Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Oyunu Oynamak Kazançlı Mı?

Paylaş

2022’de parlaması beklenen NFT oyunlarından NFXhaber olarak bahsetmiştik. Peki NFT oyunu oynamak kazançlı mı? Gelin NFT oyunlarının artıları ve eksilerine bir göz atalım.

NFT oyunu oynamanın artıları

  • Bir katılımcı, NFT oyunu içerisindeki varlıklarını her an takas edebilmekte ve uygun bir fiyata satın alabilmektedir. Satıcı, mülkiyeti devrederek, alıcıyı mevcut sahip yapar. Bunun yanında tüm işlem, ilgili Blockchain ağında kayıt altına alınır.
  • Oyun içi NFT’ler, değiştirilemez oldukları için çoğaltılamaz. Ayrıca bu varlıklar taşınabilmekte ve MetaMask gibi bir kripto cüzdanında saklanabilmektedir. Bu nedenle, bir blockchain oyunu kapandığında NFT’ler yasadışı olarak elde edilemez veya kaybedilemezler.
  • Mülkiyet ve kontrolün varlığı ve geçmişi tamamen değiştirilemez ve blok zinciri aracılığıyla halka açıktır. Her öğeye ayrıca tam şeffaflık ve Blockchain tarafından doğrulanan bir nadirlik verilir.
  • NFT’ler çeşitli NFT pazarlarında sergilenebilmektedir. Buna göre NFT’ler, marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilmektedir. Tasarımlara yeni yaratıcı özellikler ekleyerek, ilgi ve benimsemeyi artırmak mümkündür.

NFT oyunu oynamanın eksileri

  • NTF satın alanlar iyi bir yatırım yaptıklarına inanıyor. Bununla birlikte, çok sayıda uzman, bu dijital varlıkları satın alma çılgınlığını, ileride patlayacak bir ekonomik balon olarak görüyor. Çok sayıda değiştirilemez token, değerlerini ve gelişme potansiyellerini göstermiş olsa da NFT alanı, hâlâ aşırı spekülasyona ev sahipliği yapıyor.
  • NFT oyunu ve dolayısıyla NFT’ler, Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmektedir. Blockhain, genellikle gözle görülen, olumsuz bir çevre etkisine sahiptir. Yoğun enerji kullanımı ve sera gazı salınımı bu etkilerin başında gelir.

NFT ve kripto oyunları hakkında

Yeni bir NFT oyunu ararken, şüphesiz bazı sorularınız olacak. Bu nedenle, tüm sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olmak için, NFT piyasasındaki sık sorulan soruları yanıtladık.

En iyi NFT oyunlarının keyfini çıkarırken nasıl para kazanıyorsunuz?

Oyun mekaniği, NFT oyunları oynarken gösterdiğiniz çaba ve zaman için adil bir şekilde ödüllendirilmenizi sağlar. Örneğin, siz ve başka bir oyuncu, birbirinize karşı savaşmak için 100 tokenlik bir giriş ücreti ödediniz. Savaşın sonucuna bağlı olarak, kazanan tüm tokenleri alır. Ayrıca, güzelliklerle dolu güzel bir küçük ganimet kutusu elde eder. Genellikle, kazandığınız diğer hediyelerle birlikte edindiğiniz NFT’leri de satabileceğiniz bir pazar yeri oyunda mevcuttur.

NFT oyunu oynamanın oyunculara faydaları nelerdir?

Çoğu oyunda, tüm veri merkezi bir sunucuda depolanmaktadır. Ayrıca bu oyunlarda hesabınız, birisi tarafından kontrol edilebilmektedir. NFT oyunu merkezi olmamasıyla diğer oyunlardan ayrılmaktadır. Bu, birini kızdırdığınızda değerli öğelerinize el konulmayacağı anlamına gelir. Oyun içi varlıklarınız üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Ek olarak, oyun içi öğeler kazanarak NFT koleksiyonu da oluşturabiliyorsunuz. NFT’nize ekleyebileceğiniz NFT’ler veya öğeler kazanacaksınız. Bununla birlikte onu, bu süreçte daha nadir hale getireceksiniz. Daha sonra ise NFT’lerinizi, pazarlar aracılığıyla satabilmektesiniz. Bu, geleneksel oyunların sunmadığı “oyun faaliyetlerinizden gelir elde etme” imkânı sağlar.

NFT oyun dünyasına nasıl girilir?

Oyun oynamak için genellikle bir NFT satın almanız gerektiğinden, NFT oyunlarına girmek biraz paraya mâl olabilmektedir. Oynamak istediğiniz oyundan bir NFT satın alın ve bir oyun CD’si satın almak veya Steam’den indirmek gibi maliyetleri göz önünde bulundurun. Ardından, tüm varlıklarınızı kendi kripto cüzdanınızda saklarsınız. Böylece, çeşitli oyunları oynarken cüzdanınızdan oyuna daha fazla öğe aktarma avantajınız olacak. Ayrıca bu öğeleri, kullanacak ve oyunun dünyasıyla etkileşime gireceksiniz. Çoğu oyun tarayıcı tabanlıdır, yani herhangi bir ek uygulama veya program indirmenize gerek yoktur. Bazı oyna-kazan oyunları konsollara bile geliyor. Bu yüzden, NFT oyunu oynamak için öncelikle oyunun türünü öğrenin.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...