Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Dünyasında Sahiplik Nedir?

Paylaş

NFT’lerin eleştirmenleri, NFT sahipliğinin sözde anlamsız olduğunu öne sürerek bu soruyu gelişen teknolojiye karşı ana noktalarından biri olarak kullandılar. Mantıklarına göre, bir NFT satın alırken gerçekten sahip olduğunuz tek şey, ayrı bir sitede barındırılan bir görüntü veya dosyaya giden bir köprüdür. Ama bu argüman pratikte nasıl geçerli? Bored Ape Yacht Club ve Goblintown gibi projelerin linkleri şimdiden büyük paralar etmekte.

Bored Ape sahipleri, sahip oldukları maymunların tüm ticari haklarını elde eder. Onlara Bored Ape’lerini istedikleri gibi ticarileştirme yeteneği vermektedir. Aktör Seth Green, Bored Ape’ini içeren bir TV dizisi geliştirmeyi bile umuyordu. Ancak bu planlar, söz konusu maymun da dahil olmak üzere NFT’lerinden birkaçı bir oltalama saldırısıyla kaçırıldığında dumana döndü.

Goblintown, ilk bedava darphaneden itibaren tüm 10.000 goblin bir CC0 lisansı altında kayıtlı olduğundan ve onları etkin bir şekilde kamu malı haline getirdiğinden, bu sahiplik gerekliliklerini tamamen ortadan kaldırır. Bu nedenle, yakın zamanda Goblintown NFT’lerinin ilk kez satışa hazır hale getirildiği OpenSea’de bir tür goblin rönesansı gördük.

Peki ya NFT’lere sahip fiziksel nesneler, sahiplerine haklar verir mi? İtalyan futbol efsanesi Andrea Pirlo’nun kariyerini ve başarılarını, NFT lansmanı ile tüm dünyaya hatırlatacak.

NFT Mülkiyetinin Kanıtları

Kiev merkezli NFT inkübatörü Ikonia kısa süre önce bir sonraki projelerini açıkladı. Andrea Pirlo’nun tam isabetli serbest vuruşlarından birini yaparken gösteren bir NFT koleksiyonu. Koleksiyonun merkezinde mi? Manhattan’da bulunan İtalyan sokak sanatçısı Jorit tarafından yapılan Pirlo’nun bir IRL duvar resmi. Bu IRL duvar resminin sahipleri, boyanmadan önce bir yıl boyunca haklarını elinde tutacak. Aynı zamanda bir metaverse oyun platformu olan The Sandbox’ta oyun içi bir konum olarak gösterilecek. Bu şekilde dijital eşdeğerinin mülkiyeti de verilecek.

Peki bu tam olarak nasıl çalışıyor? Ikonia CEO’su Patrik Arnesson, duvar resminin sahipliği ile ilgili şöyle söyledi:

Diğer herhangi bir sanat eseriyle aynı şekilde çalışıyor. Sahibinin o yıl boyunca fiziksel duvar resmiyle ne yapacağı onlara kalmış. Bununla birlikte, fiziksel duvar resminin boyanmadan önce yalnızca bir yıl boyunca var olacağını, yalnızca dijital görüntüleri ve daha da önemlisi The Sandbox’ta yeniden oluşturulan metaverse duvar resmini teslim edeceğiz. Bu parçanın Metaverse boyutunun gelecek için daha fazla değer taşıdığını oldukça açık bir şekilde iletiyoruz

Sandbox, önümüzdeki yıllarda blockchain oyun endüstrisinin geri kalanıyla birlikte popülaritesini artıracaktır. Analistlere göre kesinlikle büyük oranda tüm piyasa için de geçerli olacaktır. Dijital duvar resmi yalnızca süresiz olarak var olmakla kalmayacak. Sahibi aynı zamanda metaverse’de yanındaki kapalı alanın haklarını da elinde tutacaktır. Dijital ürünler için vitrin ve galeri de dahil olmak üzere, istediği her şey için kullanabilir. Metaverse üzerinde çok rağbet gören bir araziye olan talep… Kulağa şimdiden hoş bir anlaşma gibi geliyor.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...