Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Neal Stephenson Metaverse Girişimini Başlattı

Paylaş

Neal Stephenson Metaverse terimini tam 30 yıl önce ortaya atmıştır. LAMINA1 adlı Metaverse blok zinciri projesini başlatıyor. 1992’de bilim kurgu yazarı Neal Stephenson, Snow Crash’te romanında Metaverse terimini kullanmıştır. Şimdi, vizyonunu hayata geçirmek için Peter Vessenes ile birlikte çalışacak. NFXhaber olarak detayları sizin için derledik.

Neal Stephenson

Neal Stephenson Metaverse

Neal Stephenson Lamina1 adlı Metaverse odaklı blok zincirini oluşturduklarını duyurdu. Stephenson başkan olarak görev yaparken Vessenes projenin CEO’su olarak görev alacak. Lamina1, sanal ve artırılmış gerçeklik entegrasyonlarına odaklanan açık Metaverse olacaktır. Lamina1’in test ağı ve Betanet’in bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Ayrıca Lamina1’in nihai hedefi, romanın kendisinden ilham alan sürükleyici bir 3D Metaverse oluşturmaktır. Neal Stephenson açıklama yaptı.

Microsoft [MSFT] gibi büyük şirketler ilgilenmeye başladı ve ilgimi çekti. Aynı zamanda birçok küçük oyuncunun da ilgilenmesi gerçekleşti. Metaverse girmek ve hayallerini inşa etmek, fikirlerini inşa etmek, yaratıcı fikirlerini veya ticari emellerini gerçekleştirmek isteyen birçok insan var.

,

Vessenes, Neal’ın vizyonuna biraz daha yakın bir vizyon inşa etmek istiyoruz. Bu bir yaratıcık, bilgi işlem teknolojisi ve Metaverse’ü inşa edenleri destekleyecek bir topluluk sağlar. Projeyle ilgili ayrıntılar şu an açıklanmamış durumda. Bununla birlikte Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, projenin erken yatırımcılar listesinde kayda değer bir isim olarak yer almaktadır. Vessenes, açıklama yaptı.

Neal vizyonunu, bilgeliğini, deneyimini ve bazı temel hedeflerini yanında getiriyor. Sanatçılara ve diğer değer yaratıcılarının çalışmaları için düzgün ödeme almalarına yardımcı olacaktır. Çevreye yardım etmek ve Metaverse vizyonunu görmek yerine gerçek bir açık Metaverse inşa edildiğini görmek kurul tarafından ortaklaşa seçilmiştir.

Yazarın Vizyonu

Stephenson’ın 1992 tarihli romanı, Metaverse’ü dünya çapında bir fiber optik ağ ve VR kulaklıklar aracılığıyla erişilen sanal bir kentsel ortam olarak tasvir ediyor. Kitapta sosyal eşitsizlikler, merkezi kontrol ve sürekli reklam temaları yer alırken, sanal gayrimenkul kavramına da yer verilmektedir. Yazar, modern oyun geliştirmenin hala hem geliştirici hem de tüketici için ekranlar etrafında şekillendiğini belirtmiştir. Ayrıca Metaverse için hem 2D ekranları hem de AR/VR teknolojisini kapsayan hibrit bir yaklaşımın kullanılacağını belirtmiştir. Son olarak açıklamalarını şu cümlelerle sonlandırdı.

Mekanik daktilolar için tasarlanmış klavyeleri kullanarak son derece zengin 3B ortamlarda akıcı bir şekilde geziniyor. Ayrıca bu şekilde etkileşim kuruyoruz. Bu kullanıcıları ve deneyimleri inşa eden geliştiricileri geride bırakan bir Metaverse yanlış yola sapabilir.

Benzer Yazılar

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....

Büyük Şirketler NFT’lerin Yükselişini Kurtarabilir Mi?

Birçok büyük şirket, değerlerinin düşüşüne rağmen hala NFT'lere büyük...

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...