Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Metaverse ve Web3 Milyonlarca Kişiye İş Umudu Olacak!

Paylaş

Metaverse ile doğacak olan iş olanakları şüphesiz beklentilerimizi aşacak. Ayrıca, sanal alana geçişin ardından birçok kişinin mevcut mesleklerini sürdürmesiyle beklentilerimizi aşacaktır. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Metaverse ve Web3 Milyonlarca Kişiye İş Umudu Olacak!

Ülkeyi yeniden işe döndürmeyi amaçlayan ve ekonomiyi güçlendirmeye çalışan politikacılar, geleneksel istihdam olanakları yarattılar. İstihdam programlarının, Büyük Buhran’ın istihdam yaratma dönemlerinden ABD Başkanı Barack Obama’nın Amerikan İş Yasası’na kadar uzanan çok uzun ve zorlu bir geçmişi vardır. 

Hükümetler, vatandaşlar için anlamlı işler üretmeye çalışıyor. Ancak bir sonraki büyük istihdam yaratma girişiminin yukarıdan aşağıya gelmesi pek mümkün görünmüyor. Metaverse çoğu hükümetin üzerinde çok az kontrol ve yargı yetkisine sahip olduğu bir alan. Fiziksel dünyamızın yanında var olan bu sanal dünya, ulusal sınırlarla sınırlı değildir. Bu yüzden muhtemelen en büyük istihdam bu alandan gerçekleşecektir.

Metaverse, insanların yeniden yaratabileceği, etkileşimde bulunabileceği ve ticaret yapabileceği sanal dünyalardan oluşan bir ağdır. Kullanıcılar avatarlar olarak toplantı yerleri gezebilirler. Pazarlar arasında dolaşmasına ve yalnızca gerçek dünyada yapabildikleri birçok eylemi sanal dünyada gerçekleştirmesine imkân tanır.

Metaverse Ne Vaad Ediyor?

Metaverse’in en büyük vaadi, çılgın kostümler giyme ve sanal müzik salonlarında çılgınca eğlenme yeteneği değil. Web 3, Metaverse’de kazanılacaktır. Çünkü aynı insanların dünyalar, alemler ve bölgeler arasında anlamlı bir iş bulmasına olanak sağlayacak. Metaverse’in hazzı göz önüne alındığında, milyonlarca insanın geçimini sağlamak için girip çıktığı sanal bir dünya hayal etmek imkânsız. Bununla birlikte, yeni ortaya çıkan Metaverse çalışmaları devam etmektedir.

Kazanmak için oyna veya “GameFi” sektöründe, sanal evcil hayvanlar, insan sahiplerinin onları okşaması, giydirmesi ve yönlendirmesi ile özgürce dolaşır. Ancak bu sadece eğlence için yapılmamaktadır. Oyuncular token ve diğer oyun içi ödülleri toplayabilir. Bunları meta veri kaynakları aracılığıyla gerçek parayla dönüştürebilir.

Filipinler gibi yoksul ülkelerde çalışan işçiler, işverenleri adına bu görevleri yaparak hayvanlarla token toplayarak günde yaklaşık 30 dolar kazanıyor. Sahipler, sanal evcil hayvanlarını kiralayarak ta para kazanırlar. Bu da onlara her gün token toplamanın yanı sıra zaman kazandırır. Özel platformlar, ünlülerin ve sanatçıların Metaverse’de sanal deneyimler yaşamasını sağlıyor. Hayranlar, bir Youtube yıldızıyla golf oynamak için ödeme yapabilecek veya sanal bir ortamda bir düşünür ile bire bir oturumda yeni beceriler edinebilir. Bu, Metaverse’in muazzam potansiyelinin bir başka kanıtıdır.

Metaverse’de Genel Olarak Ne Var?

Metaverse ile ilgili çalışmaların tümü sanal olarak gerçekleşmeyecektir. Programcılar, tasarımcılar ve geliştiriciler gibi çalışanlar bu dünyayı geliştirmeye devam edecektir. Bugün dünya çapında milyonlarca insan ofislerde ve fabrikalarda çalışıyor. Metaverse’in ortaya çıkması, istihdamın alışık olunandan farklı bir sanal ortama geçişini görecek.

Metaverse

Emlak: The Sandbox ve Decentraland gibi Metaverse dünyalarında, sanal arazi şimdiden milyonlarca dolara satılıyor. Gerçek dünya mülkü aynı anda meta veri deposuna yüklenecektir. Potansiyel alıcıların dünyanın diğer tarafındaki bir sahil apartman dairesini “gezmelerini” veya halen yapım aşamasında olan bir apartman dairesini görmelerini sağlayacak.

Moda: Louis Vuitton’dan Gucci ve Nike gibi moda şirketleri Metaverse evreninin bir parçası olmaya çalışıyor. Milyonlarca kişinin avatarlar aracılığıyla iletişim kurduğu bir dünyada, moda olanakları sonsuzdur. Konu giyim olduğunda, bireyler artık cinsiyete, vücut formuna veya özgünlüğe bağlı değildir. Moda tutkunları, avatarlarını popüler markaların sınırlı sayıdaki kıyafetlerini giydirmek için para ödeyecekler.

Müzik: Metavarse uluslararası karantina döneminde kullanılarak kendini kanıtladı. 27 milyondan fazla hayranın Travis Scott’ın 2020’deki Fortnite konserini izlemişti. Metaverse evreninin, yeni eski fark etmeden herkese hitap ettiğini kanıtladı. Web3 teknolojisi, girişimci sanatçılar tarafından sınırlı sayıda özel kayıtlar oluşturmak ve kişisel bağlantılar geliştirmek için kullanılmaktadır. Yeni Metaverse evrenleri ortaya çıktıkça ve vaatlerini gerçekleştirdikçe, güven artacaktır. Sunduğu kariyer fırsatları herkese kendini gösterme şansı tanıyacaktır. Artık Metaverse’de avatarlarınızla mağazalara gidebilirsiniz. Yemek yiyebilir hatta oradan siparişi evinize istetebilirsiniz.

Metaverse ile herkes tanışamayacak olsa da ilerleyen zamanlarda kullanmaya başlayanların sayısında ciddi bir yükseliş beklenmektedir. Metaverse ne kadar tanınır ve kullanılırsa, geleceği zenginleştirecektir.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...