılan bir hatadan kaynaklanıyor. Sözleşmenin kodlarında geri çekim yapılmadan hemen önce minimum sayıda teklif gerektiğine dair bir şart var. Ancak minimum teklif sayısı açık artırma için mevcut NFT projesi seviyelerine eşit olması için ayarlanmaktaydı. Bu ayarın tamamen hatalı olduğu açıkça belirgin olmasına karşın. Bazı yatırımcılar ve koleksiyoncular aynı teklif için birden fazla teklif verdi. Bu da hatalı yazılan kodu tetikledi. Kilitlenme ile birlikte yaklaşık 34 milyon dolarlık NFT projesi açılmamak üzere kilit altına alındı.

NFT Projesi Nasıl Kilitlendi?

Aslında müzayede her şey olağan akışında başladı ve 15 bin NFT içinde yalnızca 5495 tanesi satışa sunulmaktaydı. Klasik olarak teklif yollayan herkesin parası hesaplarından çıktı fakat hatalı kodların çalışmasını tetikleyen olayın ardından tüm NFT’ler kilit altına alındı ve satışlar gerçekleşmedi.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...