Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Neal Stephenson Metaverse Girişimini Başlattı

Paylaş

Neal Stephenson Metaverse terimini tam 30 yıl önce ortaya atmıştır. LAMINA1 adlı Metaverse blok zinciri projesini başlatıyor. 1992’de bilim kurgu yazarı Neal Stephenson, Snow Crash’te romanında Metaverse terimini kullanmıştır. Şimdi, vizyonunu hayata geçirmek için Peter Vessenes ile birlikte çalışacak. NFXhaber olarak detayları sizin için derledik.

Neal Stephenson

Neal Stephenson Metaverse

Neal Stephenson Lamina1 adlı Metaverse odaklı blok zincirini oluşturduklarını duyurdu. Stephenson başkan olarak görev yaparken Vessenes projenin CEO’su olarak görev alacak. Lamina1, sanal ve artırılmış gerçeklik entegrasyonlarına odaklanan açık Metaverse olacaktır. Lamina1’in test ağı ve Betanet’in bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Ayrıca Lamina1’in nihai hedefi, romanın kendisinden ilham alan sürükleyici bir 3D Metaverse oluşturmaktır. Neal Stephenson açıklama yaptı.

Microsoft [MSFT] gibi büyük şirketler ilgilenmeye başladı ve ilgimi çekti. Aynı zamanda birçok küçük oyuncunun da ilgilenmesi gerçekleşti. Metaverse girmek ve hayallerini inşa etmek, fikirlerini inşa etmek, yaratıcı fikirlerini veya ticari emellerini gerçekleştirmek isteyen birçok insan var.

,

Vessenes, Neal’ın vizyonuna biraz daha yakın bir vizyon inşa etmek istiyoruz. Bu bir yaratıcık, bilgi işlem teknolojisi ve Metaverse’ü inşa edenleri destekleyecek bir topluluk sağlar. Projeyle ilgili ayrıntılar şu an açıklanmamış durumda. Bununla birlikte Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, projenin erken yatırımcılar listesinde kayda değer bir isim olarak yer almaktadır. Vessenes, açıklama yaptı.

Neal vizyonunu, bilgeliğini, deneyimini ve bazı temel hedeflerini yanında getiriyor. Sanatçılara ve diğer değer yaratıcılarının çalışmaları için düzgün ödeme almalarına yardımcı olacaktır. Çevreye yardım etmek ve Metaverse vizyonunu görmek yerine gerçek bir açık Metaverse inşa edildiğini görmek kurul tarafından ortaklaşa seçilmiştir.

Yazarın Vizyonu

Stephenson’ın 1992 tarihli romanı, Metaverse’ü dünya çapında bir fiber optik ağ ve VR kulaklıklar aracılığıyla erişilen sanal bir kentsel ortam olarak tasvir ediyor. Kitapta sosyal eşitsizlikler, merkezi kontrol ve sürekli reklam temaları yer alırken, sanal gayrimenkul kavramına da yer verilmektedir. Yazar, modern oyun geliştirmenin hala hem geliştirici hem de tüketici için ekranlar etrafında şekillendiğini belirtmiştir. Ayrıca Metaverse için hem 2D ekranları hem de AR/VR teknolojisini kapsayan hibrit bir yaklaşımın kullanılacağını belirtmiştir. Son olarak açıklamalarını şu cümlelerle sonlandırdı.

Mekanik daktilolar için tasarlanmış klavyeleri kullanarak son derece zengin 3B ortamlarda akıcı bir şekilde geziniyor. Ayrıca bu şekilde etkileşim kuruyoruz. Bu kullanıcıları ve deneyimleri inşa eden geliştiricileri geride bırakan bir Metaverse yanlış yola sapabilir.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...