Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Koleksiyonları Neden Değerlidir?

Paylaş

Değiştirilemez tokenler olarak da bilinen NFT’ler, blok zincirinde bulunan ve kopyalanamayan benzersiz dijital varlıkları temsil eder. 2021’de toplam NFT satış sayısı 17 milyar doları aşan NFT sektörü için büyük ölçüde çıkış yılı oldu. Öyleyse, neden bu kadar değerli olduklarını NFXHaber olarak inceleyelim. NFT’ler, karşılıksız varlıklardır ve onları benzersiz kılan da budur. Picasso’nun resimleri birbirinin yerine geçemez. Başka bir deyişle, orijinal görüntü yeri doldurulamaz ve benzersizdir. Aynı şekilde, dijital dosyalar NFT’ler ile yeri doldurulamaz hale gelir.

Fungible olmayan belirteçleri daha iyi anlamak için değiştirilebilirliğe bakacağız. ‘Fungible’, bir varlığı başka bir varlıkla değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, ortak bir varlık aynı zamanda ortak bir para birimidir. 20 dolarınız olduğunu ve karşılığında iki 10 dolarlık banknot aldığınızı hayal edin. Aynı değere sahipsiniz, ancak yeni bir varlığa sahipsiniz. Bitcoin, takas edilebilmekte olan varlığa bir örnektir. Bununla mal ve hizmet satın alınabilmekte. Hatta doğası gereği NFT’lerden farklı olabilmekte.

NFT Sanatını Ayırt Eden Nedir?

Birkaç faktör, değiştirilemez bir belirtecin değerini belirler. Bir NFT’yi değerli yapan nedir? Karşılıksız bir tokenin (NFT) ne kadar değerli olduğunu hesaplarken düşünmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

1- Temel değer.
2- Potansiyel değer.
3- Alıcının bakış açısı.
4- Karşılaştırılabilen piyasa değeri.
NFT kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, NFT coinler daha küçük birimlere bölünmektedir. Bitcoin ve Ethereum örneklerdir. Bitcoin’ler Satoshis’e ve Ethereum’a Wei’ye bölünmekte.

NFT’ler Bitcoin’ler gibi bölünemez. Nadir, sınırlı miktarda verilerdir. Çoğaltılıp paylaşılamaz mıydı? Elbette olabilmekte, ancak bir NFT’nin avantajı, varlığı bir token dönüştürmektir. Bu, satın alındıktan sonra sanat eseriyle birlikte gelen bir dijital sahiplik sertifikasına sahip olduğu anlamına gelir. Satın aldığınız kaynağın veya NFT’nin özgünlüğünü ve güvenilirliğini yaratır. Gerçek bir Picasso, evlerde veya işyerlerinde satılmakta ve asılmak için sahte kopyalar ürettikten sonra bile değerli kalacaktır.

NFT’ler Nasıl Yapılır?

Herkes dijital dosya oluşturabilmekte. Siz sanatçılar, oyuncular, markalar ve müzisyenler işlerini yaratabilmektesiniz. Ayrıca bunu satmak için blok zinciri NFTS’ye dönüştürebilirsiniz. Bu dönüşüme darphane adını veriyoruz. Bundan sonra, onları seçtiğiniz pazarda satabilir ve bir komisyon (telif hakkı) ekleyebilir, böylece birileri satın aldığında ödeme alırsınız. Lütfen bu işlemlerin ücretlerinin Ethereum blockchain gaz ücretleri nedeniyle pahalı olduğunu unutmayın.

Her işlem yaptığınızda, kullanılan gazın yanı sıra bir satış ve satın alma ücreti ödersiniz. Bu ücretler siteye göre büyük farklılıklar göstermektedir. Bir NFT oluşturmak için, bunların yapıldığı ve ticaretinin yapıldığı bir platformu ziyaret edin. Rarible, Ethereum ve SuperRare popüler platformlardır. Bu sistemler, blok zincirini kullanarak değiştirilemez NFT’ler oluşturmanıza izin verir. Bu, hiç kimsenin NFT’nizi geri alamayacağı veya yeniden üretemeyeceği anlamına gelir. Pek çok türde değiştirilemeyen belirteçlerin bir değeri vardır, ancak değeri olan farklı NFT türleri nelerdir?

Birçok NFT, müzik , sanat eseri, koleksiyon karakterleri, bir video oyunundaki nesneler vb. gibi dijital içerik sertifikalarını doğrulamak için kullanılır. İçerik, değiştirilemez belirteçlere dönüştürülebilir ve sahiplikleri izlenebilir ve kontrol edilebilir.

NFT Yatırımı Yapılmalı Mı?

NFT’nin ani başarısı nedeniyle birçok küçük balık yemi ısırıyor. Bu, alanı hem çöp hem de hazineler beklemekte. Satın aldığınız tokenin gerçek bir gelecek değeri varsa, NFT’ler yatırıma değer. Temel değer, NFT’yi oluşturan şirketin veya bireyin değerini temsil eder. Maddi ve maddi olmayan NFT varlıklarına bağlıdır.

Örneğin, Twitter’ın yaratıcısı Jack Dorsey ilk tweet’i açık artırmaya çıkardı. 2 milyon dolara da satılmakta. Ancak yakın zamanda yeniden satışa sunulduğunda önemsiz teklifler aldı. Diğer sanatçıların eserleri 50 milyon dolar veya daha fazlasına satılmakta.

NFT alanında çok fazla para varlığını gösterir ve piyasa, piyasa talebine göre değerini belirler. Sanat gibi, NFT’lerin de değeri vardır, piyasanın buna değdiğini söylediğine göre. NFT pazarındaki değer kazancı muazzamdır. Ancak, henüz çözülmesi gereken sorunlar ve sorunlar var. Karbon ayak izi, NFT’ler için kritik bir endişe kaynağıdır. Tek bir NFT çok fazla enerji tüketebilmekte. Ayrıca günlük olarak alınıp satılan milyonlarca NFT’den bahsediyoruz. Çevresel sonuçları önemli. Bununla birlikte, birçok blok zinciri bu sorunu ele alıyor ve karbon nötr hatta negatif hale geliyor.

Benzer Yazılar

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....

Büyük Şirketler NFT’lerin Yükselişini Kurtarabilir Mi?

Birçok büyük şirket, değerlerinin düşüşüne rağmen hala NFT'lere büyük...

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...