Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Piyasası Dünya Çapında Ne Kadar Kabul Gördü?

Paylaş

NFT piyasası büyük bir pasta olmaya devam etmekte. Teknolojinin erdemini öven alkışlar ya da son piyasa gerilemesinden keyif alan şüpheciler elbette var. Herkesin kripto hakkında söyleyecek bir şeyleri var. Ve kripto alanındaki en sıcak konulardan biri, nispeten yakın zamanda ortaya çıkan, değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) patlamasıdır.

Böylece, medyanın tüm bu ilgisine rağmen, ABD’de kripto para birimi ve NFT’lerin benimsenmesi oldukça yavaştır. ABD’de yaklaşık her 10 kişiden biri kriptoya sahip olduğunu bildirmekte. Fakat yalnızca %2.8’i bir NFT satın aldıklarını dile getirmektedir.

Finder, Eylül 2020’de 20 ülkede 28.000’den fazla İnternet kullanıcısıyla anket yaptı. Böylelikle ABD’de %2.8’lik NFT benimseme oranına sahip. Bu da diğer iki ülke dışında tüm ülkelerin çok gerisinde kaldığını anlamına gelmekte. Birleşik Krallık (%2.5) ve Japonya (%2.2). ABD’deki NFT edinme oranı, kabaca küresel benimsenme oranının %11,6’sının dörtte biri kadardır. Ankete katılanların %3,9’u gelecekte bir NFT satın almayı planladıklarını söyledi. Gelecekteki bu alıcılar ABD’yi benimseme oranını yaklaşık %7’ye çıkması beklenmekte. ABD’de benimseme oranını yalnızca İngiltere ve Japonya’nın önüne çıkartabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde NFT’lerin benimsenmesini engelleyen şey muhtemelen iki yönlüdür. İlk neden, düşük benimsemenin farkındalıkla çok ilgisi var. ABD’de ankete katılanların üçte birinden azı (%29,4) NFT’nin ne olduğunu bildiklerini söyledi.

Araştırma, NFT’ler ve NFT sahipliği için farkındalık oranları arasında çok güçlü bir ilişki buldu. Örneğin, Japonya’daki farkındalık kabaca %10’dur ve uygun bir şekilde, benimseme açısından (%2,2) son sırada yer almaktadır. Bunu, yaklaşık %51 ile en yüksek farkındalık oranlarından birine ve en yüksek benimseme oranına (%32) sahip olan Filipinler ile karşılaştırın.

NFT Piyasası ve ABD’nin Karmaşık İlişkileri…

ABD’de benimsenmenin gecikmeli olmasının ikinci nedeni ise çok açık. Amerikalıların genel olarak kripto dünyasına yatırım yapmayı nasıl gördükleriyle ilgilidir. Ayrı bir Finder anketinde 27 ülkedeki katılımcılara kripto para biriminin iyi bir yatırım olup olmadığını sorulmakta. Yanıtlar oldukça farklı. Ancak çoğunluk (%55) kripto iyi bir yatırım olarak görmediklerini söyledi. Küresel sonuçlara bakarak, çoğu Amerikalı’nın neden kriptoya yatırım yapmadığını veya zor kazanılan paralarını kriptoya ve bunun uzantısı olarak NFT’lere yatırma konusunda şüpheci olduğunu açıklayabiliriz.

Çalışma için incelenen ülke örnekleminden, daha zengin ülkelerin kripto para birimini sağlam bir yatırım olarak görme olasılığı büyük ölçüde daha düşüktür. Ayrıca ülkeleri duygulara göre kripto hakkında daha olumlu görüşlere sahip olanlara ve daha olumsuz görüşlere sahip olanlara ayırırsak, kriptoya olumlu bakan ilk 14 ülkedekilerin yaklaşık %69’u kriptonun iyi bir yatırım olduğunu düşündüklerini söylemekte. Bu, sadece %30’unun kriptoyu iyi bir yatırım olarak gördüğü anlamına gelmekte. En alttaki 13’teki oranın iki katından fazla… İlginç olan, alt yarıdaki ülkelerin kişi başına ortalama geliri 40.907 dolar. Daha kripto pozitif ülkelerdeki ortalama gelirden neredeyse 10 kat daha yüksek.

Amerika Birleşik Devletleri, yaygın olarak kullanılmayan NFT’ler kullanımını benimseyen son ülkeler arasında olabilir. Ancak farkındalık ve toplumsal katılım arttıkça, ABD’nin hızla sıraya girmesi beklenmekte. Zaten 2022’de Gucci, Samsung ve Lamborghini gibi önde gelen markalar parmaklarını NFT pazarına soktu. Daha küçük markaların devreye girmesi de beklenmekte.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik