Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

NFT Dolandırıcılığı Nedir? NFT Dolandırıcılığından Nasıl Korunabiliriz?

Paylaş

Kullanıcı sayıları hızla artmaya devam ettikçe, yeni projeler ortaya çıkıyor ve büyük takipçiler kazanıyor. Para her yere uçmakta. Ve hangi projelere güvenilir tahmin etmesi güç. Neden? Niye? Çünkü en ünlü kişiler ve kuruluşlardan bazıları bile NFT dolandırıcılığı konusunda teşvik eder konumda..

Örneğin, Jason Falovitch ve Mark Cuban’ın ortak bir girişimi vardı. Sponsorlu gönderileri düzgün bir şekilde etiketlemedikleri ortaya çıktı. Dolandırıcılık olduğu ortaya çıkan çok sayıda projeyi teşvik ettikleri için neredeyse her sosyal medya platformundan askıya alındılar.

Ciddi bir sorumluluk eksikliği var. Bu nedenle tüketicilerin NFT kırmızı bayraklarını nasıl tespit edeceklerini bilmeleri ve kendilerini güvende tutmaları her zamankinden daha önemli. Bu NFXhaber kılavuzu, kendinizi korumak için bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi kapsamakta.

NFT Dolandırıcılığı

NFT Dolandırıcılığı Ana Sebep: Araştırma…

Kendinizi NFT dolandırıcılığı tuzağından korumanın en iyi yolu araştırma yapmaktır. Özellikle, bu sadece başkalarının söylediklerini okumak anlamına gelmez. Bu, gerçeği kontrol etmek ve kendinizi araştırmak anlamına gelir. Unutmayın: Başkası ne derse desin, bir NFT projesi satın alırsanız ve geliştiriciler halıyı altınızdan çekerse, sorumluluk nihayetinde size aittir. Bir süredir NFT alanında bulunanlar için, araştırma projeleri neredeyse ikinci doğa haline geldi. Bu, NFT gazilerinin bazen yanmadığı anlamına gelmez. Ancak çoğu, yaygın acemi hatalarından nasıl kaçınılacağını bilir.

Bir koleksiyoncu olarak Mitobe, bir projeye atlayıp kendini yakmanın risklerini çok iyi biliyor. Bu deneyimler nedeniyle Mitobe, ekibinin kiminle çalışacağına karar vermeden önce sanatçıları ve geliştiricileri incelemek için çok zaman harcadığını söylüyor. Projeleri incelemek için ne araştırıyorlar? Mitobe’ye göre, her şeyi. Mitobe, şimdi NFT ile yaptığı bir röportajda, “Her projeyi makro bir perspektiften incelemeniz gerekiyor. İş her şeyi incelemeye geliyor.” dedi. Ancak her şeyi tam olarak nasıl araştırabileceğinizi açıklamadan önce, NFT’lerde dolandırıcılığın nasıl yapıldığını anlamak çok önemlidir.

Kripto ve NFT’lerde Halı Çekme Nedir?

Halı çekme bir “Pump and dump” dolandırıcılığına benzer. Rug pull, dolandırıcıların erken yatırımcıları cezbettiği ve ardından proje fonlarını kaçırarak veya fonları satarak projeyi terk ettiği kötü niyetli bir eylemdir. Buna göre, koleksiyonun fiyatları belirli bir tavana ulaştığında, geliştiriciler varlıkları hızla ekosistemin dışına aktarır ve ortadan kaybolurlar. Örneğin, Nguyen ve Llacuna, 1 milyon doların üzerinde kripto topladıktan sonra projenin web sitesini kapattı. İkili, bunun ardından Discord sunucusunu da kapattı ve tüm satış gelirlerini çeşitli dijital cüzdanlara aktardı. Projeye yatırım yapanlar geliştiricilere ulaşamadı ve kendilerine vaat edilen hiçbir şey verilmedi. Şimdi, Nguyen ve Llacuna’nın her biri 20’şer yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Örneğin, Evil Apes NFT’lerinin piyasaya sürülmesinden bir hafta sonra, Evil Ape olarak bilinen projenin isimsiz yaratıcısı ortadan kayboldu ve 798 ether (2.7 milyon $) projesini tüketti. Söz verilen NFT dövüş oyunu asla gerçekleşmedi ve fiyatlar düştü. Özellikle, çoğu halı çekme yasa dışı değildir. Ancak bir proje fon bağışlama sözü verir ve ardından parayı tutmayı seçerse, kimsenin yapabileceği bir şey yoktur.

