Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Piyasası İçin Ethereum Neden Önemli?

Paylaş

NFT’ler, Ethereum tabanlı herhangi bir projeyle uyumludur. Örneğin, NFT bir biletle takas edebilmektesiniz. Çoğu NFT, yüksek düzeyde Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. ETH, herhangi bir kripto para birimidir, ancak Ethereum blok zinciri, dijital para birimlerinden farklı şekilde çalışmasına izin veren bir kripto paradır. Bu yüzden NFT piyasası için ETH en önemli kripto paralardan biridir. NFT’lerin piyasa üzerinde potansiyeli çok yüksek olarak görülmekte. ERC-721, token ihtiyacını karşılamak için oluşturulmakta. Ayrıca, nadirliği veya yaşı nedeniyle, ERC-721 standardı farklıdır. Hatta aynı akıllı sözleşmedeki başka bir tokendan farklı bir değere sahip olabilmekte. Etherscan NFT Tracker, transfer hacmine göre Ethereum’daki en iyi NFT’leri sıralamakta. Ancak bir NFT yapmak için Ethereum’a ihtiyacınız var mı? Cevap hayır. Ethereum, NFT oluşturmak için bir ön koşul değildir. Solana, Cardano, Tezos, BNB ve Tron gibi diğer blok zincirler, NFT’leri basmak veya oluşturmak için alternatif araçlardır.

“NFT satın almanın tek yolu ETH mi?” Sorusuna bir cevap istiyorsanız. Cevap, yine de hayır. Her platform, işlem ücretinin kendi yerel belirtecinde ödenmesini gerektirir. Örneğin 2 ADA, basılmış NFT ile birlikte müşterilerin cüzdanına ödenen NFT-MAKER PRO platformunun maliyetidir. Bunun nedeni ise size ticaret hakkı tanıyan platform komisyon olarak sizden kendi parasını keser.

NFT Piyasası İçin Neden En Çok ETH Tercih Ediliyor?

Ethereum, diğer blok zinciri ağları arasında lider olarak görülmekte. Ayrıca NFT’ler, Ethereum blok zincirinde doğdu. Sonuç olarak, NFT’ler ortalama olarak önemli ölçüde daha yüksek bir fiyata satılmakta. Bu nedenle içerik oluşturucular onları diğer platformlara tercih etmekte. Son derece güvenli ağı ve veri mimarisi nedeniyle, Ethereum blok zinciri, merkezi olmayan finans (DeFi) pazarına liderlik etmekte. NFT projelerinin büyük bir kısmı üzerinde ERC-721 tokenları ile çalışmakta. Ek olarak, blok zinciri NFT’lere geniş ve büyüyen bir pazara kapsamlı bir şekilde ulaşım sağlar. Ayrıca, NFT sistemleri, Metamask gibi Ethereum cüzdanlarının bunları destekleyebilmesi için Ethereum sanal makinesi uyumlu olmaya devam etmelidir.

Bununla birlikte, yüksek hacimli ağ trafiği, önemli bir işlem birikimine neden olarak işlem ücretlerinde önemli bir artışa neden olmakta. Rarible, OpenSea ve Nifty Gateway, Ethereum tabanlı üç popüler NFT pazar yeridir. Ethereum blok zincirinin sınırlamaları nedeniyle, NFT yaratıcıları bu zorlukların üstesinden gelmek için Solana blok zinciri gibi başka çözümlere yönelim sağlamaktadırlar.

Ethereum NFT’leri ve Solana NFT’leri

Solana ve Ethereum tarafından kullanılan konsensüs süreci farklıdır. Proof-of-work, Ethereum tarafından kullanılmakta. Bu da daha az ölçeklenebilirlik ile daha merkezi olmayan bir ağ ile sonuçlanır. ETH 2.0, NFT ve DeFi pazar paylarını tehdit eden korkunç ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için tasarlandı. Sonuç olarak, 2.0 yükseltmesi hızlı bir şekilde uygulanmadıkça blok zinciri lideri statüsünü kaybedebilir.

