Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Piyasası İçin Gelecek Ne?

Paylaş

Dijital koleksiyon ürünlerinde geçen yılki patlayıcı büyüdü. Şimdi ise NFT piyasası bu yıl şimdiye kadar durgun geçti. Chainalysis sektöre yakından baktı. Sonuçları siz NFXHaber okuyucuları için derledik.

Kuşkusuz, bazı projelerde geçen yılın hype olan slogan, “Asıl olan NFT” gibi görünüyordu. En azından, Metaverse’de dijital diş macununun ne amaçla var? Gibi bir soru tüm yatırımcıların aklını karıştırdı. Block zincirindeki “The Sandbox” blok zinciri oyununun sanal dünyasına dair üretimleri yatırımcılar kendiler yapmaktadır.

NFT’ler sanat ve kültür endüstrisinde özellikle başarılı göründüğü için, dijital kıtlığın belirteçleri hakkında bu sahneden farklı görüşler de var. Örneğin rapçi Snoop Dogg, yeni sanat eserlerini tokenize etmek için Cardano blok zincirini kullanırken, Kanye West konudan tamamen habersiz.

NFT piyasası şu anda nasıl gidiyor? Son zamanlarda, OpenSea’deki NFT ticaret hacminin yüzde 70 oranında düştüğü söylenmekte.NFXHaber’in eriştiği yeni bir raporda, blockchain analitik firması Chainalysis, sektörü inceledi ve diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki bulguları ortaya çıkardı.

NFT Piyasası Dalgalı

NFT pazarı genel olarak büyümüş gibi görünmekte. Fakat grafikte bazı aykırı değerler görülülüyor. NFT işlem faaliyeti, bu yıl Şubat ortasından bu yana büyük ölçüde düşüş göstermekte.

NFT pazarı büyüyor, ancak istikrarlı bir şekilde değil.  Kaynak: Chainalysis

Ancak aynı zamanda, NFT piyasasının geçen yıl yazdan bu yana gelgit içinde olduğu da görülebilmekte. Örneğin, NFT hacmi Eylül 2021’de neredeyse 4 milyar dolara yükseldi. Ancak aynı ayda yaklaşık 1,5 milyar doları tekrar ziyaret etti. Yüzde 60’ın üzerinde bir düzeltme meydana gelişi yeni yatırımcılar için ciddi soru işareti.

NFT pazarındaki olumsuz gelişme devam edebilir mi? Örneğin 2022’nin ikinci çeyreğinin başında daha dengesiz bir piyasa varlığı söz konusu olabilmekte.

Chainalysis raporda, “Ancak, NFT piyasası Nisan ortasında toparlanmaya başladı ve şimdi, muhtemelen Bored Ape Yacht Club’ın Metaverse projesinin yakın zamanda lansmanı nedeniyle, yılın başlarında ulaştığı haftalık hacme yaklaşıyor.” dedi.

Aktif Üretici İstikrarlı Şekilde Artıyor

NFT alıcılarının ve satıcılarının sayısı hala istikrarlı bir şekilde artıyor gibi görünmekte.

Aktif NFT tüccarlarının sayısı artıyor.  Kaynak: Chainalysis

2021’in sonunda Chainalysis, NFT ticaretiyle ilgili yaklaşık 625 bin benzersiz adres olduğunu yayınladı. Bu yılın başında, bu adreslerin sayısının yüzde 50’den fazla bir büyüme ile 950 bine yükseldiği söyleniyor.

Analitik firması raporda, “2022’nin ikinci çeyreğinde 491 bin adres, NFT ticareti yapılan NFT pazarı ile birlikte, katılımcı sayısındaki üç aylık büyüme eğilimini sürdürüyor” dedi.

Orta ve Güney Amerika NFT Pazarını Yönetiyor

Web trafiği genellikle 2022’nin başlarında yükseldi. Kaynak: Chainalysis

Kuzey Amerika ve Batı Avrupa, sıralamada ikinci ve üçüncü sırada yer almakta. Bu arada Chainalysis’e göre, tüm trafiğin yüzde 40’ından fazlasını yönlendirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Bu, NFT’lerin yalnızca belirli ülkelerden ziyade küresel bir kitleyi hedeflediğinin bir göstergesi olabilmekte.

Dolayısıyla, NFT tüccarlarının sayısı artarken, dijital sanat eserlerinin etrafındaki işlem hacmi ve web trafiği daralıyor gibi görünüyor. NFT’lerin modası geçmiş olup olmadığına cevap vermek kolay o kadar kolay değil.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...