Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

MetaMask Cüzdanı Nedir? Nasıl Kurulur?

Paylaş

NFT toplama söz konusu olduğunda MetaMask (MM), mevcut en popüler donanım cüzdanlarından biridir. Cüzdan, 2021’in Ağustos ayında 10 milyon aktif kullanıcıya erişerek önemli bir kilometre taşına ulaştı. Aslında MM, kullanıcıların Ethereum Blockchain ile etkileşime girmesine izin vermek için piyasaya çıktı. Cüzdanın erişim kolaylığı ve tarayıcı uzantısı uygulaması, onu hem alıcılar hem de satıcılar için çekici bir araç haline getirdi.

Mevcut bir yazılım cüzdanından geçiş yapmak istiyorsunuz. Bir NFT koleksiyonu başlatmakla ilgileniyor da olabilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun, bu kılavuz, yeni MetaMask cüzdanınızı kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu kılavuzda MetaMask cüzdanı nedir, nasıl kurulur soruların yanıtlarını, NFXhaber olarak, sizin için derledik.

1. MetaMask cüzdanını indirin ve kurun

Cüzdanı nasıl indireceğinize ilişkin talimatların yanı sıra MM’nin hangi tarayıcılarla uyumlu olduğunu açıklayacağız. MetaMask, şu anda Chrome, Firefox, Brave, Microsoft Edge’de kullanıma açık. Bunun yanında kullanıcılar, bir Apple veya Android cihaz aracılığıyla da uygulamaya erişebiliyor. MM’yi mobil cihazlarda kullanmak istiyorsanız, başlamanın en kolay yolu bir bilgisayar aracılığıyla hesap oluşturmak olacaktır. Aslında, doğrudan telefonunuz ile bir MM cüzdanı oluşturmanız da mümkün. Ancak, birçok proje ve arabirimlermobil uyumlu değildir. Bu nedenle, mobil aracılığıyla NFT’lere göz atmak ve toplamak biraz zordur. Tarayıcı uzantısını tamamen kurduktan sonra, Apple veya Android uygulamasına aktarılabilecek bir hesap oluşturmanız daha mantıklı olacaktır.

MM yükleme ekranı

2. Bir hesap oluşturun

Tarayıcı uzantısını indirip yükledikten sonra (bu eğitim için Chrome kullanıyoruz), ilk seçim ekranına geleceksiniz. İlk kez bir yazılım cüzdanı kuruyorsanız, “Cüzdan Oluştur” seçeneğiyle başlayın. Halihazırda mevcut bir yazılım cüzdanınız varsa ve MetaMask’a geçmek istiyorsanız, “Cüzdanı içe aktar” seçeneğini seçin.

MetaMask Cüzdan Oluşturma

Cüzdan oluştur

Yeni bir cüzdan oluşturma seçeneğini belirledikten sonra, MetaMask’in kullanım verisi toplamasını kabul etmeniz veya bundan vazgeçmeniz istenecektir. Daha sonra, MetaMask cüzdan ayarlarından bu seçeneği devre dışı bırakmanız mümkün. Ardından, bir parola oluşturmanız gerekecek. Bu şifreyi tarayıcı uzantısı veya mobil uygulama aracılığıyla MM hesabınızda oturum açmak için kullanacaksınız. Bu sizin özel anahtarınız değildir. Ancak, herhangi bir şifrede olduğu gibi onu güvenli bir yere kaydetmeniz faydalı olur.

Bir parola seçtikten sonraki adım, çekirdek tümcenizi (anahtar kelimeler) içerir. Bu nedenle dikkatli olmanızda yarar var. Rastgele oluşturulmuş bir kelime dizisi alacaksınız. Ayrıca, bu ifadeyi uygulamaya yeniden yazarak hesabınızı onaylamanız gerekecek. Bunu yapmanızın ardından, MetaMask cüzdanınızın ana sayfasına ulaşacaksınız. Anahtar kelime tümcenizi, bir not defterine yazmanızda fayda var. Anahtar kelimeleri bilgisayarın içine kaydetmek, sizi bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız kılabilmektedir.

MetaMask cüzdanı

Cüzdanı içe aktar

Mevcut bir cüzdanı içe aktarıyorsanız, büyük olasılıkla daha önce bir yazılım cüzdanı arayüzünde gezinmişsinizdir. Ayrıca, MetaMask cüzdanının nasıl çalışacağı hakkında genel bir fikriniz vardır. “Cüzdanı içe aktar” seçeneğini belirledikten sonra, içe aktarma için özel bir anahtar (tohum tümcesi) girmeniz gerekir. Ayrıca, bir JSON dosyası (temelde mevcut cüzdanınızın bilgilerinin anlık görüntüsü) yüklemeyi de seçme şansınız var. Bu nedenle birini veya diğerini hazır bulundurun. Mevcut cüzdanınızı içe aktardıktan sonra, MM cüzdanınızın ideal tercihlerinize göre ayarlandığından emin olmak için 3. Adıma geçmelisiniz.

3. MetaMask ayarlarını yapılandırın

Yeni cüzdanınızın ayarlarını keşfetmek ve yapılandırmak için biraz zaman ayırın. Bazı kişiler bunu keyfi bir adım olarak görür. Ancak, MetaMask’ın ayarlarına ve çeşitli menülere aşina olmak, herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda çok yardımcı olacaktır.

Genel ayarlar sayfasına erişmek için sayfanın sağ üst köşesindeki “Ethereum Mainnet” yazan yerin yanındaki fotoğrafa tıklayın. Hesap adınız, bildirim ayarlarınız ve kişi listeniz gibi konular, ayarlar sayfasından düzenlenebilmektedir. Cüzdanınızın benzersiz Ethereum adresinin doğrudan “Hesap 1” tanımının altında listelendiğini unutmayın. Ethereum adresi, banka hesap numarasına benzeyen rastgele bir karakter dizisidir. Bu adresi, Ethereum blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanacaksınız. Ayrıca onu, token toplamak, göndermek ve almak için sitelere ve borsalara gireceksiniz. Her ETH adresi herkese açıktır ve Etherscan.io üzerinden aranabilmektedir.

Birinin adresini görebilmeniz ve kopyalayabilmeniz, adresin üzerinde kontrol sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Herhangi biri herhangi bir ETH adresine bir token gönderirken, yalnızca adresle ilişkili cüzdanın sahibi son kararı verir. MetaMask’in ayarlarına baktınız ve cüzdanınızın doğru dilde olduğunu doğruladınız. Bunun ardından tercih ettiğiniz para birimi dönüşümünü gösterdiğinden emin oldunuz. Artık, tokenler ile etkileşimde bulunmak için cüzdanınızı kullanmaya başlayacaksınız.

4. Para ekleyin

MetaMask cüzdanınıza kripto para çeşitli yolları bulunmaktadır. İlk yol, bir kripto borsasından MM cüzdanınıza aktarmaktır. İkinci yol ise, MetaMask’ın varsayılan ödeme arayüzü olan Wyre aracılığıyla doğrudan ETH satın almaktır.

Cüzdanınıza aktaracağınız tokeni satın almadan önce, ana cüzdan sayfanızın altındaki “Token Ekle” düğmesini tıklayın. Bunun nedeni, MetaMask’ta ETH’nin varsayılan token olmasıdır. Ancak, MM bir Ethereum cüzdanı olduğundan, Blockchain’deki yaygın olarak alınıp satılan çeşitli tokenler de satın alınabilmektedir.

token ekleme

İstediğiniz tokeni ekledikten sonra içe aktarmak daha kolay olacaktır. Kripto paranın isminin kısaltması, ETH’nin hemen altındaki ana cüzdan sayfasındaki “Varlıklar” kategorisinde görünecektir.

