Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Metaverse Oyun Platformuna 3 Milyar Dolar Yatırım Geldi!

Paylaş

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), Metaverse oyun projelerine yardımcı olacak bir fon başlattı. Şirket tarafından ayrılan fon 600 milyon doları içeriyor. Bununla birlikte a16z, yeni duyurulan fonun ne için kullanılacağını açıkladı. Buna göre fon, oyun stüdyoları, tüketici uygulamaları ve altyapı sağlayıcıları için kullanılacak. NFXhaber olarak detayları sizin için derledik.

Tanınmış risk sermayesi şirketi a16z, Metaverse oyun sektörüne yatırım için 600 milyon dolarlık fon başlattı. Buna göre GAMES FUND ON olarak adlandırılan fon, endüstri liderlerinden tam destek aldı. Roblox, Blizzard, Riot Games, Discord, Twitch gibi şirketlerin kurucuları ve ortakları dahil olmak üzere önde gelen isimler, yeni nesil dijital oyunları oluşturmak için fona destek veriyor.

a16z’nin Metaverse oyun hamleleri

a16z, 600 milyon dolarlık fonun başlatılma nedenini de açıkladı. Buna göre fon, oyunların tüketici ekosisteminde “yeniliği teşvik ettiği” ve gelecek yüzyılın “önemli noktası” olduğu inancına dayanıyor. Şirket; Fortnite, League of Legends ve Minecraft gibi devlerin her yıl milyarlarca dolar gelir elde ettiğini söyledi. Görünüşe göre a16z, Metaverse’nin, 300M dolarlık oyun endüstrisine meydan okuyabileceğine inanıyor.

Fon; gelecek vaat eden oyun stüdyolarına, oyuncu toplulukları etrafında kurulan tüketici şirketlerine ve gelecek oyunlar ve Metaverse için hayati önem taşıyan altyapı sağlayıcılarına gidecek. Ayrıca fon, portföy şirketlerine yardımcı olacak. Bu, topluluklar oluşturmaktan sanal ekonomileri yönetmeye, IP lisanslamaya ve geliştirme ekiplerini oluşturmaya kadar geniş bir alanı kapsıyor.

Şirket, GAMES FUND ONE’ı “neredeyse on yıllık bir yatırım” olarak görüyor. VC firması, 2010’larda Zynga ve Oculus gibi şirketleri destekleyerek başladığı oyun çabalarını hatırlattı. Bununla birlikte, sektöre olan kesin inancının daha da güçlendiğini de belirtti.

“Bütün bunlar, oyunların özel bir odaklanma gerektirdiğine olan inancımızı güçlendirdi. Sadece özel yatırım sermayesine değil. Bunun yanında, oyun endüstrisinin kendisi kadar benzersiz yeteneklere de.”

Web3 ve oyun fonları 3 milyar doları aştı

a16z’nin hamlesi, Web3 ve Metaverse oyun alanına yönelik fonlar zincirinin son halkası oldu. Girişim fonları ve oyun endüstrisi devleri, Web3 ve metaverse projelerine yaklaşık 3 milyar dolar yatırdı. Girişim şirketi White Star Capital, DeFi ve oyuna odaklanan projelerine 120 milyon dolar fon topladı. Hem White Star Capital hem de a16z, Framework Ventures’ın oyun projelerine 200 milyon dolar yatırdı.

Buna ek olarak Metaverse projeleri, oyun endüstrisi devlerinden büyük meblağlar kazanıyor. Geçen ay Epic Games, Sony ve Lego’nun finansmanıyla bir metaverse oluşturmak için kolları sıvadı. Buna göre Fortnite’nin yapımcı şirketi, metaverse için 2 milyar dolar toplamayı başardı.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...