Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Metaverse Dünyasının Mucidi NFT Sektörüne Girdi!

Paylaş

1992 yılında piyasaya sürülen bilim kurgu romanı Snow Crash’in yaratıcısı Neal Stephenson ilk NFT’lerini aldı. Stephenson, metaverse kavramını icat etmesi ve bu kavramı Snow Crash kitabında ilk kez kullanması nedeniyle ün kazanmıştı. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Metaverse kavramının mucidi NFT satın aldı

Stephenson’ın satın aldığı ilk NFT, Sterling Crispin tarafından yaratılan Neophyte #94’tü. Animasyonlu olan bu parça, doğadan ilham alıyor. Sanatçının küratörlüğünü popüler Art Blocks platformu yapıyor. Ayrıca, Ayrıca, bu koleksiyondan elde edilen satış gelirinin yüzde 25’i Native Animal Rescue’ya gidiyor. Native Animal Rescue, vahşi yaşamı kurtarma ve rehabilite etme gibi amaçlara sahip bir örgüt. Crispin, satışı resmi hesabı üzerinden bir tweet ile duyurdu. Crispin paylaşımında:

“Metaverse kavramının mimarı, efsanevi Neal Stephenson’un ilk NFT’si olarak Neophyte # 94’ü satın almasından dolayı çok gururlu hissediyorum. Onun kötü şöhretli spekülatif kurgu kitapları yaşadığımız dünyayı ölçülemez biçimde şekillendirdi. Özellikle de AR-VR endüstrisindeki kariyerimi. Teşekkür ederim.”

Stephenson, NFT’yi 1864 dolara tekabül eden ETH karşılığında satın aldı. Yazar, bunun ardından yeni bir NFT’yi satın almak için harekete geçti. Buna göre Metaverse mucidi, ilk NFT’sinden kısa bir süre sonra Terraforms koleksiyonundan bir eseri 567 dolara satın aldı. Her iki NFT de şu anda, satın almaların hemen öncesinde açılmış bir Ethereum cüzdanı olan nealtstephenson.eth’de yaşıyor. Stephenson, NFT’ler ile ilgili şunları söyledi:

“İş birliği yaptığım üretken bir sanat projesini düşünürken Sterling Crispin’in çalışmalarından haberdar oldum. Bir sanatçı olarak, sanatçılara para verildiğini görmek hoşuma gidiyor. Bu yüzden Crispin’in NFT’lerinden bazılarını satın aldım!”

Snow Crash’in Metaverse’si

Stephenson’ın Snow Crash romanındaki metaverse vizyonu, distopik ve hiper-kapitalist bir dünyayı ifade ediyordu. Bu vizyon, sanatçıların iyiliği için devrim niteliğinde bir teknoloji olarak lanse edilen ve Web3 metaverse’lerinin bel kemiği olarak görülen NFT’ler için uygunsuzdu. Son dönemde eleştirmenler, özellikle Ethereum blok zincirinin karbon ayak izine dikkat çekiyor. Ayrıca, NFT koleksiyonlarının arkasındaki çoğu sanatçının gerçekten hakkını alıp almadığını sorguluyor.

Bu konular sorulduğunda, Metaverse mucidi bunları “ilginç” olarak nitelendirdi. Ancak, Crispin’in çalışmasını satın alması hakkında doğrudan yorum yapmak istediğini ekledi ve bu konuda yorum yapmamayı tercih etti. Stephenson’ın NFT’lere şimdi girmesi, piyasada korku ve endişenin yüksek olduğu bir anda geldi. Ünlü yazarın hamlesinin NFT ve kripto alanına verilen bir güvenoyu olması muhtemel. Mevcut olarak kripto piyasası, küresel bir çöküşün ortasında yer alıyor. Aynı zamanda, bazı eleştirmenler NFT pazarının çökmekte olduğunu iddia ediyor.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...