Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Piyasası İçin Gelecek Ne?

Paylaş

Dijital koleksiyon ürünlerinde geçen yılki patlayıcı büyüdü. Şimdi ise NFT piyasası bu yıl şimdiye kadar durgun geçti. Chainalysis sektöre yakından baktı. Sonuçları siz NFXHaber okuyucuları için derledik.

Kuşkusuz, bazı projelerde geçen yılın hype olan slogan, “Asıl olan NFT” gibi görünüyordu. En azından, Metaverse’de dijital diş macununun ne amaçla var? Gibi bir soru tüm yatırımcıların aklını karıştırdı. Block zincirindeki “The Sandbox” blok zinciri oyununun sanal dünyasına dair üretimleri yatırımcılar kendiler yapmaktadır.

NFT’ler sanat ve kültür endüstrisinde özellikle başarılı göründüğü için, dijital kıtlığın belirteçleri hakkında bu sahneden farklı görüşler de var. Örneğin rapçi Snoop Dogg, yeni sanat eserlerini tokenize etmek için Cardano blok zincirini kullanırken, Kanye West konudan tamamen habersiz.

NFT piyasası şu anda nasıl gidiyor? Son zamanlarda, OpenSea’deki NFT ticaret hacminin yüzde 70 oranında düştüğü söylenmekte.NFXHaber’in eriştiği yeni bir raporda, blockchain analitik firması Chainalysis, sektörü inceledi ve diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki bulguları ortaya çıkardı.

NFT Piyasası Dalgalı

NFT pazarı genel olarak büyümüş gibi görünmekte. Fakat grafikte bazı aykırı değerler görülülüyor. NFT işlem faaliyeti, bu yıl Şubat ortasından bu yana büyük ölçüde düşüş göstermekte.

NFT pazarı büyüyor, ancak istikrarlı bir şekilde değil.  Kaynak: Chainalysis

Ancak aynı zamanda, NFT piyasasının geçen yıl yazdan bu yana gelgit içinde olduğu da görülebilmekte. Örneğin, NFT hacmi Eylül 2021’de neredeyse 4 milyar dolara yükseldi. Ancak aynı ayda yaklaşık 1,5 milyar doları tekrar ziyaret etti. Yüzde 60’ın üzerinde bir düzeltme meydana gelişi yeni yatırımcılar için ciddi soru işareti.

NFT pazarındaki olumsuz gelişme devam edebilir mi? Örneğin 2022’nin ikinci çeyreğinin başında daha dengesiz bir piyasa varlığı söz konusu olabilmekte.

Chainalysis raporda, “Ancak, NFT piyasası Nisan ortasında toparlanmaya başladı ve şimdi, muhtemelen Bored Ape Yacht Club’ın Metaverse projesinin yakın zamanda lansmanı nedeniyle, yılın başlarında ulaştığı haftalık hacme yaklaşıyor.” dedi.

Aktif Üretici İstikrarlı Şekilde Artıyor

NFT alıcılarının ve satıcılarının sayısı hala istikrarlı bir şekilde artıyor gibi görünmekte.

Aktif NFT tüccarlarının sayısı artıyor.  Kaynak: Chainalysis

2021’in sonunda Chainalysis, NFT ticaretiyle ilgili yaklaşık 625 bin benzersiz adres olduğunu yayınladı. Bu yılın başında, bu adreslerin sayısının yüzde 50’den fazla bir büyüme ile 950 bine yükseldiği söyleniyor.

Analitik firması raporda, “2022’nin ikinci çeyreğinde 491 bin adres, NFT ticareti yapılan NFT pazarı ile birlikte, katılımcı sayısındaki üç aylık büyüme eğilimini sürdürüyor” dedi.

Orta ve Güney Amerika NFT Pazarını Yönetiyor

Web trafiği genellikle 2022’nin başlarında yükseldi. Kaynak: Chainalysis

Kuzey Amerika ve Batı Avrupa, sıralamada ikinci ve üçüncü sırada yer almakta. Bu arada Chainalysis’e göre, tüm trafiğin yüzde 40’ından fazlasını yönlendirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Bu, NFT’lerin yalnızca belirli ülkelerden ziyade küresel bir kitleyi hedeflediğinin bir göstergesi olabilmekte.

Dolayısıyla, NFT tüccarlarının sayısı artarken, dijital sanat eserlerinin etrafındaki işlem hacmi ve web trafiği daralıyor gibi görünüyor. NFT’lerin modası geçmiş olup olmadığına cevap vermek kolay o kadar kolay değil.

Benzer Yazılar

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....

Büyük Şirketler NFT’lerin Yükselişini Kurtarabilir Mi?

Birçok büyük şirket, değerlerinin düşüşüne rağmen hala NFT'lere büyük...

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...