Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Koleksiyon Fiyatları Mayıs’ta Düşüşte!

Paylaş

2021’de kripto topluluğu, NFT’ler ile her zamankinden daha fazla ilgilenmekte. Ancak 2022 yılında bir şeyler değişti. 2021’de NFT’ler çok hızlı bir oranda büyüdü. Fakat 2022’nin ilk beş ayında bu büyüme yavaşladı ve dengelendi. İşlerin şu anda nasıl gittiğini göstermek için NFT piyasasının ay sonundaki karnesine bakalım. NFXHaber olarak NFT koleksiyon fiyatlarını sizler için derledik.

2022’de kripto piyasasının çökmesinden sonra, yatırımcılar NFT’lerle daha az ilgilenmekte. Geçen haftadan bu yana, kripto piyasası düştüğü için, NFT satışları %54’ten fazla düştü. NonFungible.com, geçen hafta satılan toplam NFT’nin bir önceki haftaya göre yüzde 54,6 düştüğünü söylüyor. Hatta NFT satışlarının sayısı, NFT satışlarının ortalama değeri ve ikincil satışların tümü sırasıyla %22,2-%41,8-%56,7 azaldı. Trendler, bu düşüşe bakmanın bir başka önemli yoludur. Öte yandan bu ölümün her platforma doğrudan etkisi oldu. Dünyanın en popüler NFT pazarı olan OpenSea’yı ele alalım. 300 milyon dolar getiren yeni bir yatırım turundan sonra 13 milyar dolardan fazla değere sahipti.

Bunun dışında rakamlar karışık bir tablo sergiledi. Ocak ayının sonuna kadar, zirveye ulaştığında, OpenSea’deki günlük NFT işlemlerinin sayısı arttı. Öte yandan, işlem sayısı o zamandan beri düşmeye devam etti. Bu haberin yazıldığı sırada günlük satışlar ortalama 30 milyon dolardı.

Mayıs ayının son birkaç gününde, toplam hacim Ocak ayına göre yüzde 75 daha az olan 4 milyar dolardı. LookRare, LOOKS tokenlerinin teşviklerini değiştirmiş olsa da, rekabetçi kaldı ve çok daha az işlemle 2 milyar dolardan fazla satış gerçekleştirdi. İlginç olan, LookRare’de çok fazla aktivite olması, kötü insanların LOOKS tokenlarını kazanmak için NFT’leri ileri geri satmasıydı. Daha az işlem olmasına rağmen, OpenSea’nin yaptığı satışların yarısı olan 2 milyar dolar yapılmakta.

NFT Koleksiyon Fiyatları Neden Düşüyor?

Son rakamları Mart ayı rakamlarıyla karşılaştırdığınızda, sayıların düşmeye devam etmesi dışında hiçbir şeyin değişmediğini görebilirsiniz. Ne kadar heyecan verici olduğu göz önüne alındığında, sonraki zaman periyodu bazı olumlu hikayeleri içinde barındırdı. Ancak yükselişi sürdüremedi. Her iki NFT piyasasındaki günlük işlem miktarı çok düştü. Bu düşüşün ilk etkisi Luna kriziyle başladı daha sonrasında ise faiz artırımı vb. ekonomik olaylar düşüşe çanak tuttu.

Benzer Yazılar

OpenSea, Ethereum L2 Optimism’in Katılımını Duyurdu!

Hacim olarak önde gelen NFT pazarı OpenSea, Twitter aracılığıyla...

MetaMask, Web3 Deneyimlerini Geliştirecek Dapp’ı Yayınladı!

Dünya çapındaki kullanıcılar, varlıklarını tek bir yerde görme isteğini...

Avrupa Metaverse Teknolojisinde ABD ve Çin’i Yakalamak İstiyor!

Avrupa Komisyonu, gelecek yıl Metaverse gibi sanal dünyalar üzerine...

Hi ve Mastercard, Özelleştirilebilir NFT Banka Kartlarını Duyurdu!

Kripto ve fiat finansal bankacılık platformu Hi, küresel ödeme...

Funko, Game of Thrones NFT Koleksiyonunu Duyurdu!

Yeni Funko dijital NFT koleksiyonu Game of Thrones karakterlerinden...

Robinhood, Web3 Kripto Cüzdanını 10.000 Müşterisi için Kullanıma Sundu!

Merkezi Menlo Park California'da bulunan Amerikan finansal hizmetler şirketi...