Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Metaverse Hayatımızı Tehdit Mi Ediyor?

Paylaş

Tüm dünyanın yeni odağı olan kripto paralar, Metaverse ve NFT sektörüne dair haberlerin tamamını takip etmek için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın. Pandemi ile birlikte hayatımıza entegre olan kripto paraların getirdiği bir teknolojide Metaverse! Metaverse ile birlikte fiziksel dünyada yapabildiğimiz her şeyi artık dijital dünyada gerçekleştirebileceğiz.

Neredeyse tüm dünya devleri Meta dünyaya adım atmak için ya ön hazırlıklarını tamamladı ya da hayata geçirmekte. Web3.0 ile birlikte gelişen teknolojilerin tamamı bir araya gelmekte. Hatta gelişen bu teknoloji ile birlikte çevrimiçi ayak izi ve depolamaya çok büyük ihtiyaç yaratmakta.

Metaverse ile gerçek dünya arasındaki entegrasyon artış gösterdikçe büyük zorluklar meydana gelmesi beklenmekte. Ancak Asıl amaç ise sürdürülebilir bir dijitalleşmenin temellerini atmak.

Metaverse İle Gelen Sürdürülebilirlik

Birleşmiş Milletlerin hazırladığı bir raporda riskli bir tahmin yapılmakta. ABD’de var olan tüm elektronik eşyaların geri dönüşüme uğrama oranı yalnızca 1/4. Bu orana göre 3/4 eşya çöp olarak tarihe karışmakta. Ayrıca bu oranın Metaverse ile birlikte gelecek olan teknolojiye bağlı olarak daha da artacağı öngörülmekte. Bu da çevresel atıkların miktarının daha yüksek seviyelere çıkması ihtimaline yol açmaktadır.

Çevresel atıkların artış göstermesine karşılık Western Digital’den Joshua Parker’ın hazırladığı analize göre 5 adıma ihtiyaç var.

  • İklim hedeflerini belirlemek
  • Fiziki tesis yatırımlarını yeniden gözden geçirmek
  • Ürünleri ve nasıl üretildiğini incelemek
  • Döngüsel bir ekonomi yaratmak
  • Tedarikçi ağını eğitmek ve sorumlu tutmak

Western Digital’den Joshua Parker’ın yayınladığı analizdeki maddelerin her biri Metaverse’nin dünyaya verebileceği zararların önüne geçeceğine inanılmakta. Parker’a göre sürdürülebilirlik için güven ve şeffaflık kültürü oluşturmak her şeyden önemli hale gelmekte. Ayrıca Parker’a göre yüksek veri, yüksek enerji demek. Bu yüzden bulut hizmeti sağlayıcıları artık her şeyden önemli durumda. Hatta birçok işletme üretim, kullanım ve imha süreçlerinden sorumlu tutularak çevreye verilecek zarar en aza indirgenebilmekte. Son olarak döngüsel bir ekonomi yaratmak için Parker’ın bir planı var. Büyük miktarda yapılan atıklar toprak ve suyu önemli ölçüde kirletmekte. Bu sebeple söz konusu ürünlerin imhası ya da geri dönüşüm programlarına dahil edilmesi gerektiğine inanmakta.

Benzer Yazılar

XRPL Satış Setinde Yeni Rekor, Kara Para Aklama Olabilir Mi?

“XRPL Punks” koleksiyonundaki ürünlerden biri 108.900 XRP'ye yani 44.000...

Crypto.com NFT, 500 NFT’den Oluşan Drop’u Duyurdu!

Crypto.com, NFT'lerini ticarileştirmek için Female Pleasure Society ile öncü...

Web3 Ve Gizlilik Tokenleri 2023’te Suçluların Hedefleri Olacak!

Kaspersky, siber suçluların gözlerini giderek daha fazla Web3 ve...

20’den Fazla Çinli NFT Platformu Kripto Kışı Ortası Kapatıldı!

Sektördeki fonlama ve likidite düşmeye devam ederken, 20'den fazla...

Afrikans NFT Koleksiyonunun Değeri Arttı!

Afrikans NFT koleksiyonu, Gana ve Kamerun'un Katar dünya kupasındaki...

NFTEA, Dünya Kupası NFT Platformunu Başlattı!

Web3 tabanlı, NFT "Çay Evi" olan NFTEA, Dünya Kupası...