Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Metaverse Dünyası Gelecekte Nasıl Evrim Yaşayacak?

Paylaş

Grand View Research tarafından yapılan yakın tarihli araştırmaya göre, küresel metaverse pazarı 2030 yılına kadar yıllık ortalama %39,4 hızında büyümesi bekleniyor. Aynı zamanda Grand View Research analistleri, küresel metaverse pazarının 2030 yılına kadar 615 milyar euro’luk bir hacme ulaşmasını bekliyor. NFXHaber olarak bu özel haberimizde Metaverse dünyasının gelecekte nasıl evrim yaşayabileceğini inceledik.

Bu pazarın hacmi 2021’de 34 milyar avro olarak tahmin ediliyor. Bu nedenle yapılan araştırmaya göre bu yıldan itibaren olağanüstü bir büyüme yaşayacak. 2022’den 2030 yılına kadar ortalama %39,4 metaverse pazarının büyümesi beklenmektedir. Buna göre, bu pazarın büyümesini teşvik eden ana faktörler ise sanal arttırılmış gerçekliğin benimsenmesi ve pandeminin etkisi diyebiliriz.

Yeni teknolojilerin gelişmesiyle metaverse’ün, sadece birkaç yıl içinde hayatımızın merkezinde bir yer işgal etmesi mümkün. Bu çalışmayı yapan araştırmacılar, metaverse pazarının önümüzdeki yıllarda tüm potansiyelini ortaya çıkaracağına inanmaktadır. Henüz tanımı çok karışık olan bu konsept şimdiden birçok kullanıcıyı ve birçok markayı kendine çekti.

Meta veri deposu modeli ve Metaverse geleceği için ne gibi beklentiler var?

The Sandbox’ta iki milyon Fransız kullanıcı var. Bu platform dünyadaki sanal dünyalar arasında ilk 3’te yer alıyor. Markalar, müşterileriyle yeni deneyimler yaratmak için giderek daha fazla The Sandbox’a yöneliyor. The Sandbox’a yatırım yapan bu şirketlerden biri ünlü perakende devi Carrefour. Fransız devi, perakende ve gelecekteki tüketim evrimlerini denemek ve anlamak için The Sandbox’ı seçti.

Grand View Research araştırmacıları, metaverse’ün gelecekte büyük bir eğlence kaynağı olacağına inanmaktadır. Araştırmacılar, Fortnite, Roblox, Minecraft gibi bazı projelerin metaverse evreninin gelişmesinde önemli rol alacağını düşünmektedir. The Sandbox veya Decentraland gibi merkezi olmayan projeler, diğer sanal dünyaların ve metaverse’ün önünü açan ve geliştirebilmesini sağlayacak bir projedir. Bunların arasında açık aran en fazla kullanıcıya sahip olan Fortnite’dır. Fortnite’ın 350 milyon günlük kullanıcısı bulunmaktadır.

Araştırmacılar, metaverse’ün için en umut verici beklentilerini paylaştı. Buna göre, gelişmekte olan ekonomilerdeki tüketiciler için pazar erişimini önemli ölçüde arttırılması olduğunu düşünmekte. İnternet, önceden belirli tüketicilere erişilemeyen mal ve hizmetlere erişim sağladı. Ancak metaverse daha da ileriye taşıyabilme potansiyeline sahip. Araştırmacılar ayrıca, Sanal gerçeklik ortamları öğrenmenin ucuz ve verimli bir yolu olduğu için eğitimi geliştirmeye yardımcı olacağını belirtmektedirler. Kısacası, metaverse modelinin önünde kesinlikle parlak bir gelecek var.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...