Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

Paylaş

Metaverse, geçen yıl somut bir kavram olarak hayatımızda yerini aldı. Sürükleyici, 3B metaverse’lerin çağı hızla yaklaşıyor. Buna bağlı olarak, metaverse içerisindeki sanal araziler de yatırımcıların dikkatini çekiyor. Ekonomistler, sanal emlak piyasasının bu yıl 1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediyor. Ayrıca piyasanın 2022-2026 yılları arasında 5.37 milyar dolar daha büyümesi bekleniyor. Metaverse arsa NFT’leri milyonlarca dolara alıcı buluyor ve yeni yatırımcılar bu sektöre nasıl yatırım yapacağını araştırıyor. NFXhaber olarak, bu sanal arazilerin ne olduğunu ve nasıl satın alabileceğinizi açıklamaya çalıştık.

Metaverse arsaları nasıl ortaya çıktı?

Facebook, şirketlerini Meta olarak yeniden markalaştırmadan önce, “metaverse arsa” az bilinen bir kavramdı. Metaverse, internetimizin geleceği olarak yerini aldı ve kendini kabul ettirdi. Bu sanal evren, birçok varlıkla çeşitli etkinliklere katılabileceğimiz çok daha sürükleyici, 3 boyutlu bir deneyim.

Metaverse’de, canlı bir konsere katılma, bir müzede dolaşma, arkadaşlarımızla oyun oynama gibi deneyimler yaşıyoruz. Tüm bunlar, Microsoft, Meta, Apple gibi önde gelen teknoloji şirketleri ile birlikte Yuga Labs, The Sandbox ve Decentraland gibi gelişmekte olan blockchain toplulukları tarafından oluşturulan veya satın alınan metaverse arsalarında gerçekleşecek.

NFT’ler sayesinde artık metaverse arsaları satın alabiliyoruz. Bunun yanında, arazimizin sahipliği blok zincirindeki akıllı sözleşmeler aracılığıyla kanıtlanabiliyor. Bu nedenle, metaverse’deki mallarımız bir NFT olarak bulunuyor. Mülkiyet, blok zincirinde yapılan her işlemle birlikte kaydediliyor. Metaverse’de, gerçek dünyadaki gibi arazi satın alabiliyor, satabiliyor ve kiralayabiliyoruz.

Metaverse arsa nasıl alınır?

Metaverse arsa yatırımını gözünüze kestirdiniz ve bu alana yatırım yapmaya karar verdiniz. Marka bilinci oluşturma, yatırım veya topluluk oluşturma için olsun, yapmanız gereken ilk iş kendinize biraz kripto para almaktır.

Meta veri tabanında arazi sahibi olmanın anahtarı, ilgili kripto para birimine sahip olmaktır ve her sanal dünyanın uyumlu bir cüzdan gerektiren kendi yerel kriptosu vardır. Örneğin, Ethereum blok zincirinde kullanılan ETH kripto parasını depolamak için Metamask gibi bir cüzdan indirmeniz gerekir.

Çoğu metaverse platformu, Decentraland, The Sandbox, Otherside, Somnium Space ve Cryptovoxels gibi Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, sanal arazinizi satın almak için ilk olarak ilgili kripto cüzdanını indirin. Bunun ardından Binance veya Bitci gibi bir kripto para borsasına üye olun ve gerçek paranızı (TL, USD vb.) ilgili para birimine dönüştürün. İlgilendiğiniz metaverse’nin kripto parasını cüzdanınıza aktardıktan sonra, metaverse’nin platformuna giriş yapın. Cüzdan uzantınızı platforma bağlayın ve gerekli izinleri imzalayın. Bunun ardından, ilgilendiğiniz parsel şeklindeki araziye tıklayın ve satın alın.

Metaverse arsa satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Bu metaverse platformlarının çoğunun şu anda geliştirme aşamasında olduğunu belirtmek önemlidir. Bu nedenle metaverse arsa satın almadan önce projeden memnun olduğunuzdan emin olun. İlgilendiğiniz metaverse’nin toplulukları, yol haritası, yatırımları ve vizyonu hakkında bir fikir edinin.

Gerçek dünyada işlerin nasıl yürüdüğüne bağlı olarak, araziniz önümüzdeki yıllarda en iyi gayrimenkul olabilmektedir. Tersine, projenin gücü tükenirse gayrimenkulünüz değerini kaybedebilmektedir. Bu nedenle, yatırım yaptığınız projeyi araştırmanız oldukça önemlidir. 

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...