Buna karşılık SOL birimini kullanarak düşük maliyetli işlemlere izin veren az güvenli ancak verimli yöntemdir. Bununla birlikte, Ethereum, önemli bir pazar pozisyonuna sahip olgun bir projedir ve yaratıcıların Ethereum blok zincirinde NFT’leri basmaya olan güvenini arttırır. SolSea, Solana’nın açık NFT pazarıdır. NFT’leri basarken, içerik oluşturucuların lisansları seçmesine ve birleştirmesine olanak tanır. Bununla birlikte, koleksiyoncular ne satın aldıklarını ve içerik oluşturucular ne sattıklarını biliyorlar. SolSea’dan önce piyasaya sürülen önde gelen bir NFT pazarı olan Solanart, Solana’daki bir başka popüler NFT pazarıdır.

NFT Piyasası Neden BTC yerine ETH Kullanıyor?

Ether’in amacı, yeni bir para sistemi kurmak yerine, Ethereum DApp kullanımını ve para kazanmasını kolaylaştırmaktır. Ancak Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i eşler arası elektronik nakit sistemi olarak adlandırmakta. NFT’lerin mülkiyetini atayan ve aktarılabilirliğini yöneten akıllı sözleşmeler vardır. Bitcoin blok zincirinin desteklemediği, NFT için kullanılmakta. NFT’ler birbirinin yerine kullanılamadığı için değiştirilebilir değildir. Her Bitcoin aynı değere sahip olsa da, her NFT farklı bir temel varlığı temsil edebilmekte. Ve dolayısıyla farklı bir değere sahip olabilmektedir. Örneğin, bir NFT oluşturduğunda, ERC-721 gibi çeşitli standartları izleyen akıllı sözleşmelerde saklanan kodu yürütür. Bu veriler, NFT’nin yönetildiği blok zincirinde depolanmakta.

NFT Piyasası İçin En iyi Block Zinciri Hangisidir?

NFT geliştirme için Ethereum gibi NFT’leri basmak için herhangi bir blok zinciri seçilmekte. Kripto para piyasasında NFT’ler önemli bir niş. Aksi takdirde bu varlıklarla temasa geçmemiş olabilecek kişiler için kripto para birimlerine daha da uzakdır. Ayrıca, NFT ve oyunla çok yakından bağlantılı oldukları için blok zinciri teknolojisinin kitlesel olarak benimsemektedirler. Bununla birlikte, bir blok zincirinin akıllı sözleşmelerinin esnekliği, dağıtılmış defter teknolojisinin güvenliğinin önemli bileşenidir. Akıllı sözleşmeler, en yüksek düzeyde güvenilirlik sağlamaktadırlar.

Ayrıca maddi olmayan varlıkların kullanılması ve benimsenmesi için kritik olan NFT tabanlı işlemler için uygundurlar. Sonuç olarak, blok zincirindeki NFT’lerin maliyet yapısı dikkate alınması gereken önemli bir faktördür ve hissiz ideal seçenek. Yinelenen NFT’ler bütünlüklerini sorguladığından, hard forklar, değiştirilemez özellikleri tehlikeye atabilmekte. Bu nedenle, NFT’leri ve pazar yerlerini çatala dayanıklı blok zincirler üzerinde tasarlamak çok önemlidir.

Benzer şekilde, blok zincirleri tasarım gereği değişmez olduğundan, daha hızlı kesinlik, saldırganların dijital defterlerden ödün vermek için daha az zaman dilimine sahip olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, ademi merkeziyetçiliği korurken daha hızlı işlem kesinliği elde eden herhangi bir platform, NFT pazarları oluşturmak için idealdir. Bu hususlar dışında, NFT geliştirme için nihai blok zinciri seçimi, NFT’lere neden sahip olmak istediğiniz, bütçeniz ve yatırım hedefleriniz gibi hedeflerinize bağlıdır. Sorular konusunda netseniz, zor kazandığınız parayı harcamadan önce araştırmanızı yapmanız ve çeşitli NFT blok zincirlerini karşılaştırmanız gerekir.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik