Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Meta Şirketine Şok Dava!

Paylaş

Dfinity, teknoloji devinin logosu şirketin internet bilgisayarının arkasındaki logosuna çok benzediği için Meta (Facebook) dava açaçak. NFXHaber olarak Facebook’un Metasına açılan bu şok davayı araştırdık.

İsviçreli Web3.0 şirketi Dfinity, ABD Bölge Mahkemesinde ticari marka ihlali nedeniyle Meta’ya (Facebook) dava açtı. Bunun nedeni ise Meta’nın geçen yıl Ekim ayından bu yana marka olarak kullandığı loop logosu. Meta’nın iç içe geçmiş M harfi, Dfinity’nin sonsuzluk sembolüne çok benziyor. Her iki logoda da yatay sekiz rakamı açıkça görülüyor (sonsuzluk sembolü).

29 Nisan’da açılan davada Dfinity şirketi şu açıklamayı yaptı:

‘Meta ve Dfinity, kullanıcılar için yaratılmış, yenilikçi ve farklı bir kullanıcı deneyimi arayan aynı kullanıcıları çekmeye çalışıyor.” açıklamasında bulunurak resmen Facebook’u hırsızlıkla suçladı. İki şirket şimdi sorunu çözmek için mahkemelik oldu.

Web 3.0 girişimcileri, Mark Zuckerberg’in Metaverse’e kurumsal baskısının Dfinity markasını tehdit ettiğini söylüyor. Çünkü Meta, Web 3.0 teknolojilerini ve NFT’lerin entegrasyonunu da aktifleştirmek istiyor. Bununla ilgili sorun, metanın çok daha büyük ve daha güçlü olmasıdır. Meta markası 545,67 milyar dolar ve 70.000’den fazla kişiyi istihdam eden dev bir şirkettir.

Öte yandan Dfinity, İnternet Bilgisayar Protokolü’ne (ICP) dayalı halka açık bir blok zinciri ağ platformu olan internet bilgisayarlarını geliştiren, kâr amacı gütmeyen küçük bir kuruluştur. Dfinity, şu anda yaklaşık 250 kişiyi istihdam etmektedir. İsviçreli şirket dört yılda 195 milyon dolar fon topladı. Amaç, Amazon, Facebook (Meta) Google’ın sahip olduğu merkezi sunucular gerektiren geleneksel bulut bilişimi alt üst edecek merkezi olmayan bir blok zinciri oluşturmaktır.

Dfinity ise Metaverse’e Meta kadar umut bağlamıyor. IC Gallery ve MetaSports Basketball gibi oyunlar da dahil olmak üzere Metaverse düşünülerek yalnızca birkaç üçüncü taraf uygulaması geliştirilmiştir.

Meta birçok dava ile uğraşıyor

Meta sürekli olarak çeşitli suçlamalarla mücadele ediyor. Ayrıca, veri koruma gizliği ile ilgili kullanıcı davaları gibi davaların sayısı son dönemde arttı. Federal Ticaret Komisyonu (FDC) Meta hakkında yılın başında şikayetçi oldu. Bunun nedeni ise WhatsApp ve Instagram’ın ele geçirilmesiydi. FDC, o zamanlar satın almayı onaylamıştı. Ancak, platformlarda Facebook Grubu ürünleriyle çok fazla zaman harcayan çok fazla kullanıcıya sahip olduğu için teknoloji devini birkaç ayrı parçaya bölmek istiyor.

David ve Goliath arasındaki mücadelenin nasıl bittiği hala belirsizliğini korumaktadır. Çünkü Meta çok iyi avukatlara sahiptir. Ayrıca, sonsuzluk sembolü de Dfinity onu keşfetmeden çok öncesinde de vardı.

Dfinity hala Meta’dan iddia edilen ticari marka ihlalinden kaynaklanan herhangi bir kârdan vazgeçmesini istiyor. Ancak bunun rakamlarla ne kadar ifade edildiğini kanıtlamak zor. Bakalım, Dfinity Meta’yı yenebilecek mi?

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...