Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Paylaş

Rolling Stone dergisi, NFT’ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta bulunarak NFT’lerin tamamen değersiz olduğunu iddia etti. Veri analiz platformu DappGambl, yaptığı çalışmada piyasaya sürülen NFT koleksiyonlarının yaklaşık %95’inin hiçbir değeri olmadığını ortaya çıkardı. Raporun yayınlanmasının ardından NFT topluluğundan tepkiler yükseldi ve bazı kullanıcılar NFT’leri kripto pazarının en kötü ürünü olarak nitelendirdi.

DappGambl’ın yaptığı bir çalışmada, NFT koleksiyonlarının sadece %1’inin gerçekten değerli olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, 73.257 NFT koleksiyonunu analiz etti ve bu koleksiyonların 69.795’inin hiçbir piyasa değerine sahip olmadığını belirledi. Özellikle 2021 yılında NFT çılgınlığı başladığında milyonlarca dolarlık işlemler yapılsa da, şu anda NFT’lerin sadece %1’inin 6.000 doların üzerinde bir değere sahip olduğu görülüyor. Bu da NFT piyasasında değerli işlerin çok nadir olduğunu gösteriyor.

Rapor yayınlandıktan sonra NFT topluluğu çeşitli tepkiler verdi; bazı kullanıcılar raporu desteklerken, diğerleri bu platformun önceki NFT raporlarına atıfta bulunarak ve analiz platformuna karşı tepki gösterdi.

Bir Reddit başlığında, birçok yorumcu rapora katıldı. Bazı kullanıcılar, NFT’lerin kripto para piyasasında ortaya çıkan en kötü ürün olduğunu savunurken, diğerleri NFT’lerin yıllar öncesinden beri değersiz olduğunu iddia etti. Bir kullanıcı ise NFT’lerin şu anda değersiz olduğunu savundu, ancak gelecekte durumun değişebileceğini şu şekilde açıkladı:

“Piksellerin milyon dolar değerinde olmasını sağlayacak olan boğa piyasası sayesinde, bazı koleksiyonlar geri dönüş yapacak ve fiyatları %1000 artacak.”

NFT sektörüyle ilgili piyasanın görüşleri hakkında X platformunda bir kullanıcı, Rolling Stone’un önceden yayınladığı Bored Ape Yacht Club NFT Koleksiyonu hakkındaki makalesini paylaşarak fikir değişikliğine uğradığını belirtti. Başka bir kullanıcı ise ana akım medyanın bu tür paylaşımlara başlamasının “şimdi alım yapma zamanı” olduğunu yorumladı.

3 Ağustos’ta NFT’ler için Ethereum gwei kullanımında önemli bir düşüş meydana geldi. Bu düşüş, NFT alanında potansiyel bir değişimin işareti olabilir. 2021 yılında, NFT’ler Ethereum ağında gwei kullanımı konusunda öncü bir rol oynuyordu. Bu durum, NFT sahiplerinin aktif olarak alım satım yapma eğiliminde olduklarını ve varlıklarını sık sık taşıdıklarını gösteriyordu. Ancak iki yıl sonra, NFT pazar yerleri artık gwei kullanım tablolarında en üst sıralarda yer almıyorlar.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....