Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Finans Alanında Benimsenecek Mi?

Paylaş

Art and Collectibles (A&C), NFT finans arenasında öyle bir ponzi alıyor ki, NFT’nin tamamen bu alanlarla ilgili olduğu düşünülebilir. Kesinlikle bugüne kadarki NFT projelerinin büyük çoğunluğu böyle olabilmekte. Sanat ve koleksiyon ürünlerine odaklanmakta. NonFungible tarafından yayınlanan üç ayda bir yapılan araştırmalar ilginç bir tablo çizmekte. Hacim olarak 2021’in ilk çeyreğinde pazarın %91’ini, ardından üçüncü çeyrekte %85’ini temsil ediyor. Bu, aynı anda diğer NFT projelerinin artan varlığını vurgularken, A&C’lerin baskınlığını gösterir.

NFT’lerin kullanım durumları büyüyüp çeşitlendikçe ve teknolojinin faydaları giderek daha fazla fark edildikçe iki soru kalıyor. NFT’lerin toplu olarak benimsenmesini ne engelliyor ve başarı nasıl gelecek?

Kiril Nikolov, kısmen dünyadaki kripto para birimlerinin düşük düzeyde benimsenmesi. Ancak esas olarak kamu hizmetleri ve hizmet eksikliği olduğunu öne sürmekte. NFT’leri insanların günlük yaşamlarında erişilebilir ve kullanışlı hale getirebilmekte. Nikolov’un bahsettiği kilit hizmetlerden biri finansal araçların geliştirilmesidir.

Bu makale finansal araçların “NFT Finans” terimi altında tanımlanıp gruplanabileceğini önermektedir. Sonraki bölümlerde, NFT finansmanının neleri kapsıyor? Hepsini açıklayacağız. En önemlisi, NFT Finansmanının NFT’lerin yaygın olarak benimsenmesi. Daha sonrasında ise likiditenin genişlemesi gerekmektedir. NFT pazarlarının büyümesi için sanat ve koleksiyon nesneleri içinde ve ötesinde anahtar olduğunu savunuluyor.

NFT Finans Nedir ve Neden Önemlidir?

İlk olarak, NFT Finance’in neler içerdiğine bakalım. CadLabs ve NFT fi arasındaki ortak araştırma serisinde yayınlanan ” The Advent of NFT Finance” başlıklı ilk makalede NFT Finance şu şekilde tanımlandı. “NFT tabanlı finansal ürünler ve hizmetler için Web3 altyapısı ve tüm pazarlar”.

Bunun pratikte ne anlama geldiğini anlamak için sanat, koleksiyon ürünleri ile karşılaştırma yapmak faydalı olacaktır.

TradFi niş varlıklara hizmet eden hizmetlere Özel Finansman varlıklarına denir. A&C dünyasında, sanatsal yatırım araçlarından kredi sağlayıcılarına ve menkul kıymetleştirme platformlarına kadar son on yılda gelişen finansal hizmetler, özel bir finans biçimi olarak kabul edilir. Bu finansal ürünlerin varlığı, oyuncuların sermayeyi serbest bırakması, daha karmaşık işlemler gerçekleştirmesi ve özellikle ikincil piyasalarda sanat eserlerinin alım veya satımında yeni yollara katılması nedeniyle sanat ve kültür piyasasındaki etkinliği artırmayı mümkün kılmaktadır.

1990’larda ipotek ürünleri ve türevlerinin yaratılması ve kredilerin menkul kıymetleştirilmesi ile gayrimenkulün finansallaştırılması, bu sektörün büyümesi için çok önemliydi.

NFT’ler Yaygın Olarak Benimsenme Potansiyeline Sahip Mi?

NFT’ler herhangi bir şey olabilmekte. Bu nedenle, farklı birimler etrafında inşa edilen herhangi bir ekonomik faaliyet, bu birimlerin NFT’ler olarak bir blok zincirindeki varlığından yararlanmaktadır. Bu avantajların birkaçı ise şöyle sıralanmakta. Daha fazla şeffaflık, hesap verebilirlik, izlenebilirlik, verimlilik, güvenilirlik ve şekillendirilebilirlik.

NFT Finans’ın Değeri

NFT Finance, NFT evreninin bir aksesuarı değildir. Ancak NFT’lerin sınırlı sanat ve koleksiyon alanının ötesinde kitlesel olarak benimsenmesi için temel teşkil etmektedir. Bu makalede vurguladığımız gibi; NFT’ler, tedarik zinciri yönetiminden gayrimenkul sektörüne kadar sektörleri geliştirme yeteneğine sahiptir. Ayrıca NFT finansmanı, yatırımcılar, bireyler ve kurumlar için yeni katılım ve kâr fırsatları sunmakta.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...