Bir Projenin NFT Dolandırıcılığı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

NFT alanındaki dolandırıcılar genellikle oldukça zekidir. Kripto çalmak, blockchain teknolojileri ve akıllı sözleşmeler hakkında ileri düzeyde bir anlayış gerektirir. Aynı zamanda oldukça iyi pazarlama becerileri gerektirir. Dolandırıcılar tökezleyebilmekte ve yanlışlıkla kendilerini ifşa edebilmektedirler. Ancak, bunun her zaman olacağına güvenemezsiniz. Bunun yerine, bir projenin sağlam veya tatsız olma olasılığının daha yüksek olup olmadığını belirlemek için birçok şeyi araştırmanız gerekir.

  • 1. Proje Ekibi

Projenin arkasında kim var? NFT alanında iyi tanınan biri mi? Ne zamandan beri toplulukta aktifler? Kurucuların hesapları ne kadar süre önce çıktı? Bu şeyler size bir proje hakkında çok şey söyleyebilmekte. Aslında Mitobe, bunun herhangi bir projeyi araştırmanın en önemli parçası olduğunu söylüyor.

Mitobe, konu ile ilgili olarak şunları söyledi.

NFT projelerinde iş sanatçılara ve geliştiricilere düşüyor” dedi. “Bir toplulukları var mı? Topluluklarıyla etkileşime giriyorlar mı? …Ne zamandan beri yaratıyorlar? Bu basit sorulardan, yapmak istedikleri şeyin arkasındaki motivasyonlarının ne olduğunu gerçekten anlayabilirsiniz

Ve takımla ilgili bilgiler hiçbir şekilde doğrulanamazsa, bu sizin ilk kırmızı bayrağınızdır. Evet, NFT alanı anonimliği teşvik eder. Ancak en anonim NFT geliştiricileri ve etkileyicileri bile daha iyi bir ifade olmadığı için bir topluluk kağıt izine sahiptir. Anonim geliştiricilere sahip bir proje mutlaka bir dolandırıcılık değildir. Fakat proje liderleri hakkında en azından biraz bilgi bulabilmelisiniz.


NFT Dolandırıcılığı

Araştırmanıza başlamak için mükemmel bir yer Twitter. Takımın umarız, birkaç aydan daha eski bir hesabı vardır. İdeal olarak, kurucular NFT alanında takip eder ve takipçileri olur. Düzenli olarak tweet atar. Başkalarıyla NFT’ler hakkında konuşmalar yapar. Üstelik bunu uzun süredir yapmaları lazım. Yerleşik bir sanatçı yeni bir projeyi duyurduğunda, bunun meşru olup olmadığını doğrulamak genellikle oldukça kolaydır. Ancak bir PFP projesi takipçi kazanmaya başlarsa ve “Lider Sanatçı” veya “Pazarlama Direktörü”nün gerçek bir insan olup olmadığını bile anlayamıyorsanız, bir kırmızı bayrak vardır.

NFT Dolandırıcılığı Riski Erken Teşhis Edilebilir

  • 2. Takip ettikleri sosyal medyanın boyutu

İki kelime: Sahte takipçiler. Bir sosyal medya hesabını desteklemek için takipçi ve etkileşim satın almak kolaydır. Bu Instagram, Discord, Twitter ve diğer sosyal platformlar için geçerlidir. Ancak, NFT topluluğunun en çok kullandığı iki platform olduğu için yalnızca Twitter ve Discord’a bakmak yeterlidir. Bir projenin Twitter hesabı bir aydan biraz daha uzun bir süre önce başlatıldıysa ve altı haneli bir takipçi kitlesi varsa, bu bir tehlike işaretidir. Bununla birlikte, bazı projelerin popülaritesi patladı. Bu nedenle, söz konusu hesabın geçmişine doğru bir yolculuk yapılmalı.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da onaylardır. Bir ünlü desteği ciddi derecede çekici olabilmekte. Hatta projeyi doğrular gibi de görünebilmekte. Ancak, cirolar satın alınabilmekte ve satılabilmekte. Aslında, Jake Paul’ün kısa süre önce NFT dolandırıcılıkları ortaya çıkmıştı. Hatta Lil Uzi Vert bile 2021’de bir halı çekme olayına karıştı.

  • 3. NFT Mint fiyatı
NFT Dolandırıcılığı

NFT’ler genellikle ETH cinsinden fiyatlandırılır Bazıları için 0.1 ETH’lik bir mint fiyatı çok fazla görünmeyecek. Ancak, NFT’lere yeni giren yeni başlayanlar için 250 dolar biraz fazla yüksek olabilir. Mitobe, “Taze yüzlü bir çaylak olarak, JPEG’lere harcamak için çok fazla para” dedi. Şunlar gibi sorular da sormanız gerektiğini belirterek devam etti: Satın almayı düşündüğünüz proje adil bir şekilde fiyatlandırılıyor mu, proje geliştiricileri ne kadar kazanıyor ve bu para nereye gidiyor?

Yol Haritası Olmazsa Olmaz!

  • 4. Proje yol haritası

Yol haritaları üzerinde gerekli özeni gösterirken, bir projenin yol haritasının bir vaat olmadığını ve yasal olarak bağlayıcı olmadığını unutmamak önemlidir. Yol haritaları, çoğu durumda, proje geliştiricilerin birincil satışlar sona erdikten sonra başarmayı umdukları şeylerin listeleridir.

Bunların neye benzediğine dair bir örnek olarak, BAYC’nin 2.0 yol haritası için oluşturduğu şeye bir göz atın.

NFT Dolandırıcılığı

Bir proje yol haritasında çok şey vaat ediyorsa (koleksiyon temalı bir oyun, canlı etkinlikler, sonraki projeler için ücretsiz NFT’ler vb.) bu çıktıların ne kadar uygulanabilir olduğunu düşünün. Elbette yol haritaları, koleksiyonculara bir projenin nasıl büyümeyi umduğunu göstermenin harika bir yolu olabilir, ancak gerçeğe dayanmalı ve fazla vaatte bulunmamalıdır. Birçok dolandırıcılık projesi, hype yaratmak için aşırı görkemli yol haritaları yaptı. Bu yüzden gerçekten neyin ulaşılabilir olduğunu düşünmeniz gerekiyor.

Öte yandan, hiçbir yol haritası imkansız bir yol haritası kadar endişe verici değildir. Bir projenin bahsetmek için gelecek planları yoksa, bu mutlaka bir anlaşma kırıcı değildir. Pek çok sanatçı için sanat faydadır. Bu yüzde yüz iyi. Ama durum böyleyse proje kurucuları bunu açıkça dile getirmeli ve sanatın kalitesine de yansıtılmalıdır.

NFT Dolandırıcılığı Riski Varsa Bu Başlığa Mutlaka Dikkat Edilmeli

  • 5. Topluluk yönetimi

2022’de çoğu proje topluluk odaklı olduklarını söylüyor. Bu muhtemelen dünyanın en başarılı projelerinden biri olan BAYC’ye kadar uzanıyor . BAYC’nin kurucuları, maymunlarının sadece bir kulübün üyelerinin erişebildiği özel bir barda var olduklarını hayal ettiler. Bu fikre uygun olarak, kurucular koleksiyoncuları için gerçek bir topluluk duygusu geliştirmek için zaman ve enerji harcadılar. Bu taktik oldukça başarılı oldu ve topluluk temelli NFT projeleri fikrini popüler hale getirdi.

Mitobe, NFT’lere yeni başlayanlar için, projeye olan bağlılıklarını gösterdiğinden, kurucuların bir topluluk oluşturmaya çalışma yollarını araştırmanın önemli olduğunu söylüyor. Mitobe şimdi nft’ye “Gelen yeni insanlar için, topluluk yönüne iniyor” diyor. “Parayı savurmak istiyorsanız, sanatçıların ve geliştiricilerin ne yaratmaya çalıştığını anlamanız gerekir. Gerçekten mantıklı mı?” Başka bir deyişle, birçok proje bir topluluk oluşturmaya çalıştıklarını söylüyor, ancak bunu nasıl yapmayı planladıklarını ana hatlarıyla belirtmiyorlar. Ve eylemlerinin hiçbiri aslında topluluk oluşturmaya odaklanmıyor – bir topluluk oluşturmak hakkında konuşmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

NFT Dolandırıcılığı

Geliştiriciler zemin süpürmelerini mi istiyor? Fiyatların altında listelemek için üyeleri yasaklıyorlar mı? Topluluğun genel havası güvenli ve misafirperver mi? Uygun yönetim olmadan, topluluklar hızla tacizle dolu bir yankı odasına dönüşebilir. Bir topluluk yukarıda bahsedilenlerden herhangi birine sahipse, bu büyük bir kırmızı bayraktır ve kurucuların projeye olan bağlılıklarının eksikliğini gösterebilir. Tek dertlerinin para olduğunun iyi bir işareti.

NFT Dolandırıcılığı Hala Mümkün Mü?

Kırmızı bayraklar için bir proje araştırmak ve NFT dolandırıcılıklarını belirlemek söz konusu olduğunda, her kayayı devirmek acı verici olabilir. Ancak sonuçta paha biçilmezdir. Bir projeyi ve arkasındaki insanları araştırmak için zaman ayırmak, sizi bir halı çekme işleminden kurtarabilir. Bu, dumanın olduğu her yerde ateş vardır demek değildir. Ancak bir şey gerçek olamayacak kadar iyi veya yanlış görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Gerçek şu ki, dijital ürünler hala geniş çapta düzenlemeye tabi değil. İşler kötüye gittiğinde yardım almak zordur. Yeni bir projeye geçmeden önce hepimiz biraz daha şüphelenebiliriz.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...