Bir borsadan kripto para satın alma

Halihazırda deneyimli bir kripto trader’ıysanız, bir borsadan varlık taşımak daha kolaydır. Borsadaki tokenleri MetaMask cüzdanına aktarmak, en doğru seçenek olacaktır. Tercih ettiğiniz borsaya gitmeden önce MetaMask cüzdan adresinizi (“Hesap 1″in altındaki o uzun sayı dizisi) kopyalayın ve bu adresi “gönder” özelliğine takın. Benzer şekilde, farklı bir cüzdandan ETH veya başka bir token alıyorsunuz diyelim. Gönderenin cüzdanındaki işlem ayrıntılarına size özgü olan Ethereum adresinizi girmeniz gerekir.

Wyre aracılığıyla kripto para satın alma

Kripto para satın almanın başka bir yolu da Wyre üzerinden ETH satın almaktır. MetaMask üzerinde Wyre aracılığıyla ETH satın almak çeşitli özelliklerin kilidini açar. Wyre ile ETH satın almak, çeşitli tokenleri tutmak, ticaretini yapmak ve fonları cüzdana doğrudan aktarmak mümkündür. Bu özelliğe, MetaMask cüzdan ana sayfasındaki “Satın Al” seçeneğiyle erişilmektedir.

Wyre satın alma arayüzüne girdikten sonra, bir tutar girmeniz ve ardından fatura ayrıntılarını girmeniz istenecektir. Wyre aracılığıyla ETH satın almak için bir banka kartı kullanmanız gerekir. Kredi kartları kabul edilmez. Wyre’ın döviz kurunun diğer borsalardan farklı olabileceğini bilmenizde fayda var. Ayrıca şirketin, hizmetlerini kullanmak için bir ücret talep ettiğini unutmayın.

MetaMask'ın Wyre eklentisi

5. Mobile geçiş

Yeni cüzdanınızı telefonunuzda kullanmak için App Store veya Google Play Store üzerinden MetaMask uygulamasını indirmeniz gerekir. İndirdikten sonra, uygulamayı açın. MM uygulaması, size rehberlik edecek. Ancak bu sefer, “Anahtar Tümceyi Kullanarak İçe Aktar” seçeneğini seçeceksiniz. Ardından, ilk MetaMask kurulumunuz sırasında önceden kaydettiğiniz özel anahtarı gireceksiniz. Böylece MM cüzdanınızı, akıllı telefonunuz ile kullanmaya hazır olacaksınız.

6. MetaMask ile NFT satın alma

Cüzdanı kurduktan, keşfettikten ve içine token doldurduktan sonra, birçok NFT pazarından birini bağlanılabilmektedir. NFT pazarına bağlandıktan sonra, NFT’leri satın alabilir, satabilir ve takas edebilirsiniz. Hesap oluşturmak isteyeceğiniz ilk pazar yeri OpenSea’dir. OpenSea (OS), piyasadaki en büyük eşler arası NFT pazarıdır. Ayrıca, kullanıcıların çok sayıda farklı pazar yeri ve Blockchain’den NFT’lerle etkileşime girmesine olanak tanır. OS ile tüm bu öğelerin ticareti de yapılabilmektedir. Satın aldıktan sonra NFT’ler, cüzdanınızın içinde yaşayacak. Ayrıca, OpenSea sayfanız aracılığıyla veya MetaMask mobil uygulamasındaki NFT sekmesi altında görünecek.

OpenSea, Rarible, vb. NFT pazarlarına gitmeden önce, MetaMask üzerinden oturum açtığınızdan emin olun. Benzer şekilde, cüzdanınızı bir pazaryeri veya proje merkezi gibi bir web sitesine bağlamak istiyorsanız, sitenin güvenli olduğundan emin olun. Bunun yanında, cüzdanınıza aldığınız işlemin üçüncü bir taraf değil, şu anda bulunduğunuz site tarafından gönderildiğini teyit edin. Bunları yaparak, MM cüzdanınızı ve varlıklarınızı güvende tutmanız mümkün